Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока в 8 классе по теме "Торнадо"

Конспект урока в 8 классе по теме "Торнадо"

Скачать материал

Конспект урока по английскому языку

Учитель Кондратьева Е.Ю.

8 класс

УМК Spotlight 8 Student’s book (О.В. Афанасьева, Д. Дули, И.В. Михеева, Б. Оби, В. Эванс). Издательство: Просвещение, 2012.

Дата урока: 19.02.19

Уровень обучения: базовый

Тема урока: Торнадо

Тип урока: комбинированный

Общее количество часов, отведенное на изучение темы: 13

Данный урок является частью модуля 5 (Across the Curriculum: Science) Global Issues, 12 урок

Цель: Актуализация ранее изученного материала и освоение нового в разных видах речевой деятельности Задачи:

Образовательные:

- актуализировать употребление лексических единиц по теме «Природные явления»;

- развивать умения монологической речи;

- развивать навыки аудирования;

- развивать навыки ознакомительного, поискового и изучающего чтения.

Развивающие:

способствовать развитию языковых, интеллектуальных и творческих способностей учащихся;

- развивать умение точно следовать инструкции при выполнении практической работы.

Воспитательные:

- воспитывать экологическую культуру.

- прививать интерес к общению на английском языке и навыки практической работы.

Планируемые результаты: знание учащимися необходимого запаса лексических единиц, навык чтения с постановкой и выполнением разных видов задач, умение высказаться на основе прочитанного, включая в сообщение оценочные и эмоциональные суждения, умение аудирования с выборочным пониманием заданной информации, умение точно следовать инструкции при выполнении практической работы.

Техническое обеспечение урока: мультимедийная система, презентация MS Power Point

 

Содержание урока

1.      Организационный момент.

- Good morning pupils. I’m glad to see you, sit down please.

T: How are you today?

P1: I’m O’K thank you.

T: How are you today?

P2: I’m brilliant, thank you.

 

Well, now look at the screen. There is a poem on it.

What Makes Weather?

What makes weather?

Do you know?

What makes rain,

and sleet,

and snow?

What makes summer warm and breezy?

What makes winter cold and sneezy?

What makes autumn crisp and keen?

What makes spring so warm and green?

 

1.1 Определение обучающимися темы урока и его целей.

T: What weather do you like?

S: answer the teacher’s questions.

T: Why do not you like bad weather? What can it effect on?

S: answer the teacher’s questions.

T: Guess the theme of our lesson. What are we going to talk about?

S: We are going to speak about our planet and natural disasters.

T: Yes, you are right. We are going to speak about natural disasters.

 

1.2 Организация восприятия и осмысления новой информации.

 

T: Look at some pictures. What types of natural disasters can you name? Which words are similar to Russian ones?

S:hurricane, tornado, volcano, flood, drought, fire, tsunami, earthquake,avalanche.

 

1.3 Проверка домашнего задания и первичное закрепление материала.

 

T: Now look at the screen. Your home task was to guess the missing word and fill in the gap. Let’s work in chain. Fill in the gap and read the whole sentence.

 An earthquake                     A flood

 A hurricane              A drought

 A tornado                 A tsunami

 An avalanche    A volcano                                     

a)... is a large amount of water which covers a place that is usually dry land.

b)... is a sudden shaking of the ground

c)... is a very violent wind or storm

d)... is a very violent wind in the form of a funnel of air that spins at great speed.

e)... is a mountain with a hole called a crater in the top. Sometimes lava and gases are thrown from the crater.

f) ... is a long period of dry weather when there is not enough water.

g)… is a large amount of sea water, moving towards the  coast

h)… is a heavy fall of snow and ice coming down a mountain.

 

Well done!

T: Now work in pairs and make short conversations about the disasters

 

1.4 Речевая зарядка (актуализация опорных знаний).

 

What do the most words on the screen name?

What natural disasters have you seen?

What natural disasters can happen in our region?

What do people feel when a dangerous natural event happens?

Who helps people to survive when a dangerous natural event happens?

Do volunteers take part in rescue activities?

Would you like to become a volunteer?

I hope that nobody of us will be in the place of natural disasters.

 

2.  Основной этап урока

2.1  Актуализация опорных знаний.

