Инфоурок Другое Другие методич. материалыАшық сабақ "Астана -өнер ордасы. Термин сөздер.

Ашық сабақ "Астана -өнер ордасы. Термин сөздер.

Скачать материал

IMG_20181012_092634

Сабақ: қазақ тілі

Бөлім: Астана –мәдениет пен өнер ордасы

Тақырып: Астана өнер ордасы. Термин сөздер

Мектеп: № 21 орта мектеп КММ

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні Агатаева Асем Муратбековна

СЫНЫП: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т\А. 6.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу

ӘТН. 6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

·         Тірек сөздерді табады.

·         Мәтіннің мазмұны бойынша  сұрақтарға жауап береді.

·         Ресми сөздер мен тіркестерді қолданып, диалогқа қатыса алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

·         Дайын тіркестер мен терминдерді   қолдана отырып, диалогқа түседі, өз ойын анық жеткізеді

Кейбір оқушылар орындай алады:

·         Ақпараттың өзектілігін анықтайды.

·         Тақырып бойынша өз ойын дәлелдеп жеткізеді,

 кәсіби сөздерді орынды қолданады.

Тілдік

мақсат

 

Оқушылар орындай алады:

·         Жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтайды.

·         Өз ойларын қорытындылайды.

·         Термин сөздерді қолдана алады

·         Диалогқа қатысады

·         Өз пікірімен бөліседі

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

гектар, квадрига, партер, шымылдық,...............

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Концерттік зал, өнер ордасы, көрермен залы, мәдени орын

Талқылауға арналған сұрақтар:

-          Сенің қалаңда қандай театрлар бар?

-          Сен опера жанрын  орындайтын қандай әртістерді білесің?

-          Дәстүрлі әнші мен опера әншісінің айырмашылығы бар ма, болса қандай?

Не себепті  Астана – өнер ордасы  деп ойлайсыз?

 

Алдыңғы оқу:

Термин  сөздердің  не  екенін  біледі, Астана туралы мағлұматы  бар

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

 Ресурстар

Басы

 

2 минут

 

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Шаттық шеңбері (тілек білдіру)

 

Картинки по запросу люди в кругу

Топқа бөлу  

Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын. Конфеттің түрлеріне қарай 2 топқа бөлініп отырады.

Таныстырылым.

Астана  туралы бейнетаспа көрсету.

Жетекші сұрақтар қою  арқылы бейнетаспаның негізгі мазмұнын түсінеді, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды:

-Бұл таныстырылым не туралы?

-Театр дегеніміз не?

- Театр өнерінің қандай түрлерін білеміз?

-Театрда қойылымды кімдер қояды?

-Театрдың негізгі  мақсаты неде?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Себетпен кәмпит,

 

 

 

Интербел

сенді тақта

Ортасы

Білу, түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 – тапсырма

Мәтінмен жұмыс. «Әдеби үйірме» әдісі.

Әр топтан бір-бір оқушы мәтінді дауыстап оқиды.

                                      Мәтін

            Опера адамзат өркениетінің ең жоғары мәдениет жетістігі. Ол өнердің шыңы. Астананың сол жақ жағалауында орналасқан «Астана Опера» театры өзінің асқан әсемдігімен таңғалдырады.

«Астан Опера» -Азиядағы ең үлкен театр. Театр  9 га жерге қанат жайған.  Ғимарат -64 мың шаршы метр жерді алып жатыр. Оның 3 мың шаршы метрі 4 сахнаға тиесілі. «Астана Опера» театры өзінің көлемімен ғана емес, әсем келбетімен таңдай қақтырады.

             Театрдың төбесіне қойылған квадрига сақ патшайымы Томиристің бейнесінде берілген.  Ал көрермен залы ұлттық нақышпен әшекейленген. Театрдың басты залы аттың тағасына ұқсас болып келеді.  

