Инфоурок Всеобщая история Рабочие программыҚАЗАҚ ХАЛҚЫНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ДӘСТҮРІ

ҚАЗАҚ ХАЛҚЫНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ДӘСТҮРІ

Скачать материал

                 ҚАРАҚИЯ АУДАНЫ, МҰНАЙШЫ СЕЛОСЫ

5 ОРТА МЕКТЕПТІҢ ТАРИХ ПӘНІ МҰҒАЛІМІ

НУРСОЛТАНОВА АКМАРАЛ АЛЫБАЙҚЫЗЫ                

Сабақтың  тақырыбы:  Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі

Сабақтың мақсаты: ХV-XVI ғасырлардағы ақын‑жыраулармен таныстыру. Қазақтың музыкалық аспаптары жайлы білім беру.

Міндеті :                                                             

Б.  Қазақ халқының тарихындағы жырауларға тоқталып, оларға баға беру. Саз өнері, музыкалық аспаптары жайлы білімдерін толықтыру.

Д. Мәдениеттің даму барысын бүгінгі жетістіктермен ұштастыра отырып оқушыларды сыни тұрғыда ойлауға дағдыландыру.

Т. Қазақ халқының жырауларына деген құрмет сезімдерін қалыптстыру. Қазақтың музыкалық аспаптарын қадірлей білуге тәрбиелеу.

 Көрнекіліктер:

Ø  Интерактивті тақта,

Ø  А3, А4 қағаздары,

Ø  стикерлер,

Ø  маркерлер,

Ø  электронды оқулық,

Ø  кеспе қағаздары

Ø  оқулық

Оқытудың нәтижелері:

ü  ойлаудың іске асуын белгілеп отырады;

ü  бұрыннан таныс мәліметті жаңа мәліметпен ұштастырады;

ü  анықтайтын обьектінің қандай семантикалық сипатқа ие болатынын болжайды;

ü  мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамытады;

ü  ақпаратпен ынталы жұмыс жасай алады;

Қамтылатын модульдер: 1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), диалог, 2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету «Миға шабуыл» әдісі, «Ой шақыру» әдісі «галереяға саяхат» әдісі, «Түртіп алу» әдісі, «Тұжырымдамалық кестесі» әдісі, 3-модуль –бағалау, 4 –модуль-АКТ пайдалану (электронды оқулықпен жұмыс, интерактивті тақтамен жұмыс)

Қадамдар:

·         Үй тапсырмасын тексеру

·         Топпен жұмыс

·         Интерактивті тақтамен жұмыс

·         Электронды оқулықпен жұмыс

·         рефлексия

·         бағалау

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

·         Ұйымдастыру

·         Сабаққа жұмылдыру

·         Топқа бөлу

·         Тапсырмаларды тарату

Оқушының іс-әрекеті:

Үй тапсырмасын тексеру

1-тапсырма.  Диалогтық оқыту

1-топ.  «Жырау»

Қазақ халқының материалдық  мәдениеті

2-топ. «Ақын»

Қазақ халқының рухани мәдениеті. Ауыз әдебиеті

3-топ. «Шешен»

Қазақ жеріндегі ислам діні. Жерлеу дәстүрі.

Жаңа сабақтың мазмұнын ашу.

СТО. «Ой шақыру» стратегиясы

Ø  Жырау дегеніміз кім?

Ø  Қандай жырауларды білесіңдер?

Ø  Атақты қобызшы кім?

Ø  «Еңсегей бойлы ер Есім атты тарихи жырдың» авторы кім?

Жаңа сабақтың мазмұнын түсіну.

2 - тапсырма
СТО. «Миға шабуыл» әдісі

1 -топ.  «Жырау»    

«Жемде кеңес қылмадың, Жемнен де елді көшірдің»,

Ойыл деген ойынды,

Отын тапсаң тойыңды,

Ойыл көздің жасы еді,

Ойылда кеңес қылмадың,

2- топ. «Ақын»

«Қарақыпшақ Қобланды да

Нең бар еді құлыным?

Сексен асып, таяғанда,

Тұра алмастай үзілді ме жұлыным!...»

3 -топ. «Шешен»

«Қайран менің Еділім,

Мен салмадым, сен салдың,

Қайырлы болсын сендерге

Менен қалған мынау Еділ жұрт!...»

 Сергіту.

АКТ-ны пайдаланып, «Ұлттық ақпараттандыру орталығының» сайтынан сабақтан үзінді тыңдату.

3‑ Тапсырма.  «Тұжырымдамалық кесте» әдісі

1 ‑топ «Жырау»

Жыраулар

Өмір сүрген уақыты

1

Доспамбет жырау

 

2

Шалкиіз Тіленшіұлы

3

Жиембет Бортоғашұлы 

      4

Марғасқа

                

5

Ақтамберді Сарыұлы

2‑топ «Ақын»

 

Жыраулар

Жырлары

1

Доспамбет жырау

 

2

Шалкиіз Тіленшіұлы

3

Жиембет Бортоғашұлы 

4

Марғасқа

5

Ақтамберді Сарыұлы

 

3-топ «Шешен»

Жыраулар

Жырларының мазмұны

1

Доспамбет жырау

 

2

Шалкиіз Тіленшіұлы

3

Жиембет Бортоғашұлы 

4

Марғасқа

5

Ақтамберді Сарыұлы

 

4-Тапсырма. СТО. «Түртіп алу»  әдісі. Кітаппен жұмыс

 

5-Тапсырма. «Мәтінмен жұмыс» Постерде қорғау

1‑ топ. «Жырау»

 «Домбыра»

 

2 ‑топ. «Ақын»

«Қылқобыз»

 

3‑топ «Шешен»                                                            

 «Жетіген»

 

Бекіту. СТО. «Галереяға саяхат» әдісі

Рефлексия

Бағалау

Үйге тапсырма.

