10.09.2015
физика 8-сынып
Сабақтың
тақырыбы : Табиғаттағы
және техникадағы жылу берілудің мысалдары.
Сабақтың
мақсаты :
Білімділікмақсаты
:сәулелену
құбылысын және оның ерекшеліктерін түсіндіру, жылу берілу түрлерін салыстыру
:табиғаттағы және техникадағы жылу берілу құбылыстарына мысалдар келтіру.
Дамытушылық
мақсаты : Оқушылардың
білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен
дағдыны бақылау .
Тәрбиелік
мақсаты : Адамгершілікке,
ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен
әдептілікке баулу.
Білімділік: Жылу
өткізгіштікті, конвекцияны және сәуле шығаруды түсіндіру
Тәрбиелік
:
Бір –бірін тыңдау арқылы өзгенің пікірімен санаса білуге;
өз бетінше еңбек
етуге , жауапкершілікті сезінуге ; білім алуда
бәсекелестікке
тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі :
білім мен дағдыны тиянақтау, жүйелеу сабағы;
Сабақ
әдісі :
Блум таксономиясы.
Сабақтың
көрнекілігі :
интерактивті тақта, слайдтар, семантикалық карта, сәйкестендіру,
тапсырмалар.
Сабақтың
жоспары:
І. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин.)
1). Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеріп, сабақтың
мақсатымен таныстыру.
ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.)
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6
деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады:
1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (5 мин)
«Миға
шабуыл»
(деңгейлік сұрақтар)
2. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш!
(10мин)
«Ел ертеңі
білімді ұрпақ»; Оқулықпен жұмыс.
3. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)
(10 мин.) Жасырын
санды тап! «Физикалық эстафета ойыны» Сәйкестікті анықта.
4. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін
пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез есептей білеміз
бе? «Есептеу –
білімді еселеу»; Тест.
5. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке
бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты
бекіту» (5 мин.)
«Кім
жылдам?»
(бекіту сұрақтары) «Физикалық дуэль»
ІІІ. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) Рефлексия
IV Бағалау
(2
мин.)
V Үйге
тапсырма (1
мин.)
1.
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгелдеу , сабаққа ынтасын
аудару; Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру.
2. «Миға
шабуыл»
(деңгейлік сұрақтар)
І топ. Сен білесің
ба?
1)
Жер атмосферасының жоғарғы бөлігі 1с ішінде 1,4 10*3 Дж – ге тең
энергия мөлшерін алады.
ІІ топ. Табиғаттағы желдің қандай
жылдамдығы алады:
1)
Табиғаттағы жылу берілу құбылыстары мынадай сандармен сипатталады:
жел 280 км/сағ жылдамдықпен соға алады;
ІІІ топ . Ең күшті дауыл торнадо жылдамдығы:
1)
Ең күшті дауыл торнадо темір бағаналарды, автокөліктерді құлатып
немесе басқа орынға жылжыта алады, оның жылдамдығы 90 м/с – ке жетеді.
3. «Ел ертеңі білімді ұрпақ»
(алған білімді пысықтау бөлімі) Оқулықпен жұмыс.
4. Жасырын өрнекті тап!
(сандарды толықтыру)
«Физикалық
эстафета ойыны»
р/с
|
Термос
құтысы
|
Құрылысы
|
Атқаратын
қызметі
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
3
|
|
|
|
4
|
|
|
|
5. Тез
есептей білеміз бе? (өтілген сабақты бекіту) «Есептеу – білімді
еселеу»
1) Жылу
берілудің қандай түрлерімен таныстыңдар? Оларды қысқаша сипаттаңдар.
2) Самал
дегеніміз не? Күндізгі және түнгі самал кезінде ауаның қандай ауысуы болады ?
6. «Кім
жылдам?»
(бекіту тапсырмасы) «Физикалық дуэль». Сәйкестікті анықта.
Топтар
|
Күн
|
түн
|
1-топ
|
Жер
теңізден жылы,жылы ауа:
|
Жоғары
|
Жер
теңізден суығырақ,суық ауа:
|
Жоғары
|
2-топ
|
Теңіз
самалы көтеріледі
|
Төмен
|
Теңіз
самалы көтеріледі
|
Төмен
|
3-топ
|
Суық ауа
көтеріледі
|
Көтерілмейді
|
Жылы
ауа көтеріледі
|
Көтерілмейді
|
7. Қорытынды. Рефлексия
І.
топ Дененің ішкі энергиясы дегеніміз не , ішкі энергия өзгерісі?
ІІ.топ
Қандай
құбылыс жылу берілу деп аталады, жылу берілудің түрлерін атаңдар?
ІІІ.
топ
Конвекция
құбылысы дегеніміз не, осы құбылысты түсіндіріңдер ?
8. Оқушыларды
бағалау.
9. Үйге тапсырма
беру.