Сабақтың басы
Жаңа сабақ
Білу,
түсіну
(5 мин)
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен
сәлемдесу, сабаққа дайындығын қадағалау.
1. Психологиялық ахуал.
«Жүректен
жүрекке» әдісі арқылы оқушылар үстелде жатқан үш түрлі стикерлерді таңдап
алып, нұсқауымен стикер түстері бойынша топтарға бөлінеді.Орнынан өз
тілектерін бір-біріне оқиды, рахмет айтады.
2. Саралау
аралас топ Топқа бөлу. (Сары стикер, «Қызғылт сары
стикер» , «Қызыл стикер»)
3.Үй
жұмысын тексеру. 1тапсырма 71 бет
Суретке
қарап, балалардың қай секцияға барып жүргенін айтып, әңгімені дәптерге жазу
болды.
Бағалау. «Бағдаршам»
Тыңдалым
алды тапсырма
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
Тірек
сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды
|
-
суреттерге байланысты тірек сөздерді анықтайды;
-
сұрақтарға жауап береді.
-негізгі
ойды анықтайды.
|
"Ой қозғау» Суреттерді сөйлетіп көріңіздер.
-Берілген суреттерге назар аударыңыздар.
ойларыңызға келген сөзді атаңыздар. (спорт,
футбол, финиш, суды денесіне құйып жатыр, мәнерлер сырғанау, 6 ұпай, жаттығу,
жүгіру, теннис,шыңғы, адамдармен спортпен айналысады, салауатты өмір салты)
-Спортпен айналысқан
балалар қандай болады?
(дені
сау, мықты, шымыр, ауырмайды, көңіл-күйі көтеріңкі болады, жаман ауруға жол
бермейді)
Аталған
тірек сөздер арқылы «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі арқылы топта талдап,
ойларын ортаға салады.
-Қалай ойлайсыздар бүгінгі тақырыбыз қандай болады?
Болжап көрейік. Жақсы
-Назарымызды бейнетаспаға аударайық.
Кері байланыс: 1.Бейне таспада
кім туралы айтылған?
2.Мұзафар
Әлімбаев кім?
3.Мұзафар
Әлімбаев есімі сендерге таныс па?
4.Қай
жылы дүниеге келген? 1923
5.Қай
жылы қайтыс болған? 2017
6.
Биыл М.Әлімбаевқа неше жасқа келу шеді? 96
7.Қай
жерде дүниеге келген?
«БББ» кестесінің бірінші және екінші
бағанын толтыру ұсынылады. Білгенін сынып оқушыларымен бөліседі.
Мен
білемін
|
Менің
білгім келеді
|
Мен
білдім
|
|
|
|
-
Сонымен бүгінгі тақырыбымыз
қандай?Мақсатымыз қандай?
-
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: тұрмыстық - әлеуметтік
тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну
-
Ал енді дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді
жазайық.
|
1.асқар
таудың биігінен көрің
2.сабырлы
бол.
3.
денсаулығын мықты болсың.
4.
көңілің көтеріңкі болсың
5.
сабағың сәтті өтсің
6.білімді
азамат бол
7.жақсы
жетістіктерге жет
8.жоғары
көрсеткішпен қуанта бер
9.сабақ
табысты өтсің
10.мақсаттарына
қол жеткіз
11.білімін
жемісті болсың
12.
өзіңді жақсы жақтан көрсете біл
суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=LEMZFlaR59U
АКТ
2.ақын,
аудармашы,әдебиет танушы,балалар жазушысы, мемлекет сыйлығының лауреаты,
мәдениет қызметкері, Қзақақстанның халық жазушысы, ұлы отан соғысының
қатысушысы
3.Павлодар
облысы, Шарбақты ауданы, Маралды ауылы
|
Сабақтың ортасы
қолдану,
талдау
(15 мин)
Жазылым
Жинақтау
(15 мин)
|
Тыңдалым кезі тапсырма
Бағалау
критерийі
|
Дескрипторлар
|
Сөздер
мен суреттерді сәкестендіреді, сөйлем құрастырады, мәтін бойынша тестке
жауап береді.
|
1.Сөздікпен
сөздерді аударады.
2.Сөздер
мен суретті қосады.
3.Сөздермен
сөйлем құрастырады.
