8 класс
Грамматика в использовании: Present Perfect или
Past Simple /Grammar in use: Present Perfect or Past Simple.
Цели урока:
·
Способствовать развитию грамматических навыков;
·
Тренировать навыки употребления артиклей и
выражений со значением количества.
Оборудование: Грамматические
таблицы.
Речевые образцы: Has gone to / has been to / has been in, countable
nouns, uncountable nouns
Основное содержание урока
1.
Организационный момент
- Good morning, class! (Good morning,
teacher!)
- How are you?
- Let’s see if everyone is here.
2. Работа по теме урока
Работа по учебнику
- This is the list of things we’re going to
practice today.
(На доске дан список тем по
грамматике.)
Present Perfect vs Past Simple
Has gone to / has been to / has been in
Definite / indefinite articles
Quantifiers
Упр.3 (с.30)
Двое учеников читают мини –
диалог вслух, затем отвечают на вопросы.
Предполагаемый ответ:
In the first sentence we have used the
Present Perfect because it refers to an action that happened at an unstated
time in the past. In the second sentence the Past Simple is used because it
refers to an action that happened at a specific time in the past (last year).
Учащиеся читают образец,
затем выполняют задание в парах, учитель помогает по мере необходимости.
Несколько учеников разыгрывают мини-диалоги перед классом.
(На доске размещена
сравнительная таблица грамматических времен.) Учащиеся читают примеры в
таблице, учитель комментирует их.
Present
Perfect vs Past Simple
We use the
Present Perfect:
-
for recent actions or states, or for actions which happened at an
unstated time in the past.
I have bought a new MP3 player.
(When did he buy it? We don’t know.)
-
for action or states which began in the past and continue up to the
present/
She has been a teacher for three years.
(She’s still a teacher.)
|
We use the Past
Simple:
-
for recent actions or states which finished at a stated time in the
past.
I bought a new MP3 player yesterday.
(When did he buy it? Yesterday.)
-
for action or states which finished in the past.
She was a teacher two years ago.
(She’s not a teacher now.)
|
Time
expressions used with the Present Perfect:
just, ever,
never, already, yet, so far, for, since, recently, etc.
|
Time
expressions used with the Past Simple:
yesterday, last night/week/month/year,
ago, then, when, in 2017, etc.
|
Затем ученики выполняют
задание на доске.
- Choose the correct answer.
1) … never played this game before.
a) I’ve b)I
2) Ron … his room last night.
a) has tidied b) tidied
3) … here since 2015?
a) Have they lived b) Did they
live
4) We … to the theatre three days ago.
a) have gone b) went
5) He … the puppy a name yet.
a) hasn’t given b) didn’t give
6) … to Oxford when you went to the UK last
summer?
a) Have you been b) Did you go
Keys: 1a, 2b, 3a, 4b, 5a, 6b.
Упр.6 (с.31)
Учащиеся выполняют задание
самостоятельно, а затем все вместе проверяют ответы.
Keys: 1 – How long; 2 – never; 3 – last; 4
– since; 5 – just; 6 – recently, yet; 7 – ago; 8 – ever; 9 – so far; 10 – yet.
Упр.9 (с.31)
Ученики читают образец и
выполняют задание в парах, учитель помогает по мере необходимости. Затем учитель задает вопросы ученикам.
- How long has Maria had these shoes?
- How long has Dima known his best friend? И т.д.
Упр.7 (с.31)
- Now let’s learn how to use articles.
Учащиеся читают об артиклях в
Грамматическом справочнике на с.GR6 – GR7. После этого учащиеся все вместе выполняют задание, комментируя выбор
артикля вслух.
Keys: 1 – the; 2 – The, the, (-); 3 – the,
a; 4 – (-), a, the; 5 – the, a; 6- the, an; 7- the; 8 – (-), the; 9 – the, (-).
В качестве дополнительного
задания учащиеся выполняют упр.7 (с.141) в разделе Grammar Check.
Keys: 1 – a; 2 – (-); 3 – the; 4 – (-); 5 –
a; 6 – (-); 7 – the; 8 – the; 9 – an; 10 – the; 11 – the; 13 – the; 14 – a; 15
– a; 16 - a; 17 – the; 18 – a.
Упр.8 (с.31)
(На доске записаны слова с
переводами.)
quantifiers –
квантификаторы (слова, указывающие на количество)
countable nouns –
исчисляемые существительные
uncountable nouns –
неисчисляемые существительные
Учащиеся вместе с учителем
изучают информацию в грамматической таблице, учитель приводит примеры. Если
необходимо, ученики читают соответствующую главу в Грамматическом справочнике
на с. GR7. Затем ученики выполняют задание самостоятельно
и все вместе проверяют ответы.
Keys: 1 – a lot of; 2 – Very few; 3 – much;
4 – few; 5 - many.
В качестве дополнительного
задания учащиеся выполняют упр.8 (с.141) в разделе Grammar Check.
Keys: 1 – a few; 2 – very few; a lot of; 3
– a little; a few; 4 – a few.
3. Инструктаж по выполнению домашнего задания
Учитель объясняет, как
выполнять упражнения в рабочей тетради и в учебнике, и записывает домашнее
задание на доске:
WB: Ex. 3-5 (p.16); SB: Ex.6 (p.141).
4. Подведение итогов урока
-
Can you use Present Perfect and Past Simple?
-
Can you use time expressions with Present Perfect and Past Simple?
-
Can you use definite / indefinite articles?
-
Can you use quantifiers?
Учитель оценивает
деятельность учащихся на уроке.
- That’s all for today. Goodbye!
(Goodbye!)