Инфоурок Английский язык КонспектыПлан-конспект урока английского языка на тему "Learning by writing" (10 класс)

План-конспект урока английского языка на тему "Learning by writing" (10 класс)

Скачать материал

Министерство образования Республики Беларусь

Отдел по образованию Новополоцкого горисполкома

Государственное учреждение образования «Лицей г. Новополоцка»

 

 

 

 

 

 

Learning by writing

(урок английского языка, 10 класс)

 

 

 

 

 

 

Разработала  Мельник Елизавета Александровна

            учитель иностранного языка

                                     без категории

 

 

 

 

 

 

 

 

2023

Предмет: английский язык.

Класс: 10 Г.

Дата: 28.11.2023.

Тема урока: “Learn by writing”.

Тип урока: урок формирования лексических навыков.

Цель урока: сформировать лексические навыки по теме “Learn by writing”.

Воспитательная цель: содействовать формированию навыков культуры общения.

Развивающая цель: содействовать развитию языковой догадки, логики, внимания.

Образовательная цель: расширение филологического кругозора.

Коммуникативная задача: научить учащихся рассказывать о типах школ в Великобритании.

Сопутствующие задачи:

·         способствовать развитию навыков говорения; развитие умения чтения с извлечением необходимой информации; расширение кругозора учащихся;

·         создавать условия для развития познавательной активности, умений анализировать полученную информацию, планировать высказывание;

·         содействовать воспитанию трудолюбия; формированию навыка работы в команде.

Методы, применяемые на уроке: проблемный, поисково-аналитический.

Оснащение: Н. В. Юнхель Английский язык: учеб. пособие для 10-го кл. учреждений общ. сред. образования с рус. яз. обучения/ Н. В. Юхнель, Е. Г. Наумова, Е. В. Родовская. – Минск: Адукацыя i выхаванне, 2021. – 352 с. : ил. + 1 электрон. опт. диск (CD), доска, мел, дополнительный наглядный и раздаточный материал.

Активный вокабуляр: apologise (for), be used to; congratulate (on), enclose, feel like, give up, keep on, object (to), prevent (from), suggest, thank (for), think of .

 

 

Ход урока

 

1.       Организационно-мотивационный этап (5 мин)

Цель этапа: введение в атмосферу общения, создание условий положительного психологического настроя на деятельность.

Содержание этапа:

Speaking activity

T: Good morning, friends! Glad to see you. How are you today? I have a riddle for you. “I can be upper and lower, but I’m not a case. What am I?

Ss share their ideas.

T: Right answer is LETTER. Do you know another meaning of this word?

Ss share their ideas.

T: Writing helps people to develop themselves. What would be easier for you to write: a personal letter, a blog, a diary, a poem or a book? Why?

Ss share their ideas.

Режим работы: фронтальный.

2.       Целеполагание (1 мин)

Цель этапа: ознакомить учащихся с целью урока.

Содержание этапа:

T: Today we are going to learn how to write a letter and revise the rule about Gerund.

The aim of our lesson is to write a letter with current news. In order to achieve our aim let’s discuss our WILF for the lesson.

Режим работы: фронтальный.

Примечания: знакомство с целью осуществляется в завуалированной форме, цель выносится на доску.

3.       Актуализация знаний (5 мин)

Цель этапа: воспроизведение ранее усвоенных знаний, их применение в новой ситуации.

Содержание этапа:

Speaking activity. Checking homework

T: At home you were supposed to learn words from the Active Vocabulary for this lesson. To test your knowledge of words, I suggest you play a game “Memory of a Goldfish” (We play along the chain. I give the first player a definition, he tells me the word that is implied. Then the second player calls the word of the previous player, only after that I give the definition that he should name. The next player calls the word of the two previous participants and so on. Those who could not remember or name a word are eliminated and write down sentences with the remaining words in a notebook while the others finish playing. The winners receive a plus point for the lesson).

Ss share their ideas.

Режим работы: фронтальный.

Примечания: определения даются учителем из упр. 3а, стр. 78-79.

 

4.       Операционно-познавательный этап (9 мин)

Цель этапа: формирование грамматических навыков.

Содержание этапа:

Reading activity

T: To begin the part of the study of writing letters offered to us by the SB, let's look at the grammar that will be affected there. Your efforts are not particularly required. After an intense game, I suggest you lie down your heads on the table, close your eyes and listen to a fairy tale. Falling asleep is not allowed!

Fairy Tale

In a country far from our understanding, called “Grammar”, in the act of human speech, gerund was born in the family of verb and noun.

