Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
"Қызықты физика"
Ф И З И К А Л Ы Қ О Й Ы Н Ы
2 слайд
«Қызықты физика»
физикалық ойынының бағдарламасы
Мақсаты:
білімділігі: оқушылардың білім деңгейін анықтау, логикалық ойлау қабілеттері мен жағдаяттан шығу дағдыларын дамыту,
дамытушылық: танымдық белсенділіктері мен пәнге қызығушылықтарын арттыру. Оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру.
тәрбиелік: Оқушыларды көпшілік ортада сөйлеуге және өз ойын еркін айта алуға дағдыландыру, жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3 слайд
Көрнекілігі:
Ойынның слайдтары, оқушылардың
шығармашылық көрмесі,
Әдіс-тәсілдері:
Ауызша жауап беру, тәжірибе жасау,
сұрақ-жауап.
Формасы: Ойын сабақ
4 слайд
Сабақтың барысы:
Ойынның шарттары:
1. ТАНЫСТЫРУ (әр топ тобын, ұранын айту);
2. «КІМ ЖЫЛДАМ» (викториналық сұрақтар);
3. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық есеп);
4. «КІМ ТАПҚЫР!» (Ғажайып жетілік);
5. «ҚАТЕСІН ТАП!»
6. СЕРГІТУ СӘТІ. (Кел, күлейік!)
7. «ТІЛ - ӨНЕР»
(жұмбақтың шешімін тауып, орыс тіліне аудару)
8. «Физикалық диктант...»
9. «ШЕШЕНДІК» (капитандар сайысы)
5 слайд
- Құрметті ұстаздар мен оқушылар!
«Қызықты физика»
атты физикалық ойынына қош келдіңіздер!
Уа жарандар, жарандар!
Бәрің бері қараңдар.
Бәріңе жар салайық,
Жылдам шешіп жарысып,
Сұрақ пенен есепті.
Приборларды сөйлетіп,
Жасайық тәжірибені.
Көңілді ойын жасайық,
Асықпайық, саспайық.
Физиканың еліне
Батыл қадам жасайық,
Осылайша шабытпен,
Ойынымызды бастайық! –
Ойынға қатысушы оқушыларға сәттілік тілей
отырып, ойынымызды бастауға рұқсат етіңіздер!
6 слайд
Ойынға 3 топ қатысады.
«Протон» тобы
«Нейтрон» тобы
«Электрон» тобы
1. «ТАНЫСТЫРУ»
(Ойынға қатысушы үш топ өздерін таныстырады.)
7 слайд
2. «Кім жылдам»
(ВИКТОРИНАЛЫҚ СҰРАҚТАР)
3 топқа викториналық сұрақтар беріледі.
Әр дұрыс жауап – 1 ұпай.
8 слайд
«КІМ ЖЫЛДАМ» (викториналық сұрақтар)
«Электрон» тобына қойылатын сұрақтар:
1. Табиғат туралы ғылым.
2. Жылу, электр, жарық, механикалық құбылыс табиғи құбылыс бола ала ма?
3. Заттың үш күйін ата.
4. Найзағайдың пайда болуы туралы шынайы болжамды ұсынған кім?
5. Қараңғы бөлмеге кіргенде ең алдымен нені бірінші жағасың: май шамды ма, әлде газды ма?
6. Ұзындықтың халықаралық бірліктер жүйесіндегі өлшемі не?
7. Күн шығатын жақ.
8. Кемпірқосақта неше түс бар?
9. Теректегі алма қай кезде гүлдейді?
10. Мензурка қандай құрал?
11. Жай көзге көрінбейді. Қозғалуға ерінбейді. Ол не?
9 слайд
1. Аспан денелерін зерттейтін ғылым.
2. Жылу құбылысына мысал келтір.
3. Табиғатты зерттеудің қандай үш әдісі бар?
4. Айға аяғы алғаш тиген астронавт кім?
5. Адамға қай кезде көзілдіріктің қажеті жоқ?
6. Көк шарфты суға салса, не болады?
7. Уақыттың халықаралық бірліктер
жүйесіндегі өлшемі не?
8. Күн бататын жақ.
9. Темірқазық жұлдызын тағы басқаша
қалай атайды?
10. Егер кеседегі судың бәрін ішіп қойсақ,
ішінде не қалады?
11. Астрономиядағы ең негізгі
зерттеу құралы.
«Протон» тобына қойылатын сұрақтар
10 слайд
1. Заттың ең ұсақ бөлшегі.
2. Бақылау дегеніміз не?
3. Күн мен түннің көктемде теңелуі.
4. 1 кг темірдің массасы қыста ауыр ма,
әлде жазда ауыр ма?
5. Күн жүйесіндегі ең ірі планета.
6. Сұйық тарапынан әсер ететін кері итеруші
күшті ашқан кім?
7. Темір не?
8. Көкке қарап, жұлдыз санауға арналған құрал?
9. Атом дегеніміз не?
10. Күштің өлшем бірлігін ата?
11. Көлемін де, пішінін де сақтамайтын затты ата.
«Нейтрон» тобына қойылатын сұрақтар
11 слайд
III. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық сұрақтар)
1. Қандай жолмен еш уақытта адам жүрмейді?
2. Елеуішпен су әкелуге бола ма?
3. Егер сатқандағы судың бәрін ішіп қойса не қалады?
4. Неліктен су отты сөндіреді?
5. Дайындауға болады бірақ жеуге болмайды?
6. Ыстық суда қандай стақан тез жарылып сынады?
7. Ньютонның заңын ашуына себеп болған не?
8. Кім барлық тілде сөйлейді?
9. Ашық ыдыстағы су неге азаяды?
10. Қандай ыдыстарға су құйылмайды?
11. Көзіңмен көресің бірақ қолмен ұстай алмайсың?
12. Жерден көтеру оңай бірақ лақтыру қиын?
13. Теңізде қандай тастар болмайды?
14. Македонский заманындағы уақыт көрсеткіші
немесе өлшеуіші болған не?
15. Жазуға болатын химиялық элемент?
12 слайд
III. «ОЙЛАНАЙЫҚ, ОЙЛАЙЫҚ!» (логикалық сұрақтар)
1. Құс жолы
2. Болады егер қар немес мұз болса
3. Ауа
4. Су ауа жібермейді, от ауасыз жанбайды
5. Сабақ
6. қалыны, ішкі қабаты бірдей жылынбайды?
7. Алма
8. Жаңғырық
9. Буланады
10. Су толы ыдысқа
11. Көлеңке
12. Мамық
13. Құрғақ
14. Тауық
15. Бор
13 слайд
IV. «КІМ ТАПҚЫР!»
4. Ой жинақтау.
10
Ғалымдар
20
Ғалымдар
30
Ғалымдар
40
Ғалымдар
10
Формула
20
Формула
30
Формула
40
Формула
10
Өлшем.б
10
аспаптар
10
Салтдәстүр
20
Өлшем.б
30
Өлшем.б
40
Өлшем.б
20
аспаптар
30
аспаптар
40
аспаптар
20
Салтдәстүр
30
Салтдәстүр
40
Салтдәстүр
14 слайд
10 Ғалымдар - Орыс тіліне «физика» деген сөзді алғаш енгізген үлы ғалым.
( М.В.Ломоносов)
Жауабы
15 слайд
20 Ғалымдар - 1969 жылы айға алғаш табан тіреген американ ғалымдары кім?
(Н.Армстронг пен Э.Олдрин)
Жауабы
16 слайд
30 Ғалымдар - Сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін зерттеген ғалым.
(Блез Паскаль)
Жауабы
17 слайд
40 Ғалымдар - Атмосфералық қысымның ауа райына байланысты өзгеретінін алғаш байқаған қай ғалым еді.
( Э.Торричелли)
Жауабы
18 слайд
10 Формула –
Бұл қандай формула.
(жылдамдықтың уақытқа
байланысты формуласы)
Жауабы
19 слайд
20 Формула –
Бұл қандай өрнек.
( қозғалыс заңы)
Жауабы
20 слайд
30 Формула –
Бұл қандай формула.
(дененің тығыздығы)
Жауабы
21 слайд
40 Формула –
Бұл қандай формула.
(Қылтүтіктің көтерілу биіктігі)
Жауабы
22 слайд
10 Өлшем бірлік - м/с қандай
формуланың өлшем бірлігі.
(жылдамдықтың)
Жауабы
23 слайд
20 Өлшем бірлік - м2 қандай формуланың өлшем бірлігі.
(аудан)
Жауабы
24 слайд
30 Өлшем бірлік - Паскаль қай формулаға тиісті.
(қысым)
Жауабы
25 слайд
40 Өлшем бірлік - Ньютон қандай формуланың өлшем бірлігі.
(күш)
Жауабы
26 слайд
10 аспаптар – Сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған аспап.
(Ареометр).
Жауабы
27 слайд
20 аспаптар – Сұйықсыз сөзінің грекше баламасы.
(анероид)
Жауабы
28 слайд
30 аспаптар – Ұшақтардың ұшу биіктігін қадағалап отыратын аспап.
(альтиметр)
Жауабы
29 слайд
40 аспаптар – Сфигмотанометр дегеніміз қандай аспап.
