Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыПлан урока к фильму Аладдин

План урока к фильму Аладдин

Скачать материал

                                                     План урока

Тема: Heroes

Уровень:

Продолжительность урока: 45минут

Цели: 1) Практические:

- развитие умения аудирования и говорения, умения извлекать основную информацию из аудиотекста.

- формирование лексических навыков

2) Общеобразовательные:

- расширение общего кругозора;

- повышение общей языковой культуры выражения мыслей на иностранном языке;

- расширение словарного запаса.

3) Воспитательные:

- формирование познавательной активности;

- формирование определенных качеств и черт характера, а именно: сочувствия, сопереживания;

- поддержание интереса к предмету.

4) развивающие:

-развитие внимания, памяти, воображения;

- развитие языковой догадки.

Языковой и речевой материал:

НЛЕ.

Тексты для работы.

Оснащение урока:

- компьютер

- мультимедиа проектор

- раздаточный материал

                                                    Ход урока

I этап- начало урока

Цели:

1)     Введение в атмосферу языка;

2)     Настройка речевого аппарата;

3)     Создание благоприятного психологического климата.

Содержание:

1)     Lead in activities (T-CI 5min.)

I know that many children like cartoons. Do you like cartoons? Why? How often do you watch them? What is your favourite? Have you ever watched cartoons in English?

2)     Перспективы урока.

Today we are going to watch the cartoon. We shall sing a song, learn about adventures of one boy,…

II этап – просмотр мультфильма (15 мин).

Цели:

1)     Введение и активизация ЛЕ;

2)     Развитие навыков аудирования (listening for gist and listening for specific information)

3)      Развитие навыков устной речи

 

Содержание:

1)     Введение и активизация ЛЕ (T-CI 3min)

Look at the pictures. What can you see? What is it? Please, repeat after me.(Просмотр презентации с картинками к ключевым словам мультфильма)

What do you think the cartoon will be about?

2)     Просмотр первой части мультфильма. (Pairs, 6min)

Let’s watch the first part of the cartoon but without the sound. Your task is to think of the words of the characters and to find them on your cards. ( Дать опоры, готовые ремарки, если класс слабый, или просто ключевые слова).Now lets check all together. (Для проверки включить еще раз, но со звуком.)

 

Ремарки

This is the story of Aladdin.

This is…,the evil magician.

He wants to be rich.

He can see a cave.

He can see a magic lamp.

The magician wants the magic lamp.

The magic lamp is in the cave.

This boy can find the magic lamp in the cave.

This boy’s name is Aladdin.

The magician is in the market place.

He is looking for Aladdin.

-         Where is Aladdin?- says the magician.

-          Over there, - says the girl.

-          He is playing football.

-         Thank you,- says the magician.

-         So, that is Aladdin.

 

Now you will hear Aladdin’s song. Look at your cards and lrt’s sing the song all together.

 My name’s Aladdin, I’m never sad,

My life is good, it’s never bad.

I never work, I always play

And I don’t go home until the end of the day.

 

His name is Aladdin, he’s never sad,

His life is good, it’s never bad

 He never works, he always plays

And he doesn’t go home until the end of the day.

 

My name’s Aladdin, I have lots of friends

I have such fun, it never ends

The sky is blue, it’s never grey

And I never go home until the end of the day.

 

His name’s Aladdin, he has lots of friends

He has such fun, it never ends.

The sky is blue, it’s never grey

And he doesn’t go home until the end of the day.

3)Просмотр второй части мультфильма. ( Ind.,6 min)

Now let’s watch the second part of the cartoon. You Have the character’s words on your cards. Read them carefully. Here there are 10 mistakes. Your task is to find them while you watch the cartoon.

 

This is Aladdin’s house. This is Aladdin’s grandmother.

-         Aladdin, says Aladdin’s mother.- Come in.

-         I am hot, says Aladdin.

-         Oh, Aladdin,- says Aladdin’s mother. – Open the door, please.

Oh, it’s evil magician.

-         Hello, Aladdin,- says the magician.

-         Who are you?- says Aladdin.

-         I am your father.

-         My uncle?- says Aladdin.

-         Uncle?- says Aladdin’s mother.

-         Here is money for you.

-         Oh, thank you, uncle.

-         Thank you,- says Aladdin’s mother.

-         Come with me, Aladdin- says the magician.- Let’s go.

-         OK.

-         Aladdin don’t be silly. He isn’t your uncle, he is the evil magician.

-         Can you help me?- says the magician.- Can you find the lamp in the palace?

-         Where is the cave?- says Aladdin.

-         Aladdin go into the cave, please,- says the magician.- Here is the present for you, the lamp. Find the lamp, please,- says the magician.

-         Yes, uncle.

-         Can you see the lamp?- asks the magician.

-         I’ have got the lamp,- says Aladdin.

-         Give me the lamp,- says the magician.

Aladdin is scared.

-         No!

-         I am the king! Good by, Aladdin!

-         Oh, I‘m cold.

-         Ah, the ring!

-         I’m the Genie of the lamp!- says the little Genie.- What do you want?

-         Who’s that?- says Aladdin.

-         It’s princess Sadia,- says Aladdin’s mother.

-         Oh, princess Sadia!- says Aladdin.  She is beautiful. I want to marry  the princess,- says Aladdin

This is the king’s palace.

-         I want to marry princess Sadia, Your Majesty,- says Aladdin.- Here are some beautiful jewels for you. – You want to marry my daughter?- asks the king.- I want more jewel, thirty plates of jewels.

-         Genie of the ring can help,- says Aladdin.

-         I am the Genie of the lamp,- says the big genie.-What do you want?

-         I want forty plates of jewel,- says  Aladdin.

-         Here you are, Your Majesty,- says Aladdin

The king is very sad.

-         Aladdin, you can marry the princess, -says the king.

-         New lamps for old!

-         Aladdin’s got the old lamp,- says the princess.-here you are.

-         Oh, no, it’s…the evil magician/

 

Now let’s check all together.

3)    Просмотр третьей части мультфильма. (Ind., 6 min)

What do you think the end of the cartoon is? Watch the last part of it and check if you are right.

4)    Обсуждение.

Did you like the cartoon? Why/ Why not? Do you want to have the magic lamp? Imagine that you have got such a lamp. What wish do you want to make? Is it good if everybody has got the magic lamp? What can be if a bad man has this lamp?

III этап- заключительный

Цели:

1)    Подведение итогов;

2)    Домашнее задание

Содержание:

1)     Рефлексия ( Т-СI, 3 мин)

What did we Do at the lesson? What was the new for you? What was the most interesting/ easy/ difficult? Would you like to watch other cartoon in English?

2)    Домашнее задание ( T-CI, 1 min)

3)    Draw your favourite scene from the cartoon with label and bubbles. At the next lesson we will put all the drawings together and make a video book.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока к фильму Аладдин"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инженер лифтового оборудования

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
