Выбранный для просмотра документ Sergiyenko_lesson_Time_Person of the yearTIME.ppt
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
TIME’s PERSON OF THE YEAR.
В презентации использованы материалы официального сайта журнала «ТАЙМ»
www.Time.com
Презентацию выполнила
Сергиенко Елена Васильевна,
МОУ Шипуновская СОШ им.А.В.Луначарского.
2 слайд
Would you like to be editors of “TIME” and choose your person of the year?
3 слайд
CELEBRITIES: Time's PERSONS OF THE YEAR.
What people can we call celebrities?
Who is your favourite celebrity and why?
Are there any famous people you hate?
Would you enjoy being rich and successful celebrity?
4 слайд
BRAINSTORM YOUR IDEAS:
Who are they, TIME’s persons of the year?
What kind of people are they?
5 слайд
6 слайд
PEACEMAKERS AND STATESMEN
…”by 1982 Mikhail Gorbachev was already well positioned for the national leadership role he took over in 1985”
“Martin Luther King Jr. was the personification of the civil rights movements.”
Pope John Paul II. “His power rests in the word, not the sword…”
7 слайд
NOTORIOUS LEADERS
“Hitler became in 1938 the greatest threatening force that the democratic, freedom-loving world faces today”
“Stalin established a reign of terror that included mass arrests, executions and deportations. He also rallied his troops to beat back a German invasion in some of the bloodiest fighting of World War II.
8 слайд
INNOVATORS AND ADVENTURERS
“Charles Lindberg was TIME’s first Man of the Year,
for making the first solo nonstop flight across the Atlantic Ocean in 1927”.
“For its 1996 Man of the Year, Time chose a doctor who gives hope to millions in the daunting fight against AIDS.”(Dr.David Ho)
9 слайд
WOMEN
“In honour of her succession to the throne, Time chose Elizabeth II as the 1953 WOMAN of the Year, finding that her significance was that…she might be an omen of a great future”.
10 слайд
US PRESIDENTS
…”John F. Kennedy showed qualities that have made him a promising leader…Those same qualities, if developed further, may make him a great President.”
11 слайд
Persons of the year
for 1982 and 2006.
…”Time’s Man of the Year 1982, the greatest influence for good or evil, is not a man at all. It is a machine: the computer.”
…”for seizing the reins of the global media, for founding and framing the new digital democracy, for working for nothing and beating the pros at their own game, TIME’s Person of the Year for 2006 is you”.
12 слайд
TIME's choices for Person of the Year are often controversial. Editors are asked to choose the person or thing that had the greatest impact on the news, for good or ill—guidelines that leave them no choice but to select a newsworthy—not necessarily praiseworthy—cover subject.
13 слайд
14 слайд
HOMEWORK.
Write a letter to TIME (about 120 words) about your choice for the person of the year. Give your reasons.
15 слайд
Who will be Person of the Year?
16 слайд
www.Time.com
You may find more information in this site.
You can even vote for your choice but the editors reserve the right to disagree. Their selection will be announced in December 31st issue of “Time”.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ Заключительный урок по теме «MEET THE STARS.ppt
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Методическая разработка урока
Заключительный урок по теме «MEET THE STARS»
(9 класс, УМК LASER intermediate)
Тема: CELEBRITIES: TIME’S PERSON OF THE YEAR.
Выполнила : Сергиенко Елена Васильевна
МОУ Шипуновская средняя общеобразовательная школа им.А.В.Луначарского, с.Шипуново, Шипуновского района, Алтайского края.
2 слайд
ЦЕЛИ:
Познавательные: создать условия для развития познавательного интереса к ресурсам Интернет.
Воспитательные: создать условия для формирования толерантного отношения к точке зрения собеседника.
Учебные: создать условия для формирования умений составлять монологическое высказывание на основе прочитанных текстов в объёме 8-10 предложений.
Задачи:
Совершенствовать умения читать с извлечением нужной информации, обеспечить условия для организации учащимися сообщения в объёме 8-10 предложений.
3 слайд
орг.момент
Деятельность учителя
Приветствует учащихся, проводит организационный момент
Good morning! How are you today? Let’s start our lesson. What topic have we been discussing lately?
