Методическая
разработка занятия по теме: «Обобщающее занятие по темам курса для студентов 4
курса специальности 34.02.01 «сестринское дело»
По
учебной дисциплине ОГСЭ.03 «ИНОСТРАННЫЙ ЯЗЫК»
для
специальности: 34.02.01. «сестринское дело»
Составила:
преподаватель иностранного языка: Хворостова Е.А.
2021
г.
Одобрено на
заседании ЦМК
Общеобразовательных,
социально-экономических и гуманитарных дисциплин
Протокол № ______
от _________ 20____ г.
Председатель ЦМК
________________
«Утверждаю»
Методист
__________
«___»
_____________ 20____ г.
Методическая
разработка занятия по теме: «Обобщающее занятие по темам курса для студентов 4
курса специальности 34.02.01 «сестринское дело»
Тема:
«Обобщающее занятие по темам курса для студентов 4 курса специальности 34.02.01
«сестринское дело»
Вид занятия: практическое
Длительность занятия: 45
мин. + 45 м. дифференцированный зачет (компьютерные тесты)
Цель: -
систематизация и закрепление изученного лексико-грамматического
материала по темам курса с использованием
информационно-коммуникативных технологий и игровых форм обучения.
Планируемые
результаты освоения:
- формирование общих компетенций
ОК 4. Осуществлять поиск и использование
информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач,
профессионального и личностного развития.
ОК 5. Использовать
информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
ОК 6. Работать в коллективе и команде,
эффективно общаться с коллегами, руководством, потребителями.
ОК. 8. Самостоятельно определять задачи
профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием,
осознанно планировать и осуществлять повышение квалификации.
- формирование профессиональных
компетенций
ПК 1.1.
Проводить мероприятия по сохранению и укреплению здоровья населения, пациента и
его окружения.
ПК 1.2. Проводить санитарно-гигиеническое
воспитание населения.
Задачи:
- систематизировать
и закрепить полученные УУД по пройденным темам
-
грамотно использовать в речи лексико-грамматические единицы
Технологии:
-- ИКТ
- игровая технология (урок-соревнование)
- приёмы технологии развития критического мышления (right or wrong, find a mistake)
- здоровьесберегающие технологии
Тип урока: урок -соревнование
- компьютер
- телевизор,
- презентация
- дидактический материл
Литература:
1. Английский язык для медицинских колледжей и
училищ: учебное пособие/Л.Г.Козырева, Т.В. Шадская. – Изд.17-е, стер. – Ростов
н/Д: Феникс, 2015. – 315, [1] с. – (Среднее медицинское образование).
2. Английский
язык для медицинских училищ: Учеб. пособие/ В.В.Мухина, Н.С.Мухина,
П.Н.Скрипников. – М.: Высш.шк., 2003 г. – 141 с.
Дополнительные
источники:
1. Интернет ресурсы.
Ход урока:
1.
|
Организационный
момент
|
|
1 мин.
|
2.
|
Мотивационная
актуализация :
- сообщение
темы (слайд 1)
-
постановка цели (слайд 2)
|
|
3 мин
|
3
|
Содержательная
актуализация – урок-игра
|
Количество баллов
|
39 мин
|
1 раунд (вопросы
по принципу «своей игры» (слайды 3 – 39)
(приложение 1- the task for
captains of the teams - Find an extra word and explain why you
think so.)
|
Макс.
кол-во: 126 б.
|
15
|
2 раунд: (приложение 2) Build a
word from the given letters and explain in English what it means
|
4 б.
|
5 м.
|
3 раунд: (приложение 3) Find
mistakes in the sentences and correct them.
|
3
б.
|
6 м.
|
4 раунд: (приложение 4) Define right
or wrong statements. If the statement is wrong give the right variant.
|
4
б.
|
6 м.
|
5 раунд: (приложение 5) Write down the
organs of the digestive system.
|
12
б.
1
орган – 1 б.
|
5
м.
|
Подведение
итогов (подсчитываются
баллы, награждаются победители).
|
|
2
м.
|
4.
|
Рефлексия: Did you like
the lesson? Why did you like\why not?
|
|
2 мин
|
Конспект занятия:
1.Организационный момент.
-T: Good day, students! I`m glad to see you! How are you?
2. Мотивационная актуализация.
-T: Today we are having the last lesson before taking
your grade test. The theme of the lesson is
«Обобщающее занятие по темам курса для студентов 4 курса специальности 34.02.01
«сестринское дело». The lesson is in the form of competition.
(слайд 1)
-T: What do you think the aim of our lesson is?