§48-49. 50 оқу

Қосымша материалдар жинау.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ҚАЗАҚ ХАЛҚЫНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ДӘСТҮРІ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель страховой организации

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың  тақырыбы:  Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі

Сабақтың мақсаты: ХV-XVI ғасырлардағы ақын‑жыраулармен таныстыру. Қазақтың музыкалық аспаптары жайлы білім беру.

Міндеті :                                                             

Б.  Қазақ халқының тарихындағы жырауларға тоқталып, оларға баға беру. Саз өнері, музыкалық аспаптары жайлы білімдерін толықтыру.

Д. Мәдениеттің даму барысын бүгінгі жетістіктермен ұштастыра отырып оқушыларды сыни тұрғыда ойлауға дағдыландыру.

Т. Қазақ халқының жырауларына деген құрмет сезімдерін қалыптстыру. Қазақтың музыкалық аспаптарын қадірлей білуге тәрбиелеу.

 Көрнекіліктер:

Ø  Интерактивті тақта,

Ø  А3, А4 қағаздары,

Ø  стикерлер,

Ø  маркерлер,

Ø  электронды оқулық,

Ø  кеспе қағаздары

Ø  оқулық

Оқытудың нәтижелері:

ü  ойлаудың іске асуын белгілеп отырады;

ü  бұрыннан таныс мәліметті жаңа мәліметпен ұштастырады;

ü  анықтайтын обьектінің қандай семантикалық сипатқа ие болатынын болжайды;

ü  мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамытады;

ü  ақпаратпен ынталы жұмыс жасай алады;

Қамтылатын модульдер: 1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), диалог, 2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету «Миға шабуыл» әдісі, «Ой шақыру» әдісі «галереяға саяхат» әдісі, «Түртіп алу» әдісі, «Тұжырымдамалық кестесі» әдісі, 3-модуль –бағалау, 4 –модуль-АКТ пайдалану (электронды оқулықпен жұмыс, интерактивті тақтамен жұмыс)

Қадамдар:

·         Үй тапсырмасын тексеру

·         Топпен жұмыс

·         Интерактивті тақтамен жұмыс

·         Электронды оқулықпен жұмыс

·         рефлексия

·         бағалау

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

·         Ұйымдастыру

·         Сабаққа жұмылдыру

·         Топқа бөлу

·         Тапсырмаларды тарату

Оқушының іс-әрекеті:

Үй тапсырмасын тексеру

1-тапсырма.  Диалогтық оқыту

1-топ.  «Жырау»

Қазақ халқының материалдық  мәдениеті

2-топ. «Ақын»

Қазақ халқының рухани мәдениеті. Ауыз әдебиеті

3-топ. «Шешен»

Қазақ жеріндегі ислам діні. Жерлеу дәстүрі.

Жаңа сабақтың мазмұнын ашу.

СТО. «Ой шақыру» стратегиясы

Ø  Жырау дегеніміз кім?

Ø  Қандай жырауларды білесіңдер?

Ø  Атақты қобызшы кім?

Ø  «Еңсегей бойлы ер Есім атты тарихи жырдың» авторы кім?

Жаңа сабақтың мазмұнын түсіну.

2 - тапсырма
СТО. «Миға шабуыл» әдісі

1 -топ.  «Жырау»   

«Жемде кеңес қылмадың, Жемнен де елді көшірдің»,

Ойыл деген ойынды,

Отын тапсаң тойыңды,

Ойыл көздің жасы еді,

Ойылда кеңес қылмадың,

2- топ. «Ақын»

«Қарақыпшақ Қобланды да

Нең бар еді құлыным?

Сексен асып, таяғанда,

Тұра алмастай үзілді ме жұлыным!...»

3 -топ. «Шешен»

«Қайран менің Еділім,

Мен салмадым, сен салдың,

Қайырлы болсын сендерге

Менен қалған мынау Еділ жұрт!...»

 Сергіту.

АКТ-ны пайдаланып, «Ұлттық ақпараттандыру орталығының» сайтынан сабақтан үзінді тыңдату.

3‑ Тапсырма.  «Тұжырымдамалық кесте» әдісі

1 ‑топ «Жырау»

Жыраулар

Өмір сүрген уақыты

1

Доспамбет жырау

 

2

Шалкиіз Тіленшіұлы

 

3

Жиембет Бортоғашұлы 

 

      4

Марғасқа

                

5

Ақтамберді Сарыұлы

 

2‑топ «Ақын»

 

Жыраулар

Жырлары

1

Доспамбет жырау

 

2

Шалкиіз Тіленшіұлы

 

3

Жиембет Бортоғашұлы 

 

4

Марғасқа

 

5

Ақтамберді Сарыұлы

 

 

3-топ «Шешен»

Жыраулар

Жырларының мазмұны

1

Доспамбет жырау

 

2

Шалкиіз Тіленшіұлы

 

3

Жиембет Бортоғашұлы 

 

4

Марғасқа

 

5

Ақтамберді Сарыұлы

 

 

4-Тапсырма. СТО. «Түртіп алу»  әдісі. Кітаппен жұмыс

 

5-Тапсырма. «Мәтінмен жұмыс» Постерде қорғау

1‑ топ. «Жырау»

 «Домбыра»

 

2 ‑топ. «Ақын»

«Қылқобыз»

 

3‑топ «Шешен»                                                            

 «Жетіген»

 

Бекіту. СТО. «Галереяға саяхат» әдісі

Рефлексия

Бағалау

Үйге тапсырма.

§48-49. 50 оқу

Қосымша материалдар жинау.

 

 

 

Скачать материал
