Астана
қаласы
№48
мектеп-лицейдің
бастауыш
сынып мұғалімі
Омаршаева
Нагима Таласбековна
Пәні:
математика
Сыныбы: 2
Сабақтың
тақырыбы: Білімді тиянақтау
Сабақтың
мақсаты:
4
санының қосу кестесін және азайтудың сәйкес жағдайын тиянақтай түсу, қарапайым
әріпті өрнектермен, теңдеулермен, есептеулермен байланысты әр алуан іс-әрекет
барысында кестелі қосу мен азайтуды орындауға машықтандыра түсу; екі амалмен
және бір амалмен шығарылатын есептерді салыстыру.
Қоршаған
ортаға аңдарға деген сүйіспеншілігін арттыру. Достықты қадірлеуге, қиындыққа
шыдау, қол ұшын беріп көмектесуге тәрбиелеу.
Түрлі
тапсырмалар орындату арқылы оқушыларды шапшаңдыққа, ұқыптылыққа үйрету, ойлау,
тез есептеу қабілеттерін арттыру, дамыту
Сабақтың
түрі: ертегі сабақ
Сабақтың
әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, оқу, ойлау,
ойнату
Сабақтың
көрнекілігі: сандар, жеке суреттер, қима қағаздар
Сабақтың
барысы:
І
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың
сабаққа дайындығын қадағалап, назарларын сабаққа аудару.
Сабақтың
тақырыбы мен мақсаты айтылады. Қазір бізде математика сабағы бүгінгі біздің
сабағымыз жай сабақ емес ертегі сабақ. Сабағымыздың тақырыбы 4-ті қосу және
азайту тақырыбы бойынша алған білімді тиянақтау. Мақсатын айту. Жаңа сабақты
бастамас бұрын үй тапсырмасын тексеріп алайық.
ІІ
Өткенді қайталау
Үйге
қандай тапсырма берілген еді?
Үйге
59 беттегі 6 тапсырма орындауға берілген. Үй жұмысын тексеремін, тақтаға
жауаптарын жазып қоямын.
11,
21, 31, 41, 51, 61, 71, 81, 91
Оқушылар
өздерінің дәптерлеріндегі жауаптармен салыстырып тексереді, өздерін-өздері бағалайды.
Бағаларын саусақтарының санын көрсету арқылы тексеремін.
ІІІ
Жаңа сабақ
Дәптерге
ай-күнді жазу.
Үй
жануарларының суреттері көрсетіледі. Сұрақтар қою арқылы олардың үй жануарлары
және төрт түлік мал екендігі анықталады.
Олай
болса бүгінгі біздің ертегіміздің негізгі кейпкерлері осы төрт түлік мал екен.
Төрт түліктің пайдасы туралы айтылады. Егер осы малдардың басына қиыншылық
түссе көмектесер ме едіңдер? Иә.
Ертегі
мазмұны айтылады.
Дос
іздеп келген түйеге адам тапсырма береді.
Түйеге
берілген тапсырма:
1.Қосу
амалының компоненттерін ата
2.Санға
4-тің қосу және азайту кестесіне өрнек құрастыру
- 4+4=8
4+8=12 10-4=6
5+4=9 4+9=13
20-4=16
6+4=10
4+10=14 30-4=26
7+4=11 4+11=15 40-4=36
2. Оқулықтаңы
тапсырма орындалады
8+4=12
12-4=8
8+2+2=12
12-2-2=8
2+2=4
Берген
тапсырмасын дұрыс орындаған түйемен адам достасып, бірге тұрып жатады. Менде
сендермен дос болып тұрайын, деп бие келеді.
Биеге
берілген тапсырмалар:
- 1
м = 10 дм 1м = 100
см 1 ғас = 100 ж 1 апта = 7 тәулік
4
м = 40 дм 4
м = 400 см 4 ғас = 400 ж 4 апта = 28 тәулік
2. 3-жаттығу
жазбаша орындалады:
а +
4 а – 4
а=50
50+4=54 а=54 54-4=50
а=53
53+4=57 а=57 57-4=53
а=9
9+4=13 а=13 13-4=9
Қорытынды
жасалады.
Адам,
түйе, бие үшеуі тату өмір сүріп жатады. Бір күні сиыр келеді.
Сергіту
сәті: төлдер әні:
Адам
сиырға тапсырма береді.
1. 4-тапсырма
Жүк
м. – 9 Жүк м. – 9
Жеңіл м. –
4 Жеңіл м. – 4
Жөнделді –
5 9 + 4 = 13 (м)
Ж. тиіс -
? Жауабы: 13 машина әкелінді.
(9+4) – 5 = 8 (м)
Жауабы: 8 машына жөндеу
керек.
2. Санды
4-ке арттыру. Екі санды нұсқамамен қосу арқылы көрсету.
36 4
3
14
0 40
10 7
Адам,
түйе, бие, сиыр төртеуі тату тәтті өмір сүріп жатқанда бұларға өзіне дос іздеп
жүрген қой келеді. Қойға берілген тапсырма:
1. Математикалық
диктант:
7 мен 1 сандарының
қосындысынан 4-ті азайт.
7+1-4=4
16 мен 3 сандарының
қосындысынан 3-ті
азайт.
16+3-4=15
20 мен 10
сандарының айырмасына 4-ті
қос. 20-10+4=14
Барлығы дәптерлеріне
жазады. Жауабын 2-3 оқушы оқиды.
2. Есептегіш
машина тапсырмасына бір-бір оқушыдан шығып орындайды.
Қалған
оқушылар екі нұсқаға бөлініп, қима қағазбен жұмыс жасайды.
І – нұсқа ІІ – нұсқа
10,
12, 2 11, 4, 7
Сандарын
пайдаланып өрнек құрастыр:
10+2=12
4+7=11
2+10=12
7+4=11
12-2=10
11-4=7
12-10=2
11-7=4
Қима
қағаз жиналып алынады:
Төрт
түліктің оқушыларға берген тапсырмасы. Жоқ сандарды орнына қойып, жасырынған
сөзді табу.
24
76 12 0 90 30
р
а х м е т
|
|
+4=12
х
-4=30 т
20+
=24 р
4
- =0 м
-6=76 а
81+
=90 е
Қандай
сөз шықты? Малдар сендерге адаммен достасу үшін тапсырмаларды орындауға
көмектескендерің үшін ризашылығын білдіріп, рахметтерін айтты.
Қорытындылау:
сабақта 4 санын қосу және 4 санын азайтуға байланысты
алған білімдері тиянақталады.
Үйге
тапсырма: бірлігі бар екі таңбалы сандарға төртті
қосу және төртті азайту кестесін құру беріледі
Бағалау:
оқушылардың білімдері төрт түлік малдың суретін
жинағандарына сандарына қарай бағаланады (әр
тапсырманы орындаған оқушыға төрт түліктің суреті беріліп отырды)