Маңғыстау облысы,
Қарақия ауданы,
Құланды орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Ергешова Фарида Қалдыбайқызы
Сабақтың
тақырыбы: Қосындыны
санға бөлу
Сабақтың мақсаты: а) білімділігі: Қосындыны санға екі
тәсілмен бөлуді үйрету,
және ережесімен таныстыру.
ә)
дамытушылығы: Есептер шығару арқылы білім - білік
дағдыларын қалыптастыру, тапсырмаларды орындау арқылы
сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
б) тәрбиеліліг: Өз қабілеттерін, өз таланттарын шыңдай
түсуге, еңбексүйгіштікке, табандылық танытуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:
Интерактивтік әдіс, СТО -
әдіс-тәсілдері, түсіндіру әдісі.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Пәнаралық
байланыс: Өзін-өзі тану,
Дүниетану.
Көрнекілігі: Проектор, Геометриялық фигуралар,
құрастырғыш, қояндар.
медалиондар.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
«Біз, қандай болуымыз керек?»
Мысалы: алғыр, білімді, саналы, өнерлі, зейінді, ақылды, мейірімді,
ұйымшыл... болу үшін көп оқып, көп білуіміз керек.
Қазір сендер менің қолымдағы фигуралардың ішінен
өздеріңе ұнаған фигураны аласыңдар. Геометриялық фигуралар.
И.Панарин тестісі бойынша:
Үшбұрыш таңдағандар - өте еңбекқор, төзімді, өз жұмысының шебері,
бастаған
істі аяғына дейін жеткізеді
Шаршы
таңдағандар – Лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін,
басқарушылық қабілеті
басым.
Тіктөртбұрыш таңдағандар – білуге құмар, ізденгіш.
Сынық сызық таңдағандар – шығармашылық қабілеті басым, үнемі
ізденеді.Міне, балалар
өздеріңізді тануға болады екен.
Біз күннен-күнге дамып, өсіп келе жатқан Қазақстан елінің
ұрпағымыз. Өзімізді жетілдіру арқылы болашаққа өз үлесімізді қосамыз.
І-бөлім. «Өзін - өзі жетілдіру»
Үй тапсырмасын ауызша тексеру.
Сұрақ: Өзіңді-өзің
жетілдіру үшін не қажет?
Нені жетілдіру керек?
|
Қалай жетілдіру керек?
|
1.
Сенімділікті
2.
Уақытты
3.
Амалдардың орындалу
тәртібін
4.
Көбейту кестесін
|
1.
Көп оқу
2.
Ерінбеу
3.
Шыдамды болу
4.
Қайталау арқылы
|
Қорытынды: Бір
нәрсеге талпыну үшін адамға ең алдымен табандылық керек.
Әл-Фараби сөзімен үй тапсырмасын қорытындылаймыз.
Жаңа сабақ
Қосындыны санға бөлу
Түсіндіру.
1-тәсіл. 2 – тәсіл.
(12+18): 6 =
12:6 + 18:6 =2+3 = 5 ( 12+18):6 = 30:6 = 5
ІІ – бөлім. «Өз қабілетіңді өзің таныт»
Оқушылар білімін тексеру.
2 – тапсырманы
слайдқа жазып, ауызша түсіндіріп, ережені айтқызу.
3 – тапсырма. Әр
қатардан бір балаға шығарту.
4 – тапсырма.
Сәйкестендіру кестесін сызу
5 тапсырма.
Практикалық жұмыс.
Қорытынды: «Еңбегің еңбектенген кетпес зая»
(Ақан
Сері)
Сергіту сәті:
ІІІ – бөлім. «Өз талантыңды өзің таныт»
Болмасаң да ұқсап бақ,
Бір ғалымды көсеңіз. (Абай)
6 – тапсырма. Өз
бетімен жұмыс.
1-
қатарға. 2 – қатарға
3 – қатарға
90 : 3 + 9 :3 = 33
40 : 4 + 4 : 4 = 11 60 :2 + 6: 2 = 33
600 : 10 + 60 : 10 =
66 900 : 3 + 90 : 3 = 330 1000 : 5 + 100 : 5 = 220
60 * 6 + 60 =
420 50 * 3 + 50 = 200 40 * 2 + 40 =
120
7 – тапсырма. «Кім, шапшаң?»
1) Шарты:
Пиранья – 24
? 6 аквариумға бөліп
саламыз.
Тұтасқанат
– 36
Шешуі:
(24 + 36) : 6 = 24 : 6 + 36 : 6 = 4 + 6 =10
(24 + 36) : 6 = 60 : 6 = 10
Жауабы:
10 балықтан орналастырылды.
2) Шешуі: (40+16) :
8 = 40 : 8 + 16 : 8 = 5 + 2 = 7
(40 + 16) : 8 = 56 :8 =7
Жауабы: Әрбір
топта 7 адамнан болды.
Балықтарды
слайдтан көрсету, мағұлмат беру.
9 -тапсырма: Тест
Салыстыр:
30 дм 2
см = 302 см 1 сағ
10 мин < 80 мин
5 м 5 см < 550
см 3 тәул. 24 сағ = 96 сағ
32 см < 30 дм 2
см 2
м 3 дм > 203
см
Дұрыс жауаптың ішін қарамен бояу керек.
10 – тапсырма. «Ой ашар» минуты.
Шешуі: 15 * 3 = 45 (см)
(15 + 45) : 5 = 15 : 5
+ 45 : 5 = 12 (см)
15
+ 45 + 12 = 72 (см)
Жауабы: Сынық сызықтың ұзындығы 72
сантиметр
Қорыту: Сендердің
қабілеттеріңді, білімдеріңді шыңдау үшін :
Не білдік?
|
Не үйрендік?
|
Нені жетілдіру керек?
|
Қосындыны санға
бөлудің ережелерін білдік.
|
Қосындыны санға
бөлудің екі түрлі тәсілмен шығарылу жолын үйрендік
|
Үнемі
білімімізді жетілдіру керек.
|
Үйге тапсырма: 8-
есеп, 11- есеп. Ережесін жаттау.
Бағалау: Бір түйір
дәнде,
Бір
тамшы тер бар.
Балалардың еңбегін бағалаймын.
Соңы: «Өзіңе сен,
Біліміңе сен, еңбегіңе сен»
(Абай)