Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыҚазақ тілі.Сабақтың тақырыбы: Сын есім.2 сынып

Қазақ тілі.Сабақтың тақырыбы: Сын есім.2 сынып

Скачать материал

Қазақ тілі-2 сынып

Уақыты: 2.04.2015                     105 сабақ

Сыныбы

2 «а»

Сабақ тақырыбы

Сын есім

Мақсаты:

Сын есімді грамматикалық тұрғыдан сөз табы ретінде меңгерту.Заттардың жалпы сын,сапалық белгілерін топтап айыруға үйрету.

Белгілі бір нақты  заттың әр алуан қасиеттерін көрсетіп,сипаттап айтуға баулу.

Оқыту нәтижелері:

Тапсырмаларды орындауда сын есімдерді тауып,қай сөзбен байланысып тұрғанын дәлелдейді.Зат атауларына қатысты сапа белгілерін атайды,сөздерден сөйлем құрайды.

Әдіс-тәсілдері:

Ой қозғау,сөз мерген,ығармашылық тапсырма

Негізгі ресурстар:

Оқулық,парақ қағазы,түрлі-түсті  фломастерлер.

Негізгі идеялар:

Сын есімді грамматикалық тұрғыдан сөз табы ретінде меңгерту.

Қамтылған модульдер

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер,білім беруде АКТ-ны пайдалану,білім берудегі және көшбасшылық.оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.

Сабақтың барысы:

кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық.Шаттық шеңбер.

Бір,екі,үш,

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

Шеңберде тұрып,өлең сөздерін айтады.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

 

Сын есім туралы ереже.

-Сын есім дегеніміз не?

-Оның сұрақтары?

-Мысал келтір.

Жұпта бір-бірін тексереді.

Қызығушылықты ояту

 

«Сөз мерген» ойыны

Ормансыз

 

Бұлбұл

Тоғайсыз

Көлсіз

 

Жерсіз

 

Отансыз адам,

Ормансыз бұлбұл.

Оқушылар ойларын айтады.Сөздерден мақал-мәтел құрастырады.

Сын есімді сұрақ қою арқылы табады.

ІІІ.Мағынаны ашу

 

427-ж.Өлеңді көшіріп жазып,сын есімдерді тап.

Кең жайлауда гүл терем,

Бағатыным қошақан.

Асау құлын үйретем,

Өсіремін ботақан.

-Сын есімдерді ата.

-Сын есімдердің қай сөзбен байланысып тұрғанын сызып көрсет.

-Қошақан,ботақан,құлын қандай сұраққа жауап береді?

Оларды бір сөзбен не дейді?

428-ж.Суреттегі зат атауларының әрқайсысынына қатысты бірнеше сын есім тауып жаз.

Ағаш- ұзын,жасыл,биік.

Көше-таза,кең,түзу.

Кітап-қалың,қызықты,жұқа.

Шие-ащы,дөңгелек,қызыл.

Өлеңді көшіреді,сын есімді ирек сызбамен сызып,қай сөзбен байланысып тұрғанын табады.

Қошақан,ботақан,құлын сөздеріне сұрақ қояды?

ІҮ.Сергіту сәті

 

Музыкамен орындайды.

 

Ү.Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма

Шығармашылық тапсырма:

Берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.

1.Көп,Қазақстанда,шұрайлы,жер

2.Сынып,біздің,кең,және,жарық.

3.Тоғжан,алды,кеудеше,әдемі.

4.Бар,күшігі,қара ала,Шынтастың.

-Сұрақ қойып,сөйлемдегі сөздердің байланысын анықта.

2 тапсырма:

Ішінде сын есімі бар жұмбақтар тауып айт.

*Кішкентай ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар.

*Иір-иір денесі,

Сахараның кемесі.

Ащы шөптер-тамағы,

Шөлге шыдап бағады.

Шығармашылық тапсырманы  топта орындайды.

ҮІ.Рефлексия

 

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Несімен ұнады?

-Қай тапсырма қиын болды?

-Қай тапсырма ұнады?

Рефлексия жазуға машықтанады.Сабақ туралы пікірлерін тыңдау.

ҮІІ.Бағалау

 

Жұпта,топта,топтардың бағалауы.

Жұпта,топта,топтардың бағалайды.

ҮІІІ.Үй тапсырмасы

 

431-ж.

Ішінде сын есім бар жұмбақты тауып жаз.