               Бұл залға 1 мың  250 көрермен сыяды. Оның партері   450 көрерменге арналған. Ғимаратта 8 қосымша зал,    11 репетициалық бөлме, 250 орынды камералық музыка залы, және тағы басқа да қызметтік бөлмелер бар. Астана қаласның    15 жылдық мерейтойына сыйлық ретінде ашылған «Астана Опера» театры бүгінде шынайы  өнермен сусындай алатын Елордадағы бірден бір мәдени орынға айналған.

Топтық жұмыс

  І - топ:

1.      Талқылаушы – идеясын, тақырыбын анықтайды

2.      Белгілеуші-мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырады

3.      Байланыстырушы –қазіргі өмірмен байланыстырады, бүгінгі күннен мысал келтіреді

4.      Қорытындылаушы –тақырыпты қорытындылайды

5.      Суреттеуші – мәтін мазмұны бойынша сурет салады

ІІ - топ: «Сәйкестендіру»

Мәтіннен сан есімдерді тіркескен сөзімен және термин сөздерді теріп жазып, сәйкестендіріп, мәтіннің мазмұнын ашады, диалог құрастырады

 

 Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау

А деңгейлі оқушы:

Мәтінді оқиды, мазмұнын біледі, сұрақтарға жауап береді, термин сөздерді теріп жазады

В деңгейлі оқушы:

Мәтіннің негізгі ойын айтады, жетекші  сұрақтар арқылы идеясын, тақырыбын анықтайды, диалог құрады.

С деңгейлі оқушы:

Бүгінгі күннен мысал келтіре отырып, өз көзқарасын білдіреді.

 

 

Ойлау дағдылары

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

білу, түсіну,

Тіркестерді дұрыс қолданып, ойын анық жеткізу

-термин сөздерді қолданады

-диалогке қатысады

-өз  пікірін айтады

 

қолдану

Термин сөздердің қолданыс аясын түсінеді

 

неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздерді ажыратады, мысал келтіреді

Қалыптастырушы бағалау: «5-15 әдісі»  (өзін -өзі бағалау) 5 минут ішінде тақырып бойынша 15 сөз жазу

 

2- тапсырма

«Сөздік бинго» әдісі бойынша термин сөздерді өз бағанына толтырып жазу, әр түрлі ғылым саласынан 3 термин сөздер алып, олармен сөйлем құрау.

Кеспелердегі сөздер: теңсіздік, екпін, тасымал, төртбұрыш, тайпа, дуэт, септік, ұзындық, қорық, сөз тіркесі, джаз, сөзжасам, әскер, сан есім, азайғыш, опера, сақ, неологизм.

 

Математика

Тарих

Музыка

Қазақ тілі

 

 

 

 

 

 

 

Оқыту ортасы бойынша саралау

А деңгейлі оқушы:

Термин сөздердің  не екендігін біледі

 В деңгейлі оқушы:

Термин сөздердің қай салада қолдануын біледі

 С деңгейлі оқушы:

Термин сөздерді сөйлем құрауда қолдана алады

  

Кері байланыс : «Жақсы-конструктивті-жақсы» стратегиясы (өзін -өзі бағалау)  +!+

Жақсы хабарлама

Менің қолымнан келді

Конструктивтік хабарлама

Менің ойымша, ...  өзгерту қажет

Жақсы хабарлама

Маған ....көмек қажет.  Сонда мен...

 

3 - тапсырма  

     1- топ: «Пирамида»әдісі бойынша сөйлемдерді құрастыру.

     2- топ: Мәтін бойынша «Торлы диаграмма» жасау.

Мазмұн бойынша саралау  

А деңгейлі оқушы: Мәтіннен тірек сөздерді анықтайды.

  В деңгейлі оқушы:   Мәтінге байланысты сөйлем құрастырады

 С  деңгейлі оқушы: Түсінгенін өз сөзімен айтады.