Деятельность учащихся
Приветствуют учителя, отвечают на вопросы учителя с места.
4 слайд
ЦЕЛЕПОЛАГАНИЕ.
Проводит беседу с учащимися и стимулирует их к соотнесению имеющихся знаний по теме.
Today we are going to speak about celebrities who were named the persons of the year by one of the most famous American magazine “TIME”.
Have you heard about “TIME” magazine?
Of course, you have. You'll learn about these people, about the reasons of the choice
Would you like to be editors of Time and choose your person of the year? (слайд 2)
Today you’ll have a chance.
Слушают учителя
Отвечают на вопросы
5 слайд
ПОДГОТОВИТЕЛЬНЫЙ ЭТАП.
So the topic of our lesson is “CELEBRITIES: TIME’S PERSON OF THE YEAR. But first let’s review some information about celebrities.(3слайд)
Do you think you would enjoy being a rich and successful celebrity?
What people can we call celebrities?
Who is your favourite celebrity and why?
Are there any famous people you hate?
Прослушивает высказывания учащихся и вводит следующий этап урока.
So you have said that a celebrity is a famous person who…
Now we are going to speak about TIME’s celebrities, its persons of the year. Brainstorm your ideas(слайд 4-5)
Делятся своими идеями.
Составляют высказывание по образцу.
A celebrity is a person who…(is, has, makes, …)I would (not) like to be famous because…
Высказывают свои предположения)
6 слайд
Основной этап (организация чтения текстов и работы с презентацией)
Now we are going to read texts from TIME magazine about its persons of the year, its celebrities.
Work in pairs read the texts and complete the table in your exercise-books. You should find out who was the person of the year and why. Be ready to speak about it
(слайды 6-11)
Каждая пара Работает со своим текстом и заполняет таблицу
.отвечают на вопросы и сверяют со слайдом на экране
7 слайд
Основной (работа с презентацией)
.Who became the person of the year in 1982 and in 2006?(слайд 12)
What do you think of it?
So who were TIME’s persons of the year?
You see that these people have different occupations some choices were controversial.
Отвечают на вопросы
8 слайд
Основной(говорение)
Now you will be Time’s editors and you will try to choose Persons of the year.
In groups agree on a person for each of the following categories. Note down brief reasons why. Be ready to speak about it in 8-10sentences.
(слайд13)
Now let’s see what TIME editors think about probable choice in 2012.Can you say a few words about reasons?
(слайды 15-16)
Обсуждают проблему, приходят к выводам, выбирают выступающего от каждой группы
Каждая группа делает сообщение из 8-10предложений
Высказывают свои предположения.
9 слайд
Заключительный этап (подведение итогов,дом.задание)
Write a letter to TIME about your choice for the person of the year.
Give your reasons.
You may find more information in this site: www. Time. COM.
You can even vote for your choice but the editors reserve the right to disagree. Their selection will be announced in December 31st issue of Time.
Задают вопросы по домашнему заданию
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ Пояснительная записка.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ AP4.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ AP5.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ AP6.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ AP7.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ AP8.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ CHARLES DAWSO1.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ CHRIS NIEDENTHA1.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ DIRCK HALSTEA1.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ TED THAI FOR TIM1.doc
Скачать материал "“Celebrities: Time’s person of the year."
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Пояснительная записка.
Mетодическая разработка заключительного урока по теме “Meetthestars”.
Темаурока: “Celebrities: Time’s person of the year"
На данном уроке использован материал с официального сайта журнала “Time”. www.Time.com. ( фотографии, тексты и т.д.), а также материалы сайта www.breakingnewsenglish.com
Если есть возможность выхода в Интернет прямо на уроке, можно предложить детям поучаствовать в голосовании этого года.
Цели урока:
познавательные: создать условия для развития познавательного интереса к ресурсам Интернет.
воспитательные: создать условия для формирования толерантного отношения к точке зрения собеседника.
учебные: создать условия для формирования умений составлять монологическое высказывание на основе прочитанных текстов в объёме 8-10 предложений.
6 671 782 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Сергиенко Елена Васильевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.