Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / ИЗО, МХК / Рабочие программы / Бейнелеу өнері пәнінен сабақ жоспары: "Натюрморт бояу түстерін қолдану".
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • ИЗО, МХК

Бейнелеу өнері пәнінен сабақ жоспары: "Натюрморт бояу түстерін қолдану".

библиотека
материалов

Сабақты құру және жоспарлау кестесі.

Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні

Жұлдыз Аманбаева

5 сынып

Ақмола облысы Бурабай ауданы Сәкен Сефуллин атындағы орта мектеп

3 апта

5 сабақ № дәрісхана

Сабақтың атауы

Натюрморт бояу түстерін қолдану.

Сілтеме

Қ. Болатбаев, Ұ Ибрагимов 5 сынып оқулығы Слайдтар

Жалпы мақсаттары

Бейнелеу өнері деген не, оның адам өміріндегі маңыздылығы, оның басқа өнер түрлерімен байланысы. Блик, рефлекс терминдерімен таныстыру. Суық және жылы түстерді айыра білулерін үйрету. Оқушы алған білімі өз дамуына әсер ету өмірде алған білімін қолдана алу.

Міндеттері

1. Логикалық ойын ойнау арқылы оқушылардың қызығушылығын ояту.

2. Жаңа тақырыпқа  оқушылардың білетін білімі арқылы кіру, барлық білетін түстерін қайталау.

3. Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау.

4. Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау. 

Сабақта туындаған негізгі идеялар

1.Оқушының  өмірдегі біліміне, білетініне, сүйену

2.Жаңа  теориялық ақпаратты  беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау

3. Проблемалық сұрақтарды шешуге итермелеу арқылы СТО   

Күтілетін нәтиже

1. Блик рефлакс жайлы ұғым, білімінің негізін қалау.

2.Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыларды колорит туралы өздерінің білімдерін кеңейту

3.Жаңа түсінікті пайдаланудың мүмкіндіктері қандай деген жаңа сабаққа үлкен қызығушылық тудыру   

Тапсырмалар

Бейнелеу өнері оқулығы, ноутбук.

Тақырыбы: Натюрморт бояу түстерін қолдану.

Оқытуға арналған мектептің жалпы қабылданған ғылыми стандартын анықтау

Сабақта қолданылатын ұғымдар

Балаларға арналған идея немесе идеяны балалар қалай ұғынды?

Оқыту сұранысын анықтау. Оқыту қажеттіліктерін анықтаңыз?

Натюрморттың салу жолдарын қайталау. Түстердің адам өмірімен байланысы, әсемдігі

Блик, рефлекс, үйлестіру

Жарық қай жақтан түсіп тұрғанын айыра алмайды, Шағылысу заңдылықтарын түсінбейді

Бейнелеу өнерінің жанрының негізі ретінде қарастыру .

Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалімдер немен айналысады және оқушылар немен айналысады.

Оқушыларды ұйымдастыру, сәлемдесу 

Сто сұрақтары

Сабақ барысында жасалған мұғалім мен оқушылардың іс-әрекеті

Сабақтың маңыздылығы не?

-оқушылар не алады?

-бұрынғы білімін қалай пайдалана алады?

-өмірден алған тәжірибесінің әсері?

-Мақсаты

-оқушы ой қозғау арқылы тақырыпқа әкелу

-тақырып жайлы бұрынғы білетіндерін анықтау, соған сүйену жолдарын табу

Оқушылардың логикалық ойларын дамытуға тағы мынандай ойындарды қолдануға болады. Оқушыларды кез келген түсті айтып, сол түсті бес нәрсені тез арада айтуларын талап ету. Бір минуттың ішінде бес нәрсені атай алмаған бала ойыннан шығады. Аталған нәрселерді қайталауға болмайды. Бала тез ойланған арқылы түстерді қайталайды.

Мұғалім сұрағы: Біз осы ойынды не үшін ойнадық? Қалай ойлайсыңдар? Ойлануға уақыт беріледі. Жауаптары қабылданады

Сын тұрғысынан  ойлау үшін мүмкіндіктер

-еркін ойлауға қан-дай мүмкіндіктер жасалды?

-өздігінен ізденуге қандай мүмкіндіктер жасалады?

Мұғалімнің іс-әрекеті:

-әрі қарай  не болатынына қызықтыру, белсенділіктерін ояту

-алатын білімінің пайдалылығына көздерін жеткізу

-білімін, ақпаратты жүйелеуге үйрету

ІІ мағынаны тану

  • Балаларға әр түрлі жанрлардағы суреттерді көрсетіп ұқсастықтарымен айырмашылықтары туралы сұрақ қою.

  • Негізгі жанрлар туралы түсініктерін анықтау

  • Натюрморт жанрына тоқталу

  • Әр-түрлі заттарды қағаз бетіне дұрыс композиция құрастырып орындауға тапсырма беру.

  • Сурет салу  

Мағынаны ажыра-ту сатысы (жаңа ақпарат)

-оқушыларды белсе-не қатыстыру

-стратегияларды жүйелі қолдану   арқылы оқушылар-дың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жа-сай білу, баяндау және қызу ой талқы-сын жасай білу қабі-леттерін жетілдіру жолдарын беру)

-оқушылармен бір-лесіп жұмыс жасау, қарым-қатынас шеберлігін ұтымды пайдалана білу

Сурет салу, тапсыма орындау. Бірнеше дұрыс үйлестірілген натюрморттардың суретін ұсыну. Сол суреттерге қарап дұрыс композиция құрастыруға тапсырма беріледі. Балалар шағын топта сурет салады.

Суретті салып болған соң балаларға мәтін тарату.


Мәтін топтағы талантты, дарынды балаға беріледі, оқығаннан кейін ол өзінің түсінгенін топтағы оқушыларға айтып береді де суретке жаңа мағына береді. Шағын топта өздері ақылдасып бір тұжырымға келеді. Сабақ бойы не туралы айтылғаны туралы бір шешімге келеді.


Мәтін. Жанрлар- әр-түрлі көркем шығармалардың мазмұны мен біртұтастығын білдіреді. Жанрлар: аллегория, автопртрет, анималисттік жанр, батальдық, тұрмыстық, тарихи, карикатура, мифтік, натюрморт, пастораль, пейзаж, маринисттік, шарж. Натюрморт – заттар мен бұйымдар бейнеленген көркем шығарма. Үйлестіру – нәрсенің біріктірілген ұсақ, жеке бөлшектерінің біртұтас, бүтін болып көрінуін қамтамасыз ету. Салынатын заттарды белгілі бір тәртіппен орналастыруға көңіл бөлу. Кез келген көркем тапсырманың әдемі, көрінекті, әсерлі болып шығуы үйлесімділік заңдылықтарына байланысты.

Шағын топтағы салған суреттерін шығып бірге қорғайды.

Толғаныс (рефл-я)

-сабақта үйренген-дерін бекіту, қолдану жолдарын беру

-жаңадан үйренгенін пайдалана отырып, білімін жүйелеу

Оқушылардың ойларын сұрап, сыныппен ақылдасып, жасаған жұмысты қорытындылап, сабақты тұжырымдаймыз. Сабақты қорытындылау.


Сабақты аяқтау түрлері

-бір пікірге келу...

-өз пікірін дәлелдеу...

-үйде жалғастыру...

Үйге тапсырма беру:

Келесі сабаққа қарындаш, альбом, әкелу.

Балалар сабақ бойы білгендерін, танысқандарын қорытындылайды.



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