-S:
(студенты выдвигают свои предположения)
-T:
The aim of our lesson is to systemize and generalize lexical and grammatical knowledge
on the topics learned. (слайд 2)
3. Содержательная актуализация – урок-игра
-T:
You should form two teams.
Give
the names to your teams and choose the captain.
First of all we should define who will be the first to
choose a category and a point. For this purpose, I’ve prepared the task for
captains of the teams. Look at the screen, find an extra word and explain why
you think so. (приложение 1)
1 раунд (вопросы
по принципу «своей игры» (слайды 3 – 39)
2 раунд:
(приложение
2)
Build a word from the
given letters and explain in English what it means:
1.
E H R TA – heart (
The heart is a pump which circulates blood throughout the body. It lies behind
the breast bone. It consists of two atriums (right and left) and two
ventricles (right and left) )
2. R I V E L – liver (The
liver is an organ of the human body that lies in the right side of the abdomen)
3. I D K N Y E – kidney (The
kidney is an organ of the human body. There are two kidneys in the human
body. They are placed one on each side in the lumbar region of the spine)
4. S O M T A C H – stomach (stomach
is an organ of the human body that lies just below the diaphragm).
5. I M U M I N Y T- immunity (means resistance to disease).
6. U N G L – lung (lung
is an organ of the human body. There are two of them. The lungs are
placed in the chest.)
7. U L E R C – ulcer (an
ulcer is a shallow breach of the skin or mucous membrane that often has a
painful bleeding surface)
8. C
S Y T – cyst (a
cyst is an abnormal sac of fluid).
3 раунд:
(приложение
3)
Find mistakes in the
sentences and correct them:
1. The
journey made of blood from the left ventricle through arteries,
body capillaries and veins back to the right atrium is known as the systemic
circulation. (made by blood)
2. Bile is the
digestive juice produced to the liver . (produced by the liver)
3. Infection may enter in
the body through skin cuts or abrasions or the eyes. (enter the body)
4. Saliva is always
present by the mouth.(present in
the mouth)
5. Air enters the body __ the nose. (through the nose)
6. Deficiency through vitamin C causes
bleeding and gum disorders. (Deficiency of
vitamin C)
4 раунд:
(приложение
4)
Define right or wrong
statements. If the statement is wrong give the right variant.
1. Blood
consists of three different types of cell floating in a liquid called saliva. (Wrong. Blood consists of three different types of
cell floating in a liquid called plasma)
2. Heart failure, or
cardiac arrest, means that the heart pumps blood round the body. (Wrong. Heart failure, or cardiac arrest, means that
the heart has stopped beating)
3. Sensitivity to
certain types of pollen, food, stings, latex products and drugs can produce an
allergic response. (Right)
4. From the right
atrium, blood passes through the tricuspid valve into the left ventricle. (Wrong. From the right atrium, blood passes through
the tricuspid valve into the right ventricle).
5. The liquid tissues
of the body are lymph and blood. (Right)
6. The diaphragm
separates the chest from the abdomen. (Right)
7. Congenital defects
are defects which are present at birth. (Right)
8. A tumour is a
swelling caused by normal and controlled growth of body cells. (Wrong. A tumour is a swelling caused by abnormal and
uncontrolled growth of body cells).
5 раунд:
(приложение
5)
Write down the organs of
the digestive system.
Подведение итогов (подсчитываются
баллы, награждаются победители).
Приложение
2
Build a word from the given letters and
explain in English what it means:
1. E H R TA
2. R I V E L
3. I D K N Y E
4. S O M T A C H
5. I M U M I N Y T
6. U N G L
7. U L E R C
8. C S Y T
Приложение
3
Find mistakes in the sentences and correct
them:
1. The
journey made of blood from the left ventricle through arteries, body capillaries
and veins back to the right atrium is known as the systemic circulation.
2. Bile is the
digestive juice produced to the liver .
3. Infection may enter
in the body through skin cuts or abrasions or the eyes.
4. Saliva is always
present by the mouth.
5. Air enters the body the nose.
6. Deficiency through vitamin C causes bleeding and gum disorders.
Приложение
4
Define right or wrong statements. If the
statement is wrong give the right variant:
1. Blood
consists of three different types of cell floating in a liquid called saliva.
2. Heart failure, or
cardiac arrest, means that the heart pumps blood round the body.
3. Sensitivity to
certain types of pollen, food, stings, latex products and drugs can produce an
allergic response.
4. From the right
atrium, blood passes through the tricuspid valve into the left ventricle.
5. The liquid tissues
of the body are lymph and blood.
6. The diaphragm
separates the chest from the abdomen.
7. Congenital defects
are defects which are present at birth.
8. A tumour is a
swelling caused by normal and controlled growth of body cells.
Приложение
5
Write
down the organs of the digestive system