Сыныбы,
пәні, мерзімі
|
7 «Ә»
сынып, қазақ әдебиеті
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
С.Мұқанов
«Саятшы Ораз» әңгімесі
|
|
Сілтемелер
|
Күнтізбелік
жоспар, қазақ тілі оқулығы
|
Жалпы
мақсаттар
|
С.
Мұқановтың өмірі мен шығармашылығын таныта отырып, әңгіменің мағынасын ашу
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдебиет
|
|
Күтілетін
нәтиже
|
С.
Мұқанов туралы толық мағлұмат алады
«Саятшы
Ораз» әңгімесінің мағынасын толық ашады
|
|
Түйінді
идея
|
Топтық тапсырмалар
орындай отырып, шығарманы меңгереді
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Кезеңдер,
Оқыту
тәсілдері
|
Мұғалімнің
іс –әрекеті
|
Оқушының
іс–әрекеті
|
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылардың
сабаққа қатысуы мен даярлығын тексеру.
Оқушыларды
топқа бөлу
|
Оқушылар
топқа бөлінеді.
|
|
Үй
тапсырмасын сұрау
|
«Ыстық
орындық» әдісі бойынша үй тапсырмасын қорыту.
|
Бір
оқушы автор болып, басқа оқушылар авторға сұрақ қояды.
|
|
Жаңа
сабақ
|
С.Мұқанов
«Саятшы Ораз» әңгімесі
|
|
|
Ой
қозғау
|
Саятшылық
туралы слайд көрсету.
|
Оқушылар
слайд көріп, сұрақтарға жауап береді.
|
|
Сөздік
жұмыс
|
Жаңа
сөздермен таныстыру.
Саятшы –
құсбегі, құс баптаушы
Сауға
беру –
ақысыз
беру, садақа беру
Поселке –
шағын ауыл
Шілік –
төрт түлік мал сүйсініп жайылатын жайылым
Ителгі –
бүркіттің түрі
Қаршыға –
өте алғыр құс, қарғадан көлемдірек
Тұйғын –қанаты
қысқа, құйрығы ұзынырақ құс
|
Жаңа
сөздермен танысады.
|
|
Білу
|
«Саятшы
Ораз» әңгімесін оқу.
|
Оқушылар
әңгімені оқып шығады
|
|
Түсіну
ДЖИГСО
Топтық
жұмыс
|
ДЖИГСО
әдісі бойынша әңгіме мазмұнын түсіндіру.
|
Баяндамашылар
алмасып топтарға әңгіменің мазмұнын түсіндіреді.
|
|
Қолдану
5 сұрақ
стартегиясы
Топтық
жұмыс
|
Кім?
Не? Қандай? Қалай? Қашан? Неліктен? Сұрақтарына жауап беру.
1.
С. Мұқанов кім?
2.
Қашан және қай жерде дүниеге келді?
3.
Біз С. Мұқановтың қандай әңгімесін оқыдық?
4.
Әңгіме кімнің атынан баяндалады?
5.
Әңгіме не жайында айтылады?
6.
Ораз қандай құстарды баптайды?
7.
Неліктен саятшы Ораз бала жадында ұзақ сақталып қалған?
|
Оқушылар
сұраққа жауап береді.
|
|
Талдау
Жалпы
тапсырма
|
Мәтінмен
жұмыс.
Мәтіннен
көркемдегіш құралдарды табу.
І
топ. Портрет
ІІ
топ. Пейзаж
ІІІ
топ. Кейіпкерлерге мінездеме. Сүлеймен мен Оразға мінездеме беру.
|
Мәтінмен
жұмыс жүргізеді.
|
|
Жинақтау
Жалпы
жұмыс
|
Әңгіменің
композициялық құрылымына талдау.
Оқиғаның
басталуы - Мұқан үйінің