4.Тесттің
дұрыс жауабын табады.
|
Жеке
жұмыс. «Сәйкестендіру»
әдісі
Мәтінді тыңдап,
кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіру. (мәтінді
1 рет тыңдап алады, әр топтың балалары өздері ізденіп сөздерді суретпен
сәйкестендіреді, ал кейбір оқушылар сөйлем құрастырады)
Дереккөздерге байланысты саралау:
Барлығы, көпшілігі
|
Кейбіреулері
|
Сөз
|
Сурет
|
Сөйлем
|
шынығу-закалятся
|
|
|
шымыр-крепкий
|
|
|
салауатты-здоровый
|
|
|
мықты-сильный
|
|
|
Спорттың
адам өмірінде алатын орны зор екендігін бәріміз білеміз. Спортпен айналысқан
адамның денсаулығы мықты, өзі шыдамды болады. Спорттың қай түрімен айналысу
адамның қабілетіне байланысты болады. Бұл туралы ұлы ойшыл Ибн Сина да өз
шығармаларында айтқан. Ол сондай-ақ спортты мағынасына қарай жеңіл, ауыр,
ұзын, қысқа сияқты бірнеше түрге бөлген. Денсаулық пен өмірді дамыту үшін кем
дегенде спорттың 33 түрінен жаттығу жасау керектігін айтқан. Мектепте
«Шынықсаң шымыр боласың» деген қағиданы ұстанып, дене шынықтыру сабақтары
жүргізіледі. Ондағы негізгі идея салауаттылыққа ынталандыру, дене тәрбиесі
мен спортпен айналысуға тәрбиелеу. Себебі елдің ертеңгі күні– сауатты,
білімді, дені сау жастар.
Мәтінді
2 рет тыңдап, мәтін бойынша тест тапсырмаға жауап беру.
1.Спорт
адам өмірінде қандай орын алады?
А)
азғантай Ә) зор В) мықты
2.Спортпен
айналысқан адамның өмірі...
А)
мықты Ә) жеңіл В) ұзын
3.Спорттық
қай түрімен айналыссаң да адамның қабілетіне байланысты. Оны кім айтты?
А)
ел Ә) мұғалімдер В) Ибн Сина
4.
Антоним сөздерді табыңдар.
А)
ауыр – жеңіл Ә) қысқа-зор В) ауыр-ұзын
5.
Денсаулық пен өмірді дамыту үшін кем дегенде спорттың қанша түрінен жаттығу
жасау керек?
А)
31 Ә) 32 В) 33
6.
Мектепте «Шынықсаң шымыр боласың» қағиданың негізгі идеясы
А)адамның
денсаулығы мықты, шыдамды болады
Ә)денсаулық
пен өмірді дамыту
С)салауаттылыққа
ынталандыру, дене тәрбиесі мен спорпен айналысуға тәрбиелеу
Бағалау. «Қолпаштау»
Тапсырма Мәтінді оқып жылқы сұлбасына топпен
ақпараттарды толтырады.
Топпен жұмыс: «Жылқы сұлбасы» әдісі
Басына – тақырып Аяғына – қосымша ақпарат
Құйрығына – қорытынды ақпарат Денесіне – негізгі
ақпарат
Бағалау критерий
|
Дескрипторлар
|
Ақпараттың
өзектілігін
сипаттайды.
|
1.Нақты ақпарат
анықтайды.
2.Қосымша ақпарат
табады.
3.Қорытынды ақпарат
жазады.
4.Негізгі ақпаратты
табады.
|
Кері байланыс: Маған
...қиын болды. Маған... көмек керек болды. Маған... оңай болды
Қалыптастырушы бағалау: Жарайсың!
Толық жауап берді. Өте жақсы! Толықтыру керек. Дұрыс! Бірақ
... .
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Тыңдалған
мәтін мазмұны негізінде көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді.
|
1.Өз ойыңды жинақтайды.
2.Мысалдар келтіреді.
3.Ойды дәлелдейді.
|
«Жылдам дебат» әдісі.
Тақырыбы: «Спортта
беделді болудың сыры неде?»
Саралау. «Ақпараттық
олқылықтарды толықтыру» әдісі.
Ерекше қажеттілігі бар
оқушыларға тірек сөздер беріледі.