Externally, the gerund is similar to the verb form of a continuous grammatical aspect, since it has a tail -ing. This part of the gerund was inherited from the parent of its verb.

But the function that the gerund usually performs in a sentence is a noun, which is why it often acts as a subject or complement.

But the gerund has a relative from the verb side, whose name is the Infinitive. They often argue with him for a place in the sentence. Infinitive and gerund are verb forms in English that are not at all similar in appearance, but can perform similar functions in a sentence, and this is their cunning.

The gerund answers the questions "what?", "who?", but never the question "what to do?".

Questions:

1. Who are the parents of the gerund?

2. What did it borrow from its parent verb?

3. What did it borrow from its parent noun?

4. Who does the gerund compete with?

5. What do infinitive and gerund have in common?

6. What questions does the gerund answer?

7. What question does the infinitive answer?

Ss share their ideas.

Режим работы: фронтальный.

5.       Операционно-деятельностный этап (18 мин)

Цель этапа: развитие навыков чтения и говорения.

Содержание этапа:

Reading activity

T: That's the part of the lesson where we will study the letter. You will now pull out the pieces of paper that will indicate your fate: on each piece of paper is written the number of the paragraph that you need to read. This is ex. 2a, p. 77. Those who do not get numbers. The following task is for you, the parts of the letter that need to be put in order are hanging on the board.

And one more task for everyone: every time you hear a gerund while reading, you need to stand up.

Ss share their ideas.

T:  We have a ready-made structure. Now you will close your eyes, and I will remove some part, you need to understand which one.

Ss share their ideas.

T:  I mixed the leaves with the parts of the letter, there is a letter next to each of them, arrange the parts of the letter correctly and you will get a picture.

Ss share their ideas.

T: Is Julia going to the birthday party?

Ss share their ideas.

T: Why did Julia write this letter? Find the lines in which Julia … (ex. 2c, p. 78 in SB)

It’s advisable (but not necessary) not to use the text in order to improve the memory.

Ss share their ideas.

Moving activity

T: Interview your classmates using the questions from ex. 3b, p. 79 in SB. Choose the question you want.

Ss share their ideas.

T: Then make a summary about the most common answers in the class.

Ss share their ideas.

Режим работы: фронтальный, парный.

6.       Рефлексивно-оценочный этап (5 мин)

Цель этапа: обобщение знаний, полученных на уроке.

Содержание этапа:

T: Now, it’s time to sum up what we’ve done today. Let’s comment on the activities you’ve taken part in. I suggest finishing my sentences.

Phrases:

·         Today we have discussed … .

·         Now I know … .

·         I can … .

Ss share their ideas.

Режим работы: фронтальный.

Примечание: вопросы заранее вынесены на доску.

7.       Заключительный этап (2 мин)

Цель этапа: выдача домашнего задания, подведение итогов, выставление отметок.

Содержание этапа:

T: Your homework. Imagine you have a friend in Britain to whom you are going to write letter about the latest news. Use ex. 2a, p. 77 in SB as an example.

WILF:

      use at word combinations from ex. 3a, p. 78;

      mind all letter parts (ex. 2b, p. 78 in SB);

      write about your personal news

T: You will receive your grades for today on a piece of paper. If you have any questions, then ask.

Режим работы: фронтальный.

Примечание: домашнее задание заранее вынесено на доску, заранее подготовлены именные карточки учеников с этапами урока (ПРИЛОЖЕНИЕ), где за каждый выставлена отметка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ

 

 

Memory of a goldfish (2)

 

 

Gerund (1)

 

 

 

Letter (reading and structure)

(2)

 

 

Meaning of letter (1)

 

Interview (2)

 

 

 

Summary (1)

 

 

 

Mark: ____________

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК ИСПОЛЬЗОВАННОЙ ЛИТЕРАТУРЫ

1.     Активная оценка в образовательном процессе школы // Педагогика. - 2018. - № 6.

2.     Гиню А. А. Приёмы педагогической техники. Свобода выбоа. Открытость. Деятельность. Обратная связь. Идеальность : пособие для учителя / А. А. Гин. - Москва : Вита-Пресс, 2001.

3.     Юхнель, Н. В. Английский язык : учебное пособие для 10-го кл. учреждений общ. сред. образования с рус. яз. обучения : с электронным приложением / Н. В. Юхнель, Е. Г. Наумова, Н. В. Демченко. – Минск : Вышэйшая школа, 2019. – 325 с.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План-конспект урока английского языка на тему "Learning by writing" (10 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель образовательного подразделения

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
