Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Биология / Конспекты / Биология пәнінен сабақ жоспары "Адам генетикасы және оның әдістері. Тұқым қуалау аурулары"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Биология

Биология пәнінен сабақ жоспары "Адам генетикасы және оның әдістері. Тұқым қуалау аурулары"

библиотека
материалов


Сабақтың тақырыбы: Адам генетикасы және оның әдістері. Тұқым қуалау аурулары.

Мақсаты:

  • Білімділік: генетикалық зерттеу объектісі ретінде адамның ерекшеліктерін оқу; адамның тұқым қуалаушылығын зерттеудің негізгі әдістерімен және тұқым қуалайтын аурулармен таныстыру; отбасын жоспарлау кезінде тұқым қуалайтын ауруларын, диагностикасы үшін осы әдістерді қолданудың қажеттігі туралы әңгімелесу.

  • Дамытушылық: адам генетикасы туралы түсінік қалыптастыру, теориялық білімдерін әрі қарай дамыту, адам генетикасы және адам генетикасын зерттеу әдістеріне толық түсінік беру.

  • Тәрбиелік: адамның генетикалық денсаулығына дұрыс көзқарасты қалыптастыру.

Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақ әдісі: СТО технологиясы, баяндау, ой қозғау, ой қорыту, түсіндіру.

Сабақ түрі: жаңа тақырып

Көрнекілігі: компьютерде дайындалған слайдтар: «Гемофилия тұқым қуалауындағы ағылшын королевасы Викторияның генеологиялық шежіресі», «Даун синдромы», «Біржұмыртқалы және қосжұмыртқалы егіздер».

Сабақ барысы:

І Ұйымдастырушылық кезең (2 мин.)

А) Оқушылармен амандасып, оларды түгендеу;

В) Оқушыларды сабаққа дайындығын тексеру. Бүгінгі сабақтың ережесімен таныстыру

ІІ Үй тапсырмасын тексеру (5 мин.)

А, В, С деңгейлік тапсырмаларын тексеру

А деңгейі

1. Мутацияның себептері қандай?

2. Комбинативтік өзгергіштік деген не?

В деңгейі

1. Мутагендердің қандай заттары мен факторларын атай аласыңдар?

2. Ағзалар үшін «реакция нормасы» деген не? Оның шегі немен анықталады және график арқылы қалай өрнектеуге болады?

С деңгейі

1. Сәйкес қатарлардың авторы кім?

2. Оның анықтамасы қалай және қалай дәлелденеді?


ІІІ Жаңа тақырыпты меңгеру «Адам генетикасы зерттейтін әдістер»


Аhello_html_12b3d17f.gifhello_html_fced3e6.gifhello_html_m154e466.gifдам генетикасын зерттейтін әдістер .

hello_html_m4075d701.gifhello_html_m44e7bcb2.gifhello_html_368accb.gif

Генеологиялық Цитогенетикалық Егіздік Иммуногенетикалық Биохимиялық Популяциялық-

сhello_html_55570239.gifhello_html_m109def2a.gifтатистикалық



Біржұмыртқалы Екіжұмыртқалы



1 тапсырма. Сәйкестендір:

1.Овогенез

А. Ағзаның жеке дамуы

2.Партоногенез

Ә. Жұмыртқажасушаның түзілуі

3. Онтогенез

Б. Жақын туыс дараларды өзара будандастыру

4. Эктодерма

В. Адамға қажетті өнімдерді биологиялық обьектілердің көмегімен өндіру.

5. Инбридинг

Г. Екі қабатты ұрық

6. Бластула

Д. Ұрықтанбаған жұмыртқалардан жаңа аналық ағзаның дамуы

7. Гаструла

Е. Сыртқы ұрық жапырақшасы

8. Биотехнология

Ж.Бір қабатты ұрық




2 тапсырма. Сыйқырлы сандар

46

47

15

22

23

1912

150

2000

45












ІV Қорытындылау

Кесте толтыру «Адамның тұқым қуалайтын ауруларын зерттеу әдістері»

Әдіс

Әдістің негізгі мәні

Маңызы

Генеологиялық Цитогенетикалық

Егіздік

Иммуногенетикалық Биохимиялық

Популяциялық-статистикалық




V. Бекіту

  1. Қазақстанның қай облыстарында жас өспірімдер мутацияға және кемістік ауруларына көп ұшырайды немесе ұшыраған? Мысал келтіріңдер.

  2. Тұқым қуалайтын қандай ауруларды білесіңдер?

  3. Адам ағзасында пайда болған мутациялар қауіпті ме?

  4. Адам генетикасын зерттеу әдістері неліктен қолданылады?


VI Үйге тапсырма

  1. § 44 оқу.

  2. А,В,С деңгейлік тапсырмалар.

  3. Баяндама «Тұқым қуалайтын аурулар»


VIII Бағалау Сабақ қаншалықты ұнағанын әр оқушы алдарына берілген текшелер арқылы бағалайды.

Қызыл- өте жақсы болды.