Баланың не
үлкен адамның тренері болса да, жаттықтырушы қоғам алдында ____ ____
тәрбиелеуге жауапты. Тәрбиеленушілер алдында ___ осында көрінеді. ___ беделді
болу ___? Кейбір спорт түрлерінде жаттықтырушыларды құрметтемейді және жақсы
көрмейді. Ондай педагогтар спортта ___ болу ол нағыз құдайдан берілген ___
болу керек. Кімде ондай талант бар, ондай адамға тек ___ қарауға болады.
Спортта беделдің сыры әр жаттықтырушы, әр спортсмен белгілі бір спортта өз
беделін көтеру керек. Ол да қиын іс. Бедел мен құрмет ол ___ ___ болмау
керек. Мәселе тек біреу болу керек. Ол – дұрыс тәрбие. Осы мақсатқа жету
керек. Егер команда тәртіпті болса, онда оларды басқаруға болады. Спортшылар
спортқа өз ___ ___ керек, ___ ___ ие болу керек, туған жерін, __ сүюге ___
керек. Жарысқа шаққанда жаттықтырушы ___ бірінші жетесін деп қолдап отыру
керек. Жаттықтырушалар жаман қасиеттен аулақ болу, ___ сатылмауға баулу керек.
Сонда ғана спортшылар мәреге жетіп, бақ __ауады.
Дарынды және талантты
оқушылар
өз
ойларын өмірмен байланыстыра отырып, дәлелдер келтіріп жеткізеді.
Тірек сөздер: басты
мәселе-главная задача, топты жарып-рзбить группу, мәреге бірінші жету-быть
первым в финише, елін сүюі-любить страну, үлес қосуды көздеуі-предусмастривать
вклад в , елжандылық-эрудиция, баулу-приучать, халықтың құрметі-уважение
народа, ақшаға сатылмау-непродаваться деньгам, үлес қосу – внести вклад, бақ
жұлдызы-звездное счастье или богатство
«Кері байланыс: Бір +, бір - »
Сабақ барысында сәтті шыққан 1
кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту.
Қалыптастырушы бағалау:
Топтар
бір-бірін бағалайды. Кестеде түрлі түсті қарындашпен күлтешені бояп, өз
ойларын білдіреді.
Жасыл -
жақсы түсінді, оқу мақсатын орындай алды;
сары - әлі де дамытуы керек;
қызыл - мүлде түсініксіз
|
Бағалау
критерийлері
|
|
1
|
Өз
ойыңды жинақтайды.
|
|
2
|
Мысалдар
келтіреді.
|
|
3
|
Ойды
дәлелдейді.
|
|
|
аудиомәтін
кесте
сөздіктер
Сөздікпарақшалар
АКТ-да
кілтпен тексереді
Барлығы, көпшілігі
|
Кейбіреулері
|
Сөз
|
Сурет
|
Сөйлем
|
шынығу-закалятся
|
|
|
шымыр-крепкий
|
|
|
салауатты-здоровый
|
|
|
мықты-сильный
|
|
|
Тест кілті:
1.Ә
2.А 3.В С. 4.А 5.В 6.С
Бағалау
критерийі
6
ұпай – Өте жақсы
5-4
ұпай – Жақсы
3
ұпай – қанағат
2-1
ұпай - тырыс
«Жарайсың»,
«Өте жақсы», «Дұрыс»
Баланың
не үлкен адамның тренері болса да, жаттықтырушы қоғам алдында нағыз азамат
тәрбиелеуге жауапты. Тәрбиеленушілер алдында беделі осында көрінеді. Спортта
беделді болу неде? Кейбір спорт түрлерінде жаттықтырушыларды құрметтемейді
және жақсы көрмейді. Ондай педагогтар спортта беделді болу ол нағыз құдайдан
берілген талант болу керек. Кімде ондай талант бар, ондай адамға тек қызығып
қарауға болады. Спортта беделдің сыры әр жаттықтырушы, әр спортсмен белгілі
бір спортта өз беделін көтеру керек. Ол да қиын іс. Бедел мен құрмет ол басты
мәселе болмау керек. Мәселе тек біреу болу керек. Ол – дұрыс тәрбие. Осы
мақсатқа жету керек. Егер команда тәртіпті болса, онда оларды басқаруға
болады. Спортсмендер спортқа өз үлесін қосу керек, халықтың құрметін ие болу
керек, туған жерін, елін сүюге баулу керек. Жарысқа шаққанда жаттықтырушы
мәреге бірінші жетесін деп қолдап отыру керек. Жаттықтырушалар жаман
қасиеттен аулақ болу, ақшаға сатылмауға баулу керек. Сонда ғана спортшылар
мәреген жетіп, бақ жұлдызына ауады.
