Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Рабочие программы / Сабақтың тақырыбы: Ас үйге қощ келдіңіз!

Сабақтың тақырыбы: Ас үйге қощ келдіңіз!

Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Задания конкурса по математике «Поверь в себя» разработаны таким образом, чтобы каждый ученик вне зависимости от уровня подготовки смог проявить себя.

К ОПЛАТЕ ЗА ОДНОГО УЧЕНИКА: ВСЕГО 28 РУБ.

Конкурс проходит полностью дистанционно. Это значит, что ребенок сам решает задания, сидя за своим домашним компьютером (по желанию учителя дети могут решать задания и организованно в компьютерном классе).

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/


Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:





Сыныбы: 5-6

Сабақтың тақырыбы: Ас үйге қощ келдіңіз!

Адам қалай тамақтану керек.

Тамақтану мәдениетін білесің бе?

Сабақтың мақсаты: оқушыларға қалай тамақтану мәдениетін және режимін үйрету, ас үйдің құрал- жабдықтары мен таныстыру.

Жабдығы: дәптер, тақта, бор, интерактивті тақта.

Жоспар :

І. Ұйымдастыру. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.

ІІ. Кіріспе.

  1. Ас үйге қош келдіңіз!

  2. Адам қалай тамақтану керек.

  3. Тамақтану мәдениетін білесің бе?

ІІІ. Негізгі бөлім.

  1. «Кім тапқыр?» ойыны . Нұсқау: оқушылар белгілі бір тағамның құрамын айтады. Қалған оқушылар ол қандай тағам екенін табуы керек.

  2. «Ең сүйікті тағамың туралы» шығармашылық жұмысы

ІV. Қорытындылау.

Кері байланыс орнату.


Сабақтың барысы: «Кухня» - көне сөз. Ол орыс тілде тұрақталғанша, көптеген елдерде болған. «Кухня» сөзі латын тілінде «аспаздық өнер» дегенді білдіреді. Ал қазақша «ас үй», ол бірнеше мағынаны білдіреді.

  1. Тамақ пісіру ( кәдімгі ас үй)

  2. Ерекше іріктелген ұлттық тағам (қазақ, қытай дәмі)

  3. Тағамның өзгешелігі, тамақтану (сүт, емдеу тағамдары)

  4. Тағам жасауға арналған арнайы бөлме (ас әзірлеуге қажетті құралдармен жабдықталған ас үй)

Францияның үздік мейрамханаларының тек қана тағамыымен емес, шап-шағын ас үйлерімен де аты шыққан. Әрбір ыдыстың өз орны бар: шыны аяқтар мен тәрелкелер-сөрелерде, кәстрөлдер, табалар, ожаулар қабырғада ілулі тұрады. Француз ас үйінің дайындығы, әрбір үйге, пәтерге, қандай да бір ас үйге лайықты.

Есіңе сақта! Ас үйде ең бастысы белгілі бір тәртіп пен тазалық болуы керек. Егер сен жуылмаған ыдыстарды таудай үйіп, алжапқышың мен орамалды кез келген жерге лақтырып тастасаң, кішігірім ас үйің тап тар болып көрінеді.

Тамақ сапалы және әр түрлі болуы тиіс. Тамақ жақсы сіңу үшін, асқазанды жайлы жағдаймен қамтамасыз ету керек. Сол жағдайдың ең басты үнемі тамақтану.

Атақты орыс ғалымы И. П. Павловтың (1848- 1936) зерттеу бойынша, хайуанның асқазаны тамақ беретін, дағдыланған уақытында асқортқыш сөлін, тамақ берілмесе де, бөліп шығарады. Солай рефлекс жүйесі мен адамның басқа сүт қоректілерінен айырмашылығы жоқ екені белгілі болды.

Үлкендер күніне 3-4 рет, балалар мен жасөспірімдер – төрт бес рет тамқтануы қажет. Қарын ашқанда , қола типті сусын ішіп, чипсы мен кепкен кириешқаларды жеу өте зиян. Бұл асқазан ауруларына әкеп соқтырады. Таңертеңгілік ас, түскі ас және кешкі асты уақытымен ішкен абзал, тамақтанғанда түскі асты тәулік мөлшерінен артық, тойып ішсе, ал кешке үстел басынан азды қанағат тұтып тұрған дұрыс. Күш қуаттың көзі- таңертеңгілік ас. Таңертеңгілік астан құр қалған адам, тез шаршап және түскі үзіліске жетпей бүкіл денесінің әлсізденуін сезеді. Таңертең жеміс-жидек пен сұлы, қарақұмық , тары ботқасын сүтпен не маймен жеген өте пайдалы.

Түскі ас үш тағамнан: бірінші – еттен, көкөністен немесе балықтан жасалған көже; екінші бұқтырылған не қуырылған етпен балық, көкөніс тағамы және үшінші-компот, кисель немесе жемістен тұрады. Тәбетті ашу үшін түскі ас алдында салат, винегрет, бір тілім балық жеген жөн.




Кешкі ас жеңіл болуы тиіс, оның оны жатардан екі-үш сағат бұрын ішкен жөн. Кешкі асқа салаттар, айран, жұмыртқа, бутербродтар, көкөністерден пісірілген

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


