|
|
Күні: 06.09.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қуандық Ж.А.
|
Сынып: 10 Ә
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Кинематиканың
негізгі түсініктері мен формулалары
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
-кинематиканың негізгі ұғымдары, теңдеулері, формулалары
жайлы мағлұмат беру
-кинематиканың негізгі ұғымдарын, теңдеулерін, формулаларын
есеп шығаруда қолдана білуге үйрету
|
Сабақ
мақсаттары
|
-кинематиканың негізгі ұғымдары, теңдеулері, формулалары жайлы мағлұмат беру
-кинематиканың негізгі ұғымдарын, теңдеулерін, формулаларын есеп шығаруда қолдана білуге үйрету
|
Жетістік
критерийлері
|
- кинематиканың негізгі ұғымдары, теңдеулері, формулалары
жайлы мағлұмат алады;
- кинематиканың негізгі ұғымдарын, теңдеулерін, формулаларын
есеп шығаруда қолдана біледі.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Кинематика,
жол, жылдамдық, орын ауыстыру
|
Құндылықтарды
дарыту
|
- Академиялық
әділдікке тәрбиелеу;
- Жауапкершілікті
дамыту;
ЖА
білу және түсіну:
-
Жаһандылық
және тәуелсіздік
ЖА
құндылықтары:
-Қоршаған
ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта
ЖА
дағдылары:
Өз-өзіне
сенімділік жіне рефлексия дағдылары
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Ақпаратты
жинақтау
|
Бастапқы
білім
|
Кинематика
негізгі теңдеулері
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
- Механикалық
қозғалыс
- Қозғалыстың
салыстырмалылығы туралы шағын эссе.
|
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
а)Сабақгың
тақырыбымен танысып, мақсат, міндетін анықтау алдында физика пәні, материя,
физикалық құбылыстар, физиканың негізгі бөлімдері туралы айта кеткен жөн. Механиканың негізгі есебі және оның шешу
жолдары туралы қарапайым мысалдар келтіріп, плакат бойынша оқушылардың
ой-пікірін анықгайтын қарапайым сұрақтар қоюға болады. Механика бөлімін
зерттеуде ғылымда әйгілі әлем-ғалымдары туралы, ғылыми еңбектері, мерзімі
жайлы мағлұматтарды баяндауға болады. Бұл орайда физика кабинетіндегі
ғалымдардың суреттерін пайдалануға болады.
б)
Оқушылардың физикалық ұғымдарды-материя, зат, механикалық қозғалыс, санақ
денесі, санақ жүйесі, қозғалыс траекториясы, физикалық шамалар: орынауыстыру,
жол, жылдамдық, удеу, уақыт, координата және оның физикалық формулаларының:
1. a=0, u-const
x=x0+uxt
y=y0+uyt
2. a-const
ux = u0x +axt
uy = u0y +ayt
S1:
S2: S3…=1:3:5
мағнасын ажыратуға жаттықтыру шараларын ұйымдастыру. Еркін түсудің ерекшелігін еске түсіру а =g = 9,8м/с2 ауырлық күш әсерінен болатын қозғалыс. Оқушылар өз бетінше u = u0 + g
t формуларын жазып, мағнасын айтуы қажет. Тендеулерді пайдаланып, вертикаль жоғары лақтырылған дененің ұшу уақытын математикалық жолмен анықтауға болатынын айтып
өткен жөн жэне
көтерілу биіктігі
1 тапсырма. Түсінігін бекіту үшін 9, 11, 12 бетгердегі сұрақтарға оқушылардың жауабын ұйымдастыру және оқушылардың өзбетінше түзу сызықты козғалыс тақырыбына Венн диаграммасьін сызуына бағыт беру.
Жеке жұмыс. Есептер шығару.
- Поезд 90 км/сағ
жылдамдықпен келе жатып, жылдамдығын тежей бастайды. Бірқалыпты баяу
қозғала отырып 40 с ішінде тоқтайды.Поезд тоқтағанға деін қанша жол
жүреді?
- 40 м/с жылдамдықпен
горизонтал лақтырылған дене 4 с жерге түседі. Дене қанша
қашықтыққа ұшқан?
Оқушылар парақтармен ауысады да бірін-бірі тексереді. Бір оқушы
тақтада шешу жолын көрсетеді
|
Кітап
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Екі жақты рефлексия.
Сабақтың мақсаттарына оралу. Оқушылардың пікірлерін тындау
|
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Оқушылардың барлығы Кинематиканың негізгі түсініктері және
теңдеулерімен танысады.
Оқушылардың жартысы кинематика теңдеулерін есепте қолдана
алады.
|
Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау
|
Партаны тазалық пен тәртіпте ұстап, керек емес заттарды алып
тастау.
Шыныдан жасалған құралдармен жұмыс істегенде, оларды абайлап
қолға ұстап, партаның үстіне қою
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|