(Жүрек соғуын өлшейтін аспап).
Жауабы
30 слайд
10 Салт-дәстүр – Айтыстың ен көне түрі
(Бәдік)
Жауабы
31 слайд
20 Салт-дәстүр – Сәукелені желегімен кім, қай уақытта киген ?
(Жаңа түскен келін)
Жауабы
32 слайд
30 Салт-дәстүр – Өмілдірік деген не?
(Ер тұрман әбзелі)
Жауабы
33 слайд
40 Салт-дәстүр – Үш қуатты ата
(ақыл, жүрек тіл)
Жауабы
34 слайд
V. «Қатесін тап!»
Жаздың ашық, ыстық күндерінің бірінде тауға шықтық.
Жолда ыстықтамау үшін қара киімдер киіп алдық.
Алдымен құмдауыт өзен жағасымен жүріп отырдық.
Құм құрғақ және таза екен, жүру өте оңайға түсті.
Содан соң жол көк шалғынмен жалғасты,
бұл жермен жүру қиындау болып, жылдамдығымыз азаяды.
Алыстан отын шауып алып жатқан адамды көрдік,
балтасының дыбысы бұтаққа тиген сәтте құлаққа келіп тұрды.
Өзенге жетіп, ұйықтауғы өзеннің жағасына жаттық.
Кешке қарай салқындап кетті, балалар өзенге түсіп шыққаннан
кейін бірден жылынып сала берді.
Су түінде бір үлкен тас жатыр екен,ұлдардың үшеуі әзер
көтеріп судан шығарып жіберді.
35 слайд
VI. СЕРГІТУ СӘТІ.
(Кел, күлейік!)
Тапсырма:
Адамға қарағанда
5 қабырғасы артық,
30 қабырғалы,
517 мускулдан, алдыңғы аяғында 5 саусақ, артқы аяғында 4 саусағы
бар, жүгіргенде 50 км/сағ жүгіреді, 60 метр
қашықтықтан көре алатын, адамға қарағанда 14 есе иісті артық сезе алатын жануар қалай аталады?
Жауабы:
36 слайд
VII. «ТІЛ - ӨНЕР»
(жұмбақтың шешімін тауып,
орыс тіліне аудару)
Дұрыс жауапқа
қазақ тілінде – 10 ұпай,
орыс тілінде – 10 ұпай.
Сұрақтар:
1. Аса қажет өмірге халық үшін,
Пайдаланады күн сайын жарық үшін.
(ток, ток)
37 слайд
2. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да.
Ұзындығы жазулы тұр бойында.
(сызғыш, линейка)
3. Суға салсаң батпайы,
Отқа салсаң жанбайды.
(мұз, лед)
4.Қабат-қабат қаптама,
Ақылың болса аттама.
(кітап, книга)
5.Бар ма, жоқ па оны анық білмейсің
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.
(ауа, воздух)
6.Жұрттың бәрі соны сүйеді,
Бірақ қарағысы келмейді.
(күн, солнце)
38 слайд
VIIІ. «Физикалық диктант...»
Табиғаттағы физикалық құбылыстарды әрі денелердің физикалық қасиеттерін зерттейтін ғылым ...... деп аталады.
(Физика)
2. Пішіні мен көлемін сақтау ..... ...... тән қасиет.
(қатты денеге)
3. Дене молекулаларының қозғалыс жылдамдығы неғұрлым үлкен болса, оның ............. соғұрлым жоғары болады.
(температурасы)
4. Коперниктің «..... ............ айналуы туралы»деп аталатын
еңбегі 1543 жылы жарық көрді.
(Аспан сфералары)
5. Басқа денелер әрекет тигізбегенде дененің тыныштық күйін сақтау құбылысы ....... деп аталады.
(инерция)
39 слайд
6. Латынша деформация ......, ...... деп аталады.
(бүліну, бұзылу)
7. Сүттің майлылығын анықтау үшін қолданылатын ареометрлер - ........ деп аталады.
(лактометр)
8. ....... ...... .... деп сұйықтың беттік қабатында әрекет ететін күш.
(беттік керілу күші)
9. Атмосфералық қысым .........байланысты өзгереді.
(биіктікке)
10. Денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің
істеген жұмысы ........... .... деп аталады.
(механикалық жұмыс)
40 слайд
41 слайд
42 слайд
Олар жайлы төреші,
Көрермендер өздерің.
Ақ – қарасын айырып,
Куә болды көздерің.
Көңіл бөліп бұл кешке,
Келгендеріңізге көп рахмет!
Сабағымыз аяқталды
43 слайд
Назар аударғандарыңыз үшін рахмет.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 664 409 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Калыкова Шынар Кенесовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
3 ч.