 

Қ.Б: «Бас бармақ» өзін-өзі бағалау

 

А-4 қағазда берілген мәтін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспелер,

ватман, түрлі-түсті қарындаш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспедегі сөздер

 

 

Соңы

Бағалау

4- тапсырма: Шығармашылық  тапсырма «Астана» тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру(топтық жұмыс)

Нәтиже немесе жауап бойынша саралау

  А деңгейлі оқушы:  Кілтті сөздерді табу

  В деңгейлі оқушы: Сөздерді торларға орналастастыру

  С деңгейлі оқушы: Сөздерге қатысты сұрақтар құрастыру

 

Бағалау парағы жүргізіледі

 

 

 

 

Үй жұмысы: Қаламыздың театрлары туралы буклет жасау

Рефлексия: Адамның үш көмекшісі: бас, қол, жүрек

Картинки по запросу мультяшная голова ребенка   Картинки по запросу рука   Картинки по запросу сердце

Әр оқушы сабақ барысында суретте көрсетілген мүшелермен не істегенін айтады: Мен сабақта баспен ойладым,қолмен жаздым,жүрегіммен сезіндім т.б

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия парақша

лары

Қосымша мәлімет

 

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі )

1-тапсырма

Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы аралау

А деңгейлі оқушы:

Мәтінді оқиды, мазмұнын біледі, сұрақтарға жауап береді, термин сөздерді теріп жазады

В деңгейлі оқушы:

Мәтіннің негізгі ойын айтады, жетекші  сұрақтар арқылы идеясын, тақырыбын анықтайды, диалог құрады.

С деңгейлі оқушы:

Бүгінгі күннен мысал келтіре отырып, өз көзқарасын білдіреді.

2 – тапсырма

Оқыту ортасы бойынша саралау.

А деңгейлі оқушы:

Термин сөздердің  не екендігін біледі

 В деңгейлі оқушы:

Термин сөздердің қай салада қолдануын біледі

 С деңгейлі оқушы:

Термин сөздерді сөйлем құрауда қолдана алады

 3 – тапсырма

Мазмұн бойынша саралау. 

А деңгейлі оқушы:

Мәтіннен тірек сөздерді анықтайды.

  В деңгейлі оқушы:

Мәтінге байланысты сөйлем құрастырады

 С  деңгейлі оқушы: Түсінгенін өз сөзімен айтады.

 4 - тапсырма

Нәтиже немесе жауап бойынша саралау

А деңгейлі оқушы:

 Кілтті сөздерді табады

  В деңгейлі оқушы:Сөздерді торларға орналастастырады

  С деңгейлі оқушы:Сөздерге қатысты сұрақтар құрастырады

 

 

·         Қалыптастырушы бағалау:

 

«5-15»  стратегиясы арқылы өзін- өзі бағалайды. Әр оқушы 5 минут ішінде тақырыпқа қатысты 15 сөз жазады

 

 «Жақсы-конструктивті-жақсы» стратегиясы арқылы өзін -өзі бағалайды,оқуын жақсарту үшін ұсыныс береді

 

 «Бас бармақ»

Оқушылар сабақ немесе тарау кезінде оқылған аса маңызды тармақтарды (пайдалы, мағынасы бар) анықтайды.  

Бағалау парағы бойынша бағалау

 

 Рефлексия

Адамның 3 көмекшісі: бас,қол, жүрек(өзін -өзі бағалау)

 

 

 

Пәнаралық байланыс:

Өзін-өзі тану-адами құндылықтарды дамытуда  өнерді, музыканы  сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелейді;

 Математика – мәтіндегі сан есімдерді,  қысқартылған өлшем бірліктерін дұрыс айтады.

Көркем еңбек пәні-

мәтін бойынша түсінгенін суретке салады.

Құндылықтармен байланыс: «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығы :

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

АКТ- мен байланыс:

таныстырылымды  қолдану арқылы тыңдалым, айтылым дағдылары интербелсенді тақтада орындалады.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Астана -өнер ордасы. Термин сөздер."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Логист

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
