Сан
есім
Сарсембаева Ш.К.
Қарасай ауданы ,Исаев ауылындағы
бастауыш сынып мұғалімі.
1.Сабақтың мақсаты :
оқушыларға сан есім туралы түсінік беру, сан есімдерге сұрақ қою,
олардың қай сөзбен байланысып тұрғанын табуға үйрету,ой қозғау
стратегиясын пайдаланып,оқушыларды сұрақ қоюға үйретіп,сауатты жазуға
дағдыландыру.
2.Сабақтың тәрбиелік мақсаты :
оқушыларды адамгершілікке,ұйымшылдыққа,шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
аралас сабақ.
Көрнекілігі: тікелей эфир,телефон,тірек
сызбалары,бейне камера.
Әдісі:
сын тұрғысынан ойлап талдау жасау,өз бетімен жұмыс,өз ойын қорғау,сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Терезеге күн шығысқа қарап алақандарын
жайып ,күн жылуын алып бір-біріне беру.
Аспанға қараймыз,
Жұлдызды санаймыз.
Сабақтан бестік алып,
Қуанып тараймыз.
Тікелей эфир: Құрметті қонақтар,оқушылар біз
бүгін сіздермен тікелей эфирдеміз.Бүгін бізге «Сан есім» қонаққа келіп
отыр.Біздің телефонымыз 44-03-77.Бізге телефон шалып хабарласыңыздар.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Етістікті қайталау.
Бөлім бойынша өткен сабақты қайталау.
---Балалар ,біз қандай үлкен тарау өтіп
жатырмыз? Кім болам?ойыны арқылы сөз таптарын
қайталау.Ұшқыш,мұғалім,құрылысшы,әнші мамандықтары бойынша зат есім,етістік,сын
есімдерді қайталау.
---Біз осылардың ішінде қайсысын
өттік?(зат есім,етістік,сын есім)
---Енді,қазір біз «кім жылдам?»ойынын
ойнаймыз.Бұл ойынның ерекшелігі,барлық тапсырмалар тікелей эфир болғандықтан
телефон арқылы беріледі.
3.Өткен сабақты қайталау.
Сұрақтар:
1.Зат есім дегеніміз не? Оның сұрақтары
қандай?
2.Зат есімнің көптік жалғауларын ата ?( -лар,-дар,-тар,-тер)
3.Негізгі және туынды зат есім дегеніміз
не ?
4.« Әке» сөзін тәуелде.
5.Етістік дегеніміз не ?
6.Дара және күрделі етістік дегеніміз не ?
7.Негізгі және туынды етістік дегеніміз не
?
8.Туынды етістіктің жұрнақтарын ата.(-ла,-ле,-та,-те,-да,-де)
9. Болымды және болымсыз етістік дегеніміз
не?
10.Болымсыз етістіктің жұрнақтарын ата.(
-ба,-бе,-па,-пе)
11.Сын есім дегеніміз не? Оның сұрақтары
қандай ?
12.Негізгі және туынды сын есім дегеніміз
не?
13.Туынды сын есімнің жұрнақтары қандай ?
(- ғыш,-гіш,-қыш,-кіш,-дай,-дей,-дау,-деу,-лау,-леу,-тау,-теу)
4.Жаңа сабақ.Сан есімді түсіндіру.
---Балалар,жылдың неше мезгілі бар? ( төрт)
--- Көктем айлары
нешеу?( үшеу)
---Қазір қай мезгіл
?( Көктем)
--- Сен нешінші
сыныпта оқисың?( үшінші)
---Отбасында қанша
адам бар?(Бес)
---Сенің досың нешеу?(екеу)
---Сен нешінші партада отырасың?(үшінші)
---Мен сендерге қандай
сұрақтар қойдым ?( Қанша? Неше?
Нешінші?)
--- Ендеше
балалар,бүгін біз сан есімді бастаймыз?
Ұзын мойын,екі ішек,
Қатар-қатар тепкішек.
Басып көрсең бір-бірлеп,
Үн шығады күмбірлеп.
---Осы өлеңде қарамен жазылған сөз нені
білдіреді ?Кім сан есімнің ережесін өз түсінігі бойынша айтып береді.
5.Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу.Өтірік өлеңді мәнерлеп оқу.Сан
есімді табу.Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою.Өтірік өлеңге жалғастырып,өлең
құрастырту.
2-жаттығу.Уақыт өлшемдерін сөзбен
жазып,сөйлемдерді көшіру.
3-жаттығу.Математика сабағымен
байланыстыру.Мәтінді оқып,сан есімді табу.
4-жаттығу.Сан есімдердің қасына тиісті зат
есімдерді қойып жазу.Өз беттерінше жұмыс.
6.Сабақты қорытындылау.Қасиетті қоржыннан
нөмірленген асықтарды алып,карточкадағы сұрақтарға жауап беру.
7.Үйге тапсырма.201-ші бет,
5-жаттығу,жұмбақты шешу,сан есімді табу, ереже
жаттау.
---Құрметті қонақтар,оқушыла,көрермендер
телефон шалып,хабарласқандарыңызға рахмет.Келесі кездескенше сау болыңыздар!