Инфоурок Английский язык КонспектыПлан-конспект открытого занятия по английскому языку.

План-конспект открытого занятия по английскому языку.

Скачать материал

План-конспект открытого занятия по английскому языку.


Цель: активизировать лексику по теме «Мой дом», повторить предлоги места, потренировать в употреблении конструкцию there is/there are.

Образовательные задачи:

·         Изучение лексического материала по теме.

·         Подготовка учащихся к монологической и диалогической речи по теме «Мой дом».

Развивающие задачи:

·         Развитие устной монологической и диалогической речи учащихся.

·         Формирование навыков говорения.

·         Формирование навыков мышления.

Воспитательные задачи:

·         Воспитание чувства ответственности и бережного отношения к дому .

·         Повышение интереса к изучению английского языка.

 

Этапы

 урока

 

Деятельность

педагога

 

Деятельность

обучающихся

Организационный момент.

Teacher: Good morning, boys and girls. I’m glad to see you. Take your places, please. Let’s begin our lesson.

What is the weather like today? What do you like to do in such weather? Where do you stay at bad weather? (at home) What can you do at home at bad weather?

 

Children: Good morning. We are glad to see you too. Садятся.

 

 

Сообщение темы, постановка цели и задач урока.

 Let’s read these proverbs. 
East or West, home is best. 
An Englishman’s home is his castle. 
 Now, translate them.

-Good. Now tell me, please. How can we name the place where we live?  
-Yes, you are right. Do you like your home?

What do you think, what will be the theme of our lesson?  

 

Can you tell me the difference between the words home and house?

Who explains the differences between them?

 

Повторяют изученную грамматику и лексику с места и у доски,

отрабатывают слухо-произносительные навыки, отвечают на вопросы.

- отвечают на вопросы о доме ;

- A house, a home.

Yes, we do.

-The theme of our lesson is home, house. 

 

house is a building that is made for people to live in. Houses come in many different shapes and sizes. Houses of different countries look different to each other, because of different materials and different styles

Home – is the place where you live or where you feel that you belong

 

Фонетическая зарядка.

 

Let’s train our pronunciation: 
[u: ] – room, bathroom , bedroom   

 [Ɔ:] –  wall, hall , floor,   door

 [tʃ]  - cheese, kitchen ,  teacher

 [æ]  - flat, salad,  have

Listen and repeat after me: area, castle, block of flats, a detached house, semi-detached, terraced, a residential area, neighbourhood, garden.

1) What words are associated with the word "house”?Fill in the web.

 

Карточки со словами.

[u: ] – room, bathroom , bedroom   

 [Ɔ:] –  wall, hall , floor,   door

 [tʃ]  - cheese, kitchen ,  teacher

 [æ]  - flat, salad,  have

 

Основной этап

Read the line and name the odd word. Прочитайте и найдите «лишнее» слово.

  1.    flat, house, cat, cottage

 2. clock, lamp,  cheese, TV set

 3. bedroom, living room, kitchen, house 

  4. block of flats, computer, a terraced house, a detached house

 

Well you know, when we speak about our flats and houses we usually use there is/there are. In question sentences we use Is there/are there.

A new rule:

“Some” in positive sentences we change into “any” in negative or question sentences.

Look at some new words and use them.

Now let’s check your answers. 

Обучающиеся читают текст.

  И Отвечают на вопросы  педагога.

1) What floor is the Browns’ flat on?
2) Is their flat large or small? How many rooms are there in it?
3) What is the first place you get to when you enter the Browns’ flat?
4) What is there in their hall?
5) What is there in their living-room?
6) What kind of sofa have they got?

7) What kind of TV-set have they got?
8) How many armchairs are there in the Browns’ living-room?
9) Are they cosy? Where are they?
10) Is there a carpet in there living-room?
11) Where are the pictures? How many are they?
12) What do the Browns usually do in their living-room?
13) What is there in the bedroom?
14) What is the third room in the Browns’ flat? What is there in that room? 
15) What have the Browns got in the kitchen?
16) What do they do there?

Now try to describe the room using there is, there are, a, some and other words. Make up as many sentences as you can

Вычеркивают лишнее слово

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our flat is on the sixth floor of a big twelve-storey building. In our flat we have three rooms, a kitchen, a hall, a bathroom and a toilet.
The first place you get to when you enter our flat is the hall. It is rather large. To the left of the entrance door there is a hall-stand, where we hang our overcoats and put our hats when we take them off. To the right of the entrance door there is a large mirror with a little table under it.
Our living-room is large. The carpet on the floor of our living-room is yellow, the ceiling is white, the wallpapers are blue. The curtains on the windows are brown.

Заключительный этап. Подведение итогов.

Ok, you are so clever and good pupils. I like how you worked! And I’d like to know “Do you like this lesson?”

Now I would like to say ‘Thank you very much for this lesson. You worked very hard. The lesson is over. Thank you for your work. Good Bye! Best of luck!

 

 

 

 

 

 

OK! Thank you. Good Bye!

Отчет

В МБУ ДО ЦДО «Радуга»1 декабря 2017 года, было проведено педагогом Федотенко Н.Ю открытое занятие по английскому языку для обучающихся 6 группы. Занятие проводилось по теме  «Мой дом».Занятие соответствовало возрастным особенностям обучающихся. Учащиеся с начала занятия активно включились в работу.

Содержание занятия соответствует теме. Занятие  спланировано так, чтобы в нем были предусмотрены самые короткие пути к поставленной цели: формирование навыков говорения.

Рациональное использование времени, раздаточных и наглядных материалов, также позволили мотивировать детей на успешное достижение цели урока. Учитывались возрастные особенности, правильно чередовались труд и отдых. Атмосфера на была уроке доброжелательная, обстановка рабочая. Применялись различные формы работы учащихся: фронтальная, групповая, индивидуальная, игровая, парная работа учащихся уроке.

В конце урока учащиеся демонстрировали свой уровень в изучении темы урока, проверяют. Совместно с учителем подводятся итоги.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План-конспект открытого занятия по английскому языку."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по привлечению инвестиций

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
