Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / История / Рабочие программы / Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан әңгімелер
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • История

Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан әңгімелер

библиотека
материалов

М.Әуезов атындағы орта мектеп : Есенгелдина Қ.Ә

5-сынып. Қазақстан тарихынан әңгімелер

Сабақтың тақырыбы: Халықтың ауызекі шығармашылығы

Ата дәстүрі – мақал-мәтелдерде.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ауызекі шығармашылық туралы, тарихты жазудағы орны жайында мәлімет бере отырып, халқымыздың ауызша шығармаларын насихаттап, шежіренің маңызын, қырларын ашу,оқушылар бойында ұлттық тәрбиеміздің өнегелі дәстүрлерін,асыл қасиеттерін қалыптастыру.

Дамытушылық: өз ойларын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, тілдік қорларын дамытуға жәрдемдесу, танымдык ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелік: халықтың бай шығармашылық өнеріне деген құрмет сезімін қалыптастыру, тарихи-шығармашылық дәстүрге баулу, тарихи әңгімелер арқылы қызығушылықтарын арттыру.Халықтық педагогика материалдарын пайдалану арқылы оқуларды жан-жақты дамыған тұлға ретінде тәрбиелеуге баулу.Күнделікті өмірде осы алған тәлім-тәрбиелерінің мәнін түсінуге,ұғынуға баулу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. II. Үй тапсырмасын сұрау.

Үй тапсырмасын тексеру мақсатында сұрақтар беремін:

1. Дала әуендері дегенді қалай түсінесіңдер?

2.«Адам дүниеге әнмен келіп о дүниеге әнмен аттанады» деген сөздің мағынасын түсіндір.

3. Әншілер мен күйшілер бұрынғы кезде неліктен халыққа өте жақын болған?

4. Қазақтың қандай ұлттық музыка аспаптарын білесің? Оларды неден жасайды?

5. Күйлерді қандай күйлер деп бөледі? Неге олай атайды?

6. Қазақтың әнші, күйшілерінің ішінен кімді ерекше атайсың? Оның себебін түсіндір.

Дәптерлеріне жазған әншілер мен күйшілердің шығармаларын тексеріп шығып, бірнеше оқушыға оқытып бағалап отырамын.

Үй тапсырмасын қорытындылап, өткен сабақтан алатын өнегелеріміздің көп екенін ескертіп өтемін.

II. Жаңа сабак.

Сабақтың тақырыбы мен жоспарын тақтаға жазып, мақсатымен таныстырып өтемін. Сабақты түсіндіруде төмендегідей жоспар құрып аламын.Бүгінгі сабағымыз ата-бабамыздан мұра болып келе жатқан мақал-мәтелдерге тоқталамыз. Мақал-мәтелдер:


Отан,туған-жер,халық туралы

Еңбек туралы

Ерлік,батырлық туралы

Достық,жолдастық туралы

Адамгершілік, жақсы мінез туралы

Төрт түлік мал туралы

Отбасы,ата-ананы қадірлеу туралы

Ынтымақ,бірлік, татулық туралы

Оқу білім ,өнер туралы

Үнемшілдік туралы



Сынып сағатының барысы:


1.Шаттық шеңберіне тұру


Хормен: Ата-баба салтымыз

Ұмытпаймыз әр күні

Тәлім менен тәрбие

Мақал-мәтел салтымыз.


1-тапсырма: Жарыс –сұхбат «Кім көп мақал-мәтел біледі?»


Сынып оқушылары ішінен 3 топтан 1 оқушыдан таңдалып алынады да, сол оқушылар мақал-мәтел айтып жарысады.


2-тапсырма:

Оқушылар алдарыңызда еңбек туралы мақал-мәтелдер көрсетілген, солардың мағыналарын айтуларыңыз қажет. Кім қалай түсінеді? Кімнің ойы ұтқыр, түсінігі мағыналы?

Еңбегі аздың өнбегі аз.
Еңбегі ештің күні кеш, тұзы сор. .Еңбегімен ер сыйлы, 
Өнбегімен жер сыйлы.

Еңбегі жанғанның тоқтысы егіз туады.

 Еңбегіне қарай — құрмет, 
Жасына қарай — ізет.
Еңбегіне қарай табысы, 
Ерлігіне қарай дабысы
Еңбегің болмаса елге өкпелеме, 
Ықтасының болмаса желге өкпелеме.

.Еңбегің егіз болса, байлығың сегіз болады. 
.Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болады.
Еңбегің сайлы болса, ішің майлы болар.
.Еңбегің өнімді болса,    
көңілің сенімді болар.

Еңбек адамның екінші анасы

Еңбек әрі сүйсіңдіреді,әрі сиындырады.


Еңбек деген байлық бар ерінбеген жететін,
жоқшылық деген жебірді жермен жексен ететін.
Еңбек етсең емерсің, 
Ерінбесең жеңерсің.

Еңбекке бейім болсаң, 
қатарыңнан кейін болмайсың.

3-тапсырма:

Мақал-мәтелдерден диалог құру (достық, бірлік, Отан, білім туралы)

Сабақ қорытындысында күтілетін нәтиже:

-оқушылар өз-өзін тәрбиелей білуге ұмтылуы тиіс

-Өз-өзіне сыншыл болуға үйренеді.

-мақал-мәтелдерді ретті жерінде қолдана білуге ұмтылады.

Пән мұғалімі ЕсенгелдинаҚамажайӘбесқызы сабақты қорытындылайды



Краткое описание документа:

М.Әуезов атындағы орта мектеп :     Есенгелдина Қ.Ә

5-сынып. Қазақстан тарихынан әңгімелер

Сабақтың тақырыбы:   Халықтың ауызекі шығармашылығы

                                        Ата дәстүрі – мақал-мәтелдерде.