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде оқушыларға қолдау
көрсету үшін психологиялық ахуал жүргіздім. Сабақта ізгі ниет орнаттым. Сабақтың
басынан бастап топқа бөлуде сараладым. Аралас топ құрастырған себебім қажетті
бар оқушыларды ыңталандыру үшін, бір-біріне көмек беру үшін. Тыңдалым алды
тапсырмада бейнетаспаны тамашалапқаланың қызу өмірін таңдап алдым. Бейнеролик
пен ассоциация арқылы жаңа сабаққа шықтым. Жаңа сөздермен жұмыс істеуде
барлығы мен көпшілігі орындайтын оқушылар сөздікпен жұмыс
жасады. Ал кейбір оқушылар өздері сөздіктен іздеп тауып алады, сөйлем келтіреді.
Тыңдалым
кезінде бірінші мәтінді бірінші рет тыңдағанда жаңа сөздермен жұмыс болды.
Екінші
тыңдалымнан
кейінгі тапсырмада тсет сұрақтары мен қабілетті «Жылқы сұлбасы» әдісінде Басына
– тақырып Аяғына – қосымша ақпарат,Құйрығына – қорытынды ақпарат Денесіне –
негізгі ақпараттарды тауып, топпен жұмыс жасады.
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Әр
тапсырмадан кейін оқушыларға кері байланыс пен қалыптастырушы бағалау
жүргізіліп отырды. Қалыптастырушы бағалауда мұғалім мен оқушылар арасында
кері байланыс жүзеге асты.
Қалыптастырушы
бағалауда, мысалы: «Бағдаршам», «Қолпаштау», Жарайсың! Толық жауап
берді. Өте жақсы! Толықтыру керек. Дұрыс! Бірақ ... , . Топтар
бір-бірін бағалайды. Кестеде түрлі түсті қарындашпен күлтешені бояп, өз
ойларын білдіреді.Жасыл - жақсы түсінді, оқу мақсатын орындай алды;сары - әлі
де дамытуы керек;
қызыл
- мүлде түсініксіз әдістерін қолдандым. Оқушылардың жұмыс
мақсаттарын табысты немесе табыссыз орындағаны туралы түсінігім қалыптасты.
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
Сабақ
әдебиет, дене шынықтыру пәнімен пәнаралық байланыста. Оқушылардың жас
ерекшеліктеріне сай, денсаулық сақтау мен қауіпсіздік ережелерін сақтадым.
Сабақ барысында белсенді тақтадан бейнетаспаны көреді, аудиомәтін тыңдайды,
АКТ-дан кілтті тексереді.
|
Қорытынды бағалау
Ең
жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1.Тыңдалым
кезі мен тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар деп ойлаймын. Себебі, тапсырмалар
саралап берілді және оқу мақсатына жеттім. Тыңдалым кезіндегі «Сәйкестендіру»
әдісі, «Жылқы сұлбасы» әдісі себебі ашық,
жабық сұрақтарға жауап бергенде оқушылардың терең ойланғаны мен себебін
анықтап жауап берді.
2.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырмада. «Жылдам дебат» әдісінде тапсырмалар саралап
берілді. Кейбіреуі орындайтын оқушылар: Өз сөзімен берілген тіркестер арқылы әңгімеледі.
Ал барлығы мен көпшілігі «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін ұтымды болды.
Қандай
екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1.Тыңдалым
кезіндегі тапсырмада басқа әдісті таңдасам, мүмкін одан да жақсы өтуіне ықпал
тигізер ме деп ойлаймын.
2.Қалыптастырушы
бағалаудың одан да тиімді түрлерін қолдансам, одан да жақсы болуына ықпал
тигізер еді.
Осы
сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Оқу
мақсатына жету үшін түрлі әдіс-тәсілдерді қолданамын.Бағалау критерийлері
нақты құру қажет екенін білдім.
3.Тыңдалым
тапсырмалары мәтіннің мазмұнын және айтылған ойды толық түсінуге қол жетімді
болу қажет, сонда ғана оқу мақсатына жетесін деп ойлаймын.
|