T: look at the pictures in ex. 1 on page 86 and say if you have ever seen or experienced any of these natural phenomena. 

Suggested Answer Key:

I have seen hail in real life but I haven’t seen a tornado.

 

2. 2  Поисковое чтение (Reading for specific information)

T: read through the texts in ex. 1 and check your knowledge how each phenomenon occurs.

Учащиеся просматривают тексты в поисках необходимой информации.

Suggested Answer Key:

Tornadoes are formed when warm air near the earth’s surface rises and meets with cold air. Hail is formed when raindrops are blown up into the clouds by strong winds. Instead of falling to the ground immediately, the raindrops freeze.

 

2.3 Ознакомительное чтение (Reading for the main idea) упражнение в формате ОГЭ

T: now will read the texts again and complete the gaps with the headings. They are in the ex. 2 on page 87. Explain which words helped you decide.

Учащиеся определяют тему и выделяют основную мысль сообщения, выписывая слова, которые помогли им с выбором заголовков.

Suggested Answer Key:

1 f happen in various parts of the world, at any time of year;

2 d spinning, whirling, shape of a funnel or tube, twist, twisting rope;

3 e scale, how strong tornadoes are, calculate strength, damage a tornado causes;

4 a can be as small as peas or as big as cricket balls;

5 c start to fall, Before they reach the ground, bounces ... up and down, rise and fall;

6 b make quite a noise

 

2.4  Изучающее чтение (Reading for specific information)

T: Look at the list of the words in ex. 3 on page 87 and find their equivalents in the texts on page 86.

Учащиеся читают тексты и находят эквиваленты к словам, данным в задании.

Answer Key:

a) forceful — violent;

b) different — various;

c) leave — disappear;

 d) harm — damage;

e) made — formed;

 f) chunks — lumps;

g) created — formed

 

3. Динамическая пауза.

T: Let’s have a rest! Let’s do some exercises for your eyes (динамическую паузу проводит дежурный ученик)

 

4. Говорение (Speaking)

T: Listen and read the texts again and tell the class three things you found interesting. Can you imagine that you experienced either of the two disasters? Describe your feelings and experience.

Учащиеся делают сообщения на основе прочитанного текста, включая в них эмоциональные  оценочные суждения.

Suggested Answer Key:

Tornadoes can reach speeds of more than 250 mph. There is a scale to measure how strong tornadoes are. There was a hailstone as large as 44.5 centimetres in width! I was visiting my grandfather’s farm one afternoon, when the sky started to turn dark grey and it became very windy. In the far distance I noticed a long dark funnel or tube. I realized it was a tornado that was moving towards the farm. I suddenly felt very scared and screamed for my grandparents. Fortunately, they have an underground shelter where we climbed down in to protect ourselves. The tornado passed over us. It was a very frightening experience with a horrible noise as the tornado ripped roofs from buildings and tossed heavy objects like trees into the air. When it finally passed, I was so relieved and very happy to be alive!

 

5. Аудирование (Listening for specific information)

T: Look through the text in ex. 5 on page 87, try to guess how you can fill in the missing information. Listen to the text and complete the task. Compare your answer with your partner.

Учащиеся просматривают текст-инструкцию, предполагая по смыслу, как можно заполнить пропуски. При прослушивании учащиеся заполняют пропуски. Проверка  ответов происходит в парах.

Answer Key

1 paper; 2 tape; 3 hole; 4 on; 5 top

 

6.  Сообщение домашнего задания.

At home you are to do exercises on pages 52-53 in your Workbook and be ready for testing your knowledge.

7. Подведение итогови рефлексия

- What have you learnt at the lesson? Was it necessary or important information? What do you feel after the lesson? (ученики отвечают на вопросы и дают рефлексивную оценку своего состояния, использую таблицу):

– I feel:

Positive emotions

Negative emotions

satisfaction

irritation

happiness

boredom

joy

sadness

success

fear

surprise

 

proud

 

Why?

Because I:

was not bored,

worked hard

was active

received a good mark,etc

 

 

T: OK. Today we have worked very well. And your marks are _______________. Thanks for your work. The lesson is over. Good-bye!

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока в 8 классе по теме "Торнадо""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Проректор

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