Сабақтың мақсаты:

•        Білімділік: ауызекі шығармашылық туралы, тарихты жазудағы орны жайында мәлімет бере отырып, халқымыздың ауызша шығармаларын насихаттап, шежіренің маңызын, қырларын ашу,оқушылар бойында ұлттық тәрбиеміздің өнегелі дәстүрлерін,асыл қасиеттерін қалыптастыру.

•        Дамытушылық: өз ойларын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, тілдік қорларын дамытуға жәрдемдесу, танымдык ой-өрістерін дамыту.

•        Тәрбиелік: халықтың бай шығармашылық өнеріне деген құрмет сезімін қалыптастыру, тарихи-шығармашылық дәстүрге баулу, тарихи әңгімелер арқылы қызығушылықтарын арттыру.Халықтық педагогика материалдарын пайдалану арқылы оқуларды жан-жақты дамыған тұлға ретінде тәрбиелеуге баулу.Күнделікті өмірде осы алған тәлім-тәрбиелерінің мәнін түсінуге,ұғынуға баулу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Сабақтың барысы

I.       Ұйымдастыру кезеңі.

II.      II. Үй тапсырмасын сұрау.

         Үй тапсырмасын тексеру мақсатында   сұрақтар беремін:

1. Дала әуендері дегенді қалай түсінесіңдер?

2.«Адам дүниеге әнмен келіп о дүниеге әнмен аттанады» деген сөздің мағынасын түсіндір.

3.  Әншілер мен күйшілер бұрынғы кезде неліктен халыққа өте жақын болған?

4.  Қазақтың қандай ұлттық музыка аспаптарын білесің? Оларды неден жасайды?

5.  Күйлерді қандай күйлер деп бөледі? Неге олай атайды?

6.  Қазақтың әнші, күйшілерінің ішінен кімді ерекше атайсың? Оның себебін түсіндір.

  Дәптерлеріне жазған әншілер мен күйшілердің шығармаларын тексеріп шығып, бірнеше оқушыға оқытып бағалап отырамын.

         Үй тапсырмасын қорытындылап, өткен сабақтан алатын өнегелеріміздің көп екенін ескертіп өтемін.

II. Жаңа сабак.

   Сабақтың тақырыбы мен жоспарын тақтаға жазып, мақсатымен таныстырып өтемін. Сабақты түсіндіруде төмендегідей жоспар құрып аламын.Бүгінгі сабағымыз ата-бабамыздан мұра болып келе жатқан мақал-мәтелдерге тоқталамыз.                                            Мақал-мәтелдер:

 

                       Отан,туған-жер,халық туралы

                        Еңбек туралы

                        Ерлік,батырлық туралы

                        Достық,жолдастық туралы

                        Адамгершілік, жақсы мінез туралы

                         Төрт түлік мал туралы

                         Отбасы,ата-ананы қадірлеу туралы

                          Ынтымақ,бірлік, татулық туралы

                          Оқу білім ,өнер туралы

                           Үнемшілдік туралы

 

 

Сынып сағатының барысы:

 

1.Шаттық шеңберіне тұру

 

Хормен:   Ата-баба салтымыз

                 Ұмытпаймыз әр күні

                 Тәлім менен тәрбие

                  Мақал-мәтел салтымыз. 

 

1-тапсырма: Жарыс –сұхбат  «Кім көп мақал-мәтел біледі?»

 

                      Сынып оқушылары ішінен 3 топтан 1 оқушыдан таңдалып алынады да, сол оқушылар мақал-мәтел айтып жарысады.

 

2-тапсырма:

 Оқушылар алдарыңызда еңбек туралы мақал-мәтелдер көрсетілген, солардың мағыналарын айтуларыңыз қажет. Кім қалай түсінеді? Кімнің ойы ұтқыр, түсінігі мағыналы?

Еңбегі аздың өнбегі аз.
Еңбегі ештің күні кеш, тұзы сор. .Еңбегімен ер сыйлы, 
Өнбегімен жер сыйлы.

Еңбегі жанғанның тоқтысы егіз туады.

 Еңбегіне қарай — құрмет, 
                                                Жасына қарай — ізет.
Еңбегіне қарай табысы, 
Ерлігіне қарай дабысы
Еңбегің болмаса елге өкпелеме, 
Ықтасының болмаса желге өкпелеме.

.Еңбегің егіз болса, байлығың сегіз болады. 
.Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болады.
Еңбегің сайлы болса, ішің майлы болар.
.Еңбегің өнімді болса,    
көңілің сенімді болар.

Еңбек адамның екінші анасы

 Еңбек әрі сүйсіңдіреді,әрі сиындырады.


Еңбек деген байлық бар ерінбеген жететін,
жоқшылық деген жебірді жермен жексен ететін.
Еңбек етсең емерсің, 
Ерінбесең жеңерсің.

Еңбекке бейім болсаң, 
қатарыңнан кейін болмайсың.

 3-тапсырма:

Мақал-мәтелдерден диалог құру (достық, бірлік, Отан, білім туралы)

Сабақ  қорытындысында күтілетін нәтиже:

-оқушылар өз-өзін тәрбиелей білуге ұмтылуы тиіс

-Өз-өзіне сыншыл болуға үйренеді.

-мақал-мәтелдерді ретті жерінде қолдана білуге ұмтылады.

 

Пән мұғалімі ЕсенгелдинаҚамажайӘбесқызы сабақты қорытындылайды

Автор
Дата добавления 16.02.2015
Раздел История
Подраздел Рабочие программы
Просмотров276
Номер материала 391191
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
