Тема: «Food»
Класс:
6
Цель урока:
развитие лексических и коммуникативных навыков по теме «Еда»
Задачи урока:
Образовательные: (предметные)
- Развивать лексические навыки по темам
«Еда», «Английская еда»;
- Активизировать употребление лексических
навыков по темам «Еда», «Английская еда»;
- Развивать монологическую речь по теме.
- Развивать иноязычную коммуникативную компетенцию
в совокупности ее составляющих – речевую, языковую, социокультурную, компенсаторную,
учебно-познавательную.
- Формирование у учащихся потребности изучения
иностранного языка и овладение им как с средством общения, познания,
самореализации.
Развивающие: (метапредметные)
- Развивать
коммуникативную компетенцию, включая умение взаимодействовать с
окружающими;
- Учить строить
высказывания по образцу и самостоятельно;
- Развивать учебно-организационные
умения (самостоятельная работа, самоконтроль), умение нацелить себя на
выполнение поставленной задачи (учебно-организационные);
- Развивать умения
конструктивно действовать (даже в ситуации неуспеха);
- Развивать умения
использовать речевые средства и средства информационно-коммуникационных
технологий;
- Развитие умения
планировать свое речевое и неречевое поведение;
- Развивать
внимание, память, наблюдательность, вырабатывать стойкую мотивацию к
изучению языка.
- Осуществление регулятивных
действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки.
Воспитательные: (личностные)
- Способствовать развитию интеллектуальной,
эмоциональной и мотивационной сферы личности учащихся;
- Воспитывать стремление к совершенствованию
собственной речевой культуры в целом;
- Прививать интерес к изучению иностранного
языка посредством игровых моментов;
- Воспитывать умение работать в парах,
группах, самостоятельно;
Практические:
- Расширять словарный запас учащихся.
- Развивать умение
общаться на иностранном языке.
Оборудование урока: мультивидео проектор, презентация к уроку, карточки.
Тип урока: комбинированный.
Вид урока: урок развития
лексических и коммуникативных навыков.
Форма: традиционная
с использованием игровых элементов.
Элементы применяемых технологий:
- коммуникативно-ориентированного обучения
·
развития познавательных интересов
·
активизация учебной деятельности
·
учебно-познавательная игра
·
информационные технологии
·
групповая
·
национально-регионального компонента
·
здоровьесберегающая
·
проектная
·
дифференцированного обучения
Межпредметная связь: страноведение, технология, валеология.
План
урока
I.
Организационный момент.
II.
Фонетическая зарядка.
III.
Речевая зарядка.
IV.
Основной этап:
A. Проверка домашнего задания (текст «Sandwich»,
выполнение упражнения)
B. Игра на развитие лексических навыков «What is missing?»
C. Упражнение «Заполни холодильник» (Put the food into) (интерактивная доска)
D. Работа с мини-проектом «What you usually have for breakfast, lunch, supper» (3
группы)
E. Физкультминутка
F.
Новый материал. Выражения to be made of/from
G. Первичное закрепление нового материала (выполнение упражнения)
H. Объяснение домашнего задания (карточка с разноуровневыми заданиями)
I.
Упражнение «What do you like to eat» по карточкам (если останется время)
V.
Подведение итогов урока. Оценки.
VI.
Завершение урока. Рефлексия.
Ход
урока
I.
Начало урока. Организационный момент.
Good morning, children! I’m glad
to see you! How are you? I think you are OK! I’m Lidiya
Vladimirovna. I see your names on badges, so we can start working together.
But I have one rule. I want you to smile. So, please look at each other and
say «cheese». That’s right! Children listen to me and say what we are going
to speak about?
If
we have much food
It’s
very good.
Cheese
for breakfast,
Coffee,
ham and toast.
Butter
you can add
Oh,
it’s really not bad.
Today we’ll speak about what we like to eat, we’ll
repeat the words, check up your homework, learn new expressions and we’ll do
different kind of exercises.
Children, don’t be afraid to speak English! Let’s
start working! Begin with the phonetical exercise.
Look at
the smart board and repeat after me.
|
II.
Фонетическая зарядка.
[æ]
|
[e]
|
jam
salad
hamburger
sandwich
|
bread
egg
lemonade
breakfast
|
[i:]
|
[I]
|
sweet
cream
cheese
tea
|
mineral
fish
milk
chicken
chips
biscuit
|
[ei]
|
[Ù]
|
cake
break
made
plate
mayonnaise
|
butter
honey
supper
mushrooms
|
III.
Речевая зарядка.
Now, children, I want to talk to
you a little. Answer my questions, please .
1.
Do you like yoghurt?
2.
Do you like cheese?
3.
What
do you take in the morning, tea or coffee?
4.
What
do you eat with your tea?
5.
How many meals a
day do you usually have?
6.
At what time do you
have your breakfast?
7.
Do you have lunch
at home?
8.
What do you have
for dinner?
9.
What do you eat
your soup with?
10.
What to you eat
fish with?
Проверка домашнего задания
IV.
Основной этап.
А.
Развитие навыков поискового чтения.
Sandwich
The Earl (граф) of Sandwich lived in the 18th
century. He liked playing cards for money. He
often played day and night. Once he played for 24 hours running. Servants (слуги) brought him
food - some meat and some bread. The Earl didn't want to stop playing while he
ate. He put some meat between two pieces of bread! In this way he could play
without stopping for eating. From the name
of this man the word SANDWICH came into being.
Complete the sentences:
1.
The Earl of
Sandwich liked playing ………
2.
Once he played for..........................
3.
Servants brought
him food..............
4.
He put some meat............................
5.
He could play without…………..
6.
The word SANDWICH came from
B. Игра «What is missing? »
We continue to work with the words about food.
Let’s play the interesting game for attention. The game is called
«What is missing?» Look at the smart board and try to remember the food. Now
close your eyes. Open your eyes. What is missing? That’s right!
1.milk,
2.potato, 3.juice, 4.lemon, 5.salad, 6.eggs
|
C.
Игра «Убери продукты в холодильник»
«Put the food into the fridge»
Listen the
following situation: our mother came from the shop. She bought different
kind of food. She is very tired. Help your mother to put the food into the
fridge. (To put the pictures of food in the right place). Children be
attentive and remember how to keep the food into the fridge. Don’t put fish
and bread together, eggs and ice cream together and so on. We have a special
refrigerator in the fridge for raw food (fish, meat, and chicken), special
place for fruit and vegetables, special place for eggs and the other kind of
food. Don’t, remember it!
|
( pizza, cake, milk,
chips, ice cream, eggs, cheese, sausage, biscuits, oranges, chocolate,
sandwiches, butter)
D. Project «What do you
usually have for breakfast, lunch, supper» You compose your menu.
(Работа по группам: группы выбирают продукты по своей теме, один
учащийся из группы защищает проект)
We
usually have
1 group
for breakfast
milk, bread,
butter, coffee, porridge, cheese, eggs
You breakfast
must be light and nourishing.
|
2 group
for lunch
meat, soup,
potatoes, tea, chicken, biscuit, rice, oranges
You lunch must
be nourishing and dense and energetic.
|
3 group
for supper
salad, cake, fish,
juice, apples, pizza, chocolate
You supper must
be light and energetic.
|
E. Физкультминутка.
Let’s relax a little. Stand
up, please
О n е, о n е, о n е, all girls run! ( Бегут девочки )
Two, two, two, boys run too! ( Бегут мальчики)
Three, three, three, girls run
to me! ( девочки бегут к учителю
)
Four, four, four, boys touch
the door! ( Мальчики бегут к двери
)
Five, five, five, girls and
boys, fly! (Все машут руками, изображая полет)
Six, six, six all children go
to their sits! (Все идут на свои места)
|
F. Новый материал. Выражение
to be made of/from (is/are made of/from) Записывают в тетради. Это выражение переводится «сделано
из».
Ребята,
сегодня мы с вами должны познакомиться с выражением (is/are made of/from), переводится как «сделано из». Open
your copybooks, write down the date, topic and this rule.
made of-
используется,
когда исходный продукт остаётся неизменным.
(Можно заготовить сандвич натуральный)
Example: A
sandwich is made of cheese, sausage and bread
|
made from-
используется,
когда исходный продукт полностью видоизменяется.
(Сок в стакане, яблоки, апельсины)
Example:
Juice is made from apples, oranges.
|
G. Отработка
нового материала. (Слайд) Дети выходят к доске читают и обводят
правильный вариант предлога.
Choose the correct
preposition.
- Ice cream is made of/from milk, sugar.
- A pizza is made of/from sausage, tomatoes, and
mushrooms.
- Chips are made of/from potatoes.
- Omelet is made of/from eggs and milk.
- Salad is made of/from tomatoes, cucumbers.
- A hamburger is made of/from bread, cheese and
sausage.
- Stroganina is made of/from fish.
- Yoghurt is made of/from milk, fruit and
sugar.
H. Домашнее
задание.
Now, children, I give you your home work. It is
the card with 3 exercises. The first exercise is for “3”, the first and
second are for “4”, the first and second and third are for “5”, all of you
can choose what kind of mark you want to get.
|
Home work card
1. Circle the odd word out.
1. Apple, banana, carrot, orange.
2. Breakfast,
lunch, coffee, dinner.
3. Milk, bread, cheese, butter.
4. Tea, milk, coffee, cheese.
5. Oil, honey, butter, sweets.
2. Choose
the correct preposition. Circle it.
- Russian borsch is made of/from cabbage, potato, onion,
and beetroot.
- Mars is made of/from chocolate, sugar.
- Cake is made of/from butter, sugar, chocolate.
- Salad is made of/from tomatoes, cucumbers.
- Sausage is made is made of/from meat.
- Ice cream is made of/from milk, sugar.
- Pop corn is made of/from corn.
- Omelet is made of/from eggs and milk.
3. Read about Sally, John, Kate and Martin, whose
food is it? Fill in the table.
Sally
likes pizza and bananas, but she doesn't like carrots. John likes apples and
rice, but he doesn't like bananas. Kate likes pizza and bananas, but she doesn't like apples. Martin
likes lemons and onions, but he doesn't like rice.
Sally
|
John
|
Kate
|
Martin
|
likes
|
doesn’t like
|
likes
|
doesn’t like
|
likes
|
doesn’t like
|
likes
|
doesn’t like
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
I. Упражнение запиши и скажи что ты любишь есть. Card. Your
task write down what you like to eat and you don’t like. Задание
по карточкам (каждому раздать карточку, заполняют что любят, что не любят,
затем по карточкам рассказывают друг другу, что любят, а что не любят) P↔P
V. Подведение
итогов урока. Оценки.
Now, children, today we have done a lot of different
exercises about the topic “Food”. We acquaint with the new expression “made
of/from”. We were active, attentive, and creative and I give you the
following marks.
|
VI. Конец
урока.
Children, mind the
clock,
And keep the rule,
Try to come
In time to school!
Our lesson is over,
thank you for the lesson, you may go out.
|
VII.
Рефлексия. Сhildren,
before you go out the classroom estimate your work at the lesson. They are the
smiles. What is your opinion about your work at the lesson? Came to the smart
board and put your smile.
Well done!
Very good!
Good!
Not bad!