1161868
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокМатематикаКонспектыСабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Ерботин Ж.Х.

Математика пәнінің мұғалімі

ШҚО, Көкпекті ауданы,

«І.Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу;

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Логарифмдік теңдеудің анықтамасын білу, логорифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін меңгерту;

  2. Танымдық: Тақырып бойынша негізгі ұғымды анықтап көрсете алу, танымдық ізденіс қызметін дамыту;

  3. Тәрбиелік: Өздігінен ізденуге, бірін-бірі үйрете отырып үйренуге, өзін, жолдастарының еңбегін бағалай білуге үйрету;

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Формасы : жеке, жұптық, топтық

Әдісі:

  • Білім алу көзі бойынша: Сұрақ-жауап

  • Танымдық қызметін

ұйымдастыру бойынша: Репродуктивті, жартылай ізденіс

Дидактикалық көрнекілігі: Проектор, кестелер, компьютер, кеңесші-арточка.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру және мұғалімнің кіріспесі ІІ. Жаңа сабақ

  • Тақырыбы, мақсаты

  • Тірек тапсырмалар

  • Жаңа сабақты меңгеру алгоритмі

  • Бекіту тапсырмалары

  • Деңгейлік тапсырмалар

ІІІ. Сабақты қорытындылау

ІV. Үй тапсырмасын беру

V. Бағалау

ІІ Жаңа сабақ

  • Мақсатымыз: Логорифмдік теңдеудің анықтамасын білу, теңдеулерді шешу тәсілдерін меңгеру, теңдеулерді шешудің тиімді тәсілдерін таңдай білу;

  • Тірек тапсырмалар:

а) Санның логорифмінің анықтамасын еске түсірейік;

ә) Негізгі логорифмдік теңбе-теңдікті жаз;

б) Логорифмнің қасиеттері;

в) Логорифмдік функцияның қасиеттері

  • Енді ІІ кезең тапсырмаларын орындауға кірісеміз, яғни алгоритм бойынша жаңа тақырыпты өз беттеріңмен меңгеруге тырысасыңдар (жаңа тақырыпты меңгеру алгоритмі бойынша оқулықтан тақырыпты оқып, түсінуге 10 минут уақыт беріледі). Тапсырмалардың жауаптарын текстен тауып жазыңдар.

Жаңа сабақты меңгеру алгоритмі:

  • Логорифмдік теңдеудің анықтамасы

  • Түрлері: Қарапайым логорифмдік теңдеу,

Көрсеткіштік логорифмдік теңдеу.

  • Теңдеуді шешу тәсілдері:

  1. Логорифм анықтамасын қолдану арқылы;

  2. Потенциалдауды қолдану арқылы;

  3. Жаңа айнымалы енгізу арқылы;

  4. Мүшелеп логорифмдеу арқылы;

  5. Жаңа негізге көшу арқылы;

ІІ. Бекіту тапсырмасы ретінде есеп шығару үлгісі көрсетіліп, талданады. Мысалы: Теңдеуді шеш: hello_html_307829ac.gif Бірдей негізге келтіріп, t=log5x белгілеуін енгіземіз, сонда hello_html_m1ddd1dca.gif болады. Енді берілген теңдеуді мына түрде жазуға болады: t2-2t-3=0 Бұл квадрат теңдеудің түбірлері 3 және -1 сандары, яғни log5x=3 және log5x= -1 теңдеулерін шешіп, мынаны табамыз: x1=125 және x2=0,2

ІІ Оқушылардың мұғаліммен кері байланысы ретінде деңгейлік тапсырмалар орындалады. Қажет еткен оқушыларға кеңесші- карточка беріледі. І. Деңгей: № 271-273(1,2) ІІ. Деңгей: №279(1,3); №281(2,3) ІІІ. Деңгей: №285(2,4); №287(2,4) Тест тапсырмаларын орындау: І нұсқа

  1. Теңдеуді шешіңіз: log3(4-2x) - log32 = 2

  2. Теңдеуді шешіңіз: hello_html_29167428.gif

  3. Теңдеуді шешіңіз: hello_html_m77856c68.gif

  4. Теңдеуді шешіңіз: 2lg4 - lg2 = lg(2-x)

  5. Теңдеуді шешіңіз: log3(5x-6) = log32 + 3

  6. Теңдеуді шешіңіз: 2lg9+1= lg9x

ІІ нұсқа

  1. Теңдеуді шешіңіз: 5lg2-3= lg(4x-2)

  2. Теңдеуді шешіңіз: hello_html_465f98f2.gif=0

  3. Теңдеуді шешіңіз: hello_html_39d54da6.gif

  4. Теңдеуді шешіңіз: hello_html_d10f9a.gif

  5. Теңдеуді шешіңіз: hello_html_m4566cd1a.gif

  6. Теңдеуді шешіңіз: lg(5-x) = 1-2 lghello_html_m7718a721.gif

Кеңесші карточка:

Теңдеуді шешіңіз: 2(lgx - lg6) = lgx - 2lg(hello_html_m5a39810d.gif-1) Логорифмдік функцияның анықталу облысын ескеріп, мынаны аламыз:

hello_html_m450f4d14.gifнемесе hello_html_m2800d475.gif

Tеңдеудің екі жағын да x-ке бөліп, 36hello_html_m35bfa8a5.gif - көбейтейік. Сонда мына жүйеге келеміз: hello_html_3cd7a379.gif hello_html_72a2716e.gifтеңдеуінен hello_html_6cb4a0d3.gif, өйткені, hello_html_m7b0b1440.gif hello_html_m217ef8d8.gif, немесе hello_html_m47fad8f8.gif hello_html_238e6656.gif x=9>1; hello_html_5b27e04e.gif бұл мүмкін емес. Жауабы: х=9 ІІІ. Кестедегі ережелер бойынша сабақты қорытындылау: 1-ші кесте:

hello_html_m6806306d.gif

Формуласын қолданғанда оң жағындағы өрнек пен сол жағындағы өрнектің анықталу облыстары бірдей болмағандықтан түбір жоғалуы мүмкін. 2-ші кесте:

Теңдеуді шешу барысында х негізі бойынша логорифмге көшсек, онда анықталу облысы тарылады да түбір жоғалуы мүмкін.

3-ші кесте:

Негізгі логорифмдік теңбе-теңдікті қолдану кезінде оның қолдану шарттарына мән берілмесе онда бөгде түбір шығуы мүмкін.

4-ші кесте

Көрсеткіштік логорифмдік теңдеудің екі жағын да логорифмдеу арқылы қарапайым теңдеуге келтіріп алып, шешеді.

Кері байланыс: Не білдім? Нені білгім келеді? Топтық жұмыс маған қаншалықты тиімді болды? (жазбаша түрінде)

ІV. Үйге тапсырма: 1. №274(1,3), №280(1,3), №279(2,4) 2. §17, Логорифм қасиеттерін, анықтамаларын түсініп қайтара оқу; 3. Үлмегендер деңгейлік тапсырмаларын аяқтау