Көк- жақсы

Жасыл- орташа


VII Рефлексия. Шешесінің қаны І топ, ал әкесінің қаны ІV топ болған жағдайда, ұрпағына ата – анасының біреуінің қанының тобы берілуі мүмкін бе? (Иә, Жоқ)


Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Адам генетикасы және оның әдістері. Тұқым қуалау аурулары.

Мақсаты:

-        Білімділік: генетикалық зерттеу объектісі ретінде адамның ерекшеліктерін оқу; адамның тұқым қуалаушылығын зерттеудің негізгі әдістерімен және тұқым қуалайтын аурулармен таныстыру; отбасын жоспарлау кезінде тұқым қуалайтын ауруларын, диагностикасы үшін осы әдістерді қолданудың қажеттігі туралы әңгімелесу.

-        Дамытушылық: адам генетикасы туралы түсінік қалыптастыру, теориялық білімдерін әрі қарай дамыту, адам генетикасы және адам генетикасын зерттеу әдістеріне толық түсінік беру.

-        Тәрбиелік: адамның генетикалық денсаулығына дұрыс көзқарасты қалыптастыру.

Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақ әдісі: СТО технологиясы, баяндау, ой қозғау, ой қорыту, түсіндіру.

Сабақ түрі: жаңа тақырып

Көрнекілігі: компьютерде дайындалған слайдтар: «Гемофилия тұқым қуалауындағы ағылшын королевасы Викторияның генеологиялық шежіресі», «Даун синдромы», «Біржұмыртқалы және қосжұмыртқалы егіздер».

Сабақ барысы:

І Ұйымдастырушылық кезең (2 мин.)

А) Оқушылармен амандасып, оларды түгендеу;

      В) Оқушыларды сабаққа дайындығын тексеру. Бүгінгі сабақтың ережесімен таныстыру

ІІ Үй тапсырмасын тексеру (5 мин.)

А, В, С деңгейлік тапсырмаларын тексеру

А деңгейі

1. Мутацияның себептері қандай?

2. Комбинативтік өзгергіштік деген не?

В деңгейі

1. Мутагендердің қандай заттары мен факторларын атай аласыңдар?

2. Ағзалар үшін «реакция нормасы» деген не? Оның шегі немен анықталады және график арқылы қалай өрнектеуге болады?

С деңгейі

1. Сәйкес қатарлардың авторы кім?

2. Оның анықтамасы қалай және қалай дәлелденеді?

 

ІІІ Жаңа тақырыпты меңгеру «Адам генетикасы зерттейтін әдістер»

 

Адам генетикасын зерттейтін әдістер .

Генеологиялық   Цитогенетикалық     Егіздік     Иммуногенетикалық      Биохимиялық    Популяциялық-

статистикалық

 

 

                                       Біржұмыртқалы            Екіжұмыртқалы

 

 

 1 тапсырма.  Сәйкестендір:

1.Овогенез

А. Ағзаның жеке дамуы

2.Партоногенез

Ә. Жұмыртқажасушаның түзілуі

3. Онтогенез

Б. Жақын туыс дараларды өзара будандастыру

4. Эктодерма

В. Адамға қажетті өнімдерді биологиялық обьектілердің көмегімен өндіру.

5. Инбридинг

Г. Екі  қабатты ұрық

6. Бластула

Д. Ұрықтанбаған жұмыртқалардан жаңа аналық ағзаның дамуы

7. Гаструла

Е. Сыртқы ұрық жапырақшасы

8. Биотехнология

Ж.Бір қабатты ұрық

 

 

 

2 тапсырма. Сыйқырлы сандар

46

47

15

22

23

1912

150

2000

45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV Қорытындылау

Кесте толтыру «Адамның тұқым қуалайтын ауруларын зерттеу әдістері»

Әдіс

Әдістің  негізгі мәні

Маңызы

Генеологиялық   Цитогенетикалық    

Егіздік    

Иммуногенетикалық      Биохимиялық   

Популяциялық-статистикалық

 

 

 

V. Бекіту

1)      Қазақстанның қай облыстарында жас өспірімдер мутацияға және кемістік ауруларына көп ұшырайды немесе ұшыраған? Мысал келтіріңдер.

2)      Тұқым қуалайтын қандай ауруларды білесіңдер?

3)      Адам ағзасында пайда болған мутациялар қауіпті ме?

4)      Адам генетикасын зерттеу әдістері неліктен қолданылады?

 

VI Үйге тапсырма

1)      § 44 оқу.

2)      А,В,С деңгейлік тапсырмалар.

3)      Баяндама «Тұқым қуалайтын аурулар»

 

VIII Бағалау Сабақ қаншалықты ұнағанын әр оқушы алдарына берілген текшелер арқылы бағалайды.

Қызыл- өте жақсы болды.

Көк- жақсы

Жасыл- орташа

 

VII Рефлексия. Шешесінің қаны І топ, ал әкесінің қаны ІV топ болған жағдайда, ұрпағына ата – анасының біреуінің қанының тобы берілуі мүмкін бе?(Иә, Жоқ)

 

 

Автор
Дата добавления 02.02.2015
Раздел Биология
Подраздел Конспекты
Просмотров1788
Номер материала 360038
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