1 сөзге дыбыстық талдау.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі.Сабақтың тақырыбы: Сын есім.2 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заместитель директора

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

 

Қазақ тілі-2 сынып

Уақыты: 2.04.2015                     105 сабақ

Сыныбы

2 «а»

Сабақ тақырыбы

Сын есім

Мақсаты:

Сын есімді грамматикалық тұрғыдан сөз табы ретінде меңгерту.Заттардың жалпы сын,сапалық белгілерін топтап айыруға үйрету.

Белгілі бір нақты  заттың әр алуан қасиеттерін көрсетіп,сипаттап айтуға баулу.

Оқыту нәтижелері:

Тапсырмаларды орындауда сын есімдерді тауып,қай сөзбен байланысып тұрғанын дәлелдейді.Зат атауларына қатысты сапа белгілерін атайды,сөздерден сөйлем құрайды.

Әдіс-тәсілдері:

Ой қозғау,сөз мерген,ығармашылық тапсырма

Негізгі ресурстар:

Оқулық,парақ қағазы,түрлі-түсті  фломастерлер.

Негізгі идеялар:

Сын есімді грамматикалық тұрғыдан сөз табы ретінде меңгерту.

Қамтылған модульдер

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер,білім беруде АКТ-ны пайдалану,білім берудегі және көшбасшылық.оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.

Сабақтың барысы:

кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық.Шаттық шеңбер.

Бір,екі,үш,

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

Шеңберде тұрып,өлең сөздерін айтады.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

 

Сын есім туралы ереже.

-Сын есім дегеніміз не?

-Оның сұрақтары?

-Мысал келтір.

Жұпта бір-бірін тексереді.

Қызығушылықты ояту

 

«Сөз мерген» ойыны

Ормансыз

 

Бұлбұл

Тоғайсыз

Көлсіз

 

Жерсіз

 

Отансыз адам,

Ормансыз бұлбұл.

Оқушылар ойларын айтады.Сөздерден мақал-мәтел құрастырады.

Сын есімді сұрақ қою арқылы табады.

ІІІ.Мағынаны ашу

 

427-ж.Өлеңді көшіріп жазып,сын есімдерді тап.

Кең жайлауда гүл терем,

Бағатыным қошақан.

Асау құлын үйретем,

Өсіремін ботақан.

-Сын есімдерді ата.

-Сын есімдердің қай сөзбен байланысып тұрғанын сызып көрсет.

-Қошақан,ботақан,құлын қандай сұраққа жауап береді?

Оларды бір сөзбен не дейді?

428-ж.Суреттегі зат атауларының әрқайсысынына қатысты бірнеше сын есім тауып жаз.

Ағаш- ұзын,жасыл,биік.

Көше-таза,кең,түзу.

Кітап-қалың,қызықты,жұқа.

Шие-ащы,дөңгелек,қызыл.

Өлеңді көшіреді,сын есімді ирек сызбамен сызып,қай сөзбен байланысып тұрғанын табады.

Қошақан,ботақан,құлын сөздеріне сұрақ қояды?

ІҮ.Сергіту сәті

 

Музыкамен орындайды.

 

Ү.Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма

Шығармашылық тапсырма:

Берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.

1.Көп,Қазақстанда,шұрайлы,жер

2.Сынып,біздің,кең,және,жарық.

3.Тоғжан,алды,кеудеше,әдемі.

4.Бар,күшігі,қара ала,Шынтастың.

-Сұрақ қойып,сөйлемдегі сөздердің байланысын анықта.

2 тапсырма:

Ішінде сын есімі бар жұмбақтар тауып айт.

*Кішкентай ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар.

*Иір-иір денесі,

Сахараның кемесі.

Ащы шөптер-тамағы,

Шөлге шыдап бағады.

Шығармашылық тапсырманы  топта орындайды.

ҮІ.Рефлексия

 

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Несімен ұнады?

-Қай тапсырма қиын болды?

-Қай тапсырма ұнады?

Рефлексия жазуға машықтанады.Сабақ туралы пікірлерін тыңдау.

ҮІІ.Бағалау

 

Жұпта,топта,топтардың бағалауы.

Жұпта,топта,топтардың бағалайды.

ҮІІІ.Үй тапсырмасы

 

431-ж.

Ішінде сын есім бар жұмбақты тауып жаз.

1 сөзге дыбыстық талдау.

 

 

 

Скачать материал
