Тема урока:
«SEASONS. WEATHER»
(«Времена
года. Погода»)
Класс: 6 «A»
Учебник: Кузовлев В. П. и
др.
Английский язык. Учебник для 6
класса общеобразовательных учреждений. – М.:Просвещение, 2007
Программа: Примерные
программы по иностранным языкам. Английский язык. Основное общее образование. –
М.: АСТ: Астрель, 2006
Цель урока:
ü
Совершенствование навыков устной речи, чтения,
письма и аудирования.
ü
Развитие речевых умений (аудирование, устная речь)
Задачи:
Образовательные:
ü
побуждение учащихся к высказыванию по теме урока;
ü
тренировка учащихся в употреблении в речи безличных
предложений; сложноподчиненных предложений с придаточными условия; предложений
с глаголами в Simple Present, Simple Future; предложений с оборотом to be going
to.
ü
активизировать употребление ранее изученной лексики
в речи;
ü
совершенствовать произносительные навыки;
ü
обучать навыкам аудирования, чтения, говорения и
письма на базе имеющихся знаний и умений.
Развивающие:
ü
развивать лингвистические способности (фонематический
слух, языковая догадка, имитация);
ü
развивать орфографические навыки;
ü
развивать коммуникативные навыки;
ü
развитие творческих способностей.
Воспитательные:
ü воспитывать
чувство любви и бережного отношения к природе;
ü воспитывать
осознание роли человека во взаимодействии с окружающим миром;
ü воспитывать у
учащихся интерес к изучению культуры изучаемого языка;
ü воспитывать
интерес к изучению английского языка средствами коммуникации;
ü воспитывать
потребность практического использования языка.
Сопутствующие задачи
ü
скрытый контроль развития речевых умений;
ü
развитие познавательных процессов, памяти,
воображения, внимания.
Тип урока:
Урок
повторения и закрепления изученного материала.
Оборудование;
- мультимедийное
оборудование: проектор, экран, ПК
- интерактивная
доска
- аудиозапись,
оформленная в компьютерной презентации
- компьютерная
презентация
- проектные работы
учащихся
ХОД УРОКА
I.
ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ
Hello, boys and girls!
What date is it today?
What is the day today?
What season is it now?
Do you like spring? Why?
What winter months do you know?
What is the weather like today?
II.
ФОНЕТИЧЕСКАЯ И РЕЧЕВАЯ ЗАРЯДКА.
- Let’s start our lesson
with a song “AUTUMN IS YELLOW”
1. First read,
then repeat and sing
2. Tell me
please, what is this song about?
Yes, you are
right, it’s about seasons.
3. Let’s
repeat all months of the year.
2.
Let’s recite the poem.
When
the weather is wet,
We must not threat.
When the weather is cold,
We must not scold.
But
be joyful together
Whatever the weather!
Now listen to the translation of it:
На улице сыро -
не стоит бояться;
На улице холод
- не надо пугаться.
И пусть погода
злится –
Мы будем
веселиться!
III.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ТЕМЫ УРОКА.
1. And what do you think
about the theme of our lesson?
The theme of our lesson is “Seasons and weather”
What poem about weather do you
know else?
2. Now look at the screen
listen to the riddles and guess what season it is
The snow is falling
The wind is blowing
The ground is white
All day and all night. (winter)
Yellow, red, and green and brown
See the little leaves fall down.
Dancing, dancing in the breeze
Falling, falling from the trees.
(autumn)
This season is fun
I lie in the sun,
I go for a walk
Until ten o’clock. (summer)
The trees are green, blue sky is
seen.
Grey winter’s gone away,
The world looks new and gay.
(spring)
3. Read and remember some
words
3. Look at the screen. Remember the words associated
with the word “weather”
WEATHER
4.
Put one extra word away
- Rain, foggy, yellow leaves,
snow, red, cloudy
- Warm, green leaves, the first
flowers, May, Christmas
- Snow, frosty, flowers, cold,
New Year, hockey
- Sunny, July, snowman, hot,
colorful flowers
(reading and saying: “…
is extra”)
5. Make up some sentences
with the following phrases
It
are long
The
wind shines
The
weather are short
The
days blows
The
nights is nice
The sun is
warm
6. Now look at the pictures
and say what seasons they are. Choose the words from the box
7. In Britain
the weather can change several times a day. British children can do different
things in different weather. What do you think these children are going to do
in both bad and good weather. Use the words and phrases from the boxes bellow
NELLY: I
have got many new video films and a new bike.
PHIL: I
can swim now. I like TV very much.
SALLY: I
often go fishing. I like rock music.
KEN and DAN:
We often play sports. Dan likes books. I like computer games.
|
watch TV ride a
bike fish swim play computer games
play sports watch
video films listen to rock music
|
If the weather is bad …. is
going to ……. .
If the weather is good …… is
going to …. .
|
8. And what about you? Say
on what condition you will do it
If it is cold
(warm) I will (won’t)
|
go on picnic
play sports
stay at home on Sunday
ride a bike
go to the park
play hockey (football)
watch video at home
|
9. Try to guess some
riddles
1.
What is without hands and without feet, without head and without body,
but can open the door? (WIND)
2.
It is white, it is cold. You can skate on it. What is it? (ICE)
3.
What man cannot live in the house? (SNOWMAN)
4.
In winter and in summer it stands both in one colour? (FIR-TREE)
10. Look at the pictures
and choose the suitable sentence
11. Now I want you to
describe your favourite season
(учащиеся
представляют свои проекты в форме компьютерной презентации, которые подготовили
дома)
12. Take the cards with the
following task: write if the sentence TRUE (+) or FALSE (-)
- Winter begins in January in Russia.
- It often snows in winter.
- Everything begins to grow in
autumn.
- Summer is the coldest season.
- Summer is the best season for
sports in outdoor.
- In early spring the weather
is changeable.
- There are no vegetables and
fruit in autumn.
- A school year begins in the 1st
of September.
|
IV. ПОДВЕДЕНИЕ
ИТОГОВ УРОКА И ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ.