Сыныбы: 9 «Б»
|
Күні:
28.01.2015 жыл
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
М.Өтемісұлы
«Арқаның қызыл изені-ай», «Бағаналы терек» өлеңдері.
|
Мақсаты:
|
Бүгінгі өскелең ұрпаққа ақынның кім екендігін, оның «Арқаның
қызыл изені-ай», «Бағаналы терек» өлеңдерінің тақырыбын аша отырып, ақынды
тағы да жаңа қырынан таныту, өлеңдеріне талдау жасату.
|
Мұғалім үшін оқу
нәтижелері
|
-Оқушылардың түрлі тапсырмаларды орындаулары арқылы аталған
тақырыпты меңгеріп шығу; -Мұғалім оқуға
бағыттап
отыру;
-Оқушылардың бірін-бірі бағалау мүмкіндіктерін жасау.
|
Сабақтың түрі
Сабақтың типі
Сабақтың әдісі
мен тәсілдері
|
іздендіру сабағы
аралас сабақ
түсіндірмелі-көрнекілік, ішінара
іздендіру, визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс,
жеке жұмыс, «Ойлан-жұптас-бөліс», «Бортты журнал» әдісі,сатылай кешенді
талдау, «6 телпек» әдісі, формативті бағалау түрлері т.б.
|
Күтілетін
нәтижелер:
|
-
Шығармашылық қабілеттерін қалыптастырады;
-
топта ойласа отырып таңдау жасайды және шешім қабылдайды;
-
тапсырмаларға өз ойын айта алады;
-
оқушылар сөздік қорын молайтады.
- сабақта тапсырманы қалай жасағаны
туралы немесе нені үйренгені туралы айта алады.
|
Сабақтың
көрнекілігі:
|
Мультимедиалық проектор, флипчарт, маркер,
бағалау парағы, стикер т.б.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңдері:
|
Уақыты
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
І Ұйымдастыру
кезеңі.
|
2 мин
|
1.Оқушылармен амандасу. 2.
Ынтымақтастық пен сенім атмосферасын құру.3. Сыныпты топқа бөле отырып, жалпы
топ ережесін құрып, бағалау парағын таратамын.
|
Шеңбер құрып, бір-біріне сәттілік
тілейді. Сөз қиындылары арқылы топқа
бөлінеді. І
топ – «Ақын» ІІ топ – «Батыр» ІІІ топ – «Күйші»
|
ІІ Үй
тапсырмасын сұрау және бекіту.
|
10 мин
|
1.М.Өтемісұлы кім? Ақын туралы не
білеміз? Қандай шығармаларын
білеміз? 2.
Өлеңнен үзінді жатқа
айту. 3. «Алты
телпек» әдісі бойынша ақын әрекетін баяндау.
|
І топ – «Зерттеушілік
конференциясы» әдісі бойынша ақынның өмірі мен шығармашылығына шолу
жасайды.
ІІ топ - Өлеңді жатқа айтады.
ІІІ топ – «Алты телпек» әдісі бойынша ақын әрекетін баяндап
шығады.
|
ІІІ Жаңа сабақ
|
3
мин
|
М.Өтемісұлының
«Арқаның қызыл изені-ай», «Бағаналы терек» өлеңдері
«Арқаның
қызыл изені-ай», «Бағаналы терек» өлеңдерін мәнерлеп оқу.
|
Сабақ мақсатын
анықтап, сабақтың критерийлерін шығарады: М.Өтемісұлының
«Арқаның қызыл изені-ай», «Бағаналы терек» өлеңдері туралы білу.
Құндылығын,
мазмұнын анықтау. Мысал келтіре алу. Қолдана алу.
|
Сабақты бекіту
тапсырмалары
|
25 мин
|
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
арқылы М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл изені-ай», «Бағаналы терек» өлеңдерімен белсенді
оқытып таныстыру,
жаңа тақырыпты меңгерту.
Ойтолғаныс.
Қылқалам -қаламдары ұштала берсін деген ниетпен ақындар тобы өлең шығарады, хат
-сәлемдері алысқа самғасын деген оймен батыр тобы Махамбет тұлғасын
топтастырады, кітап - білім нәрімен сусындасын деген ниетпен күйші тобы
таңдайды олар .
Сергіту сәті.
Махамбеттің күйі. «Жұмыр қылыш»
І Үш қадамды сұхбат әдісін
пайдалан отырып, оқушылардың Махамбет образын сын тұрғысынан талдау жасауына
ықпал етемін.
ІІ «Сандар сөйлейді» әдісі арқылы ой қорыту. ІІІ
«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша білімдерін қорытындылау.
|
Топтық
тапсырмалар.
І топ – Өлеңнің дүниеге келу тарихына шолу
жасайды.
ІІ топ - Өлеңдеріне сатылай кешенді талдау жасайды. ІІІ топ – «Бортты
журнал» әдісі бойынша түсініксіз сөздерге түсінік беру.
Тапсырмалар
реті
төмендегідей:
І.Ақын тобының тапсырмасы. Махамбетке өлең шығарады ІІ.Батыр
тобының тапсырмасы. Махамбеттің өз тұлғасы топтастыру. ІІІ.Күйші
тобының тапсырмасы. «Махамбет өлеңдері жайында ой» ой толғау.
«Жұмыр
қылыш» күйіне сәйкестендірілген сергіту жаттығуын жасайды.
І топ - Сұхбат алушы- жауап
беруші- жинақтаушы ІІ топ – Жасырынған
сандардың жауабын табу арқылы ой
қорытады.
ІІІ топ – Топтан орындыққа бір
оқушы шығады, басқа топтағылар сұрақ береді, ол дәл әрі нақты жауап береді.
|
Қорытынды:
Үйге тапсырма
Бағалау.
Рефлексия
|
2 мин
1 мин
2 мин
|
Махамбет бабамыздың тарихтағы ізі
мәңгі өшпестей ұрпақтан- ұрпаққа берер мұра екендігін айтып, қорытамын. Үйге
тапсырма: М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл изені-ай», «Бағаналы терек»
өлеңдерін жаттау. Махамбет
өлеңдерінің зерттелуі.
Жеке, жұптық, топтық бағалауларын
ұсынуды сұраймын. Рефлексия парағын толтыру.
|
Үй
тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Жеке, жұптық, топтық бағалауларын
ұсынады. Рефлексия парағын толтырады.
|
|
|
|
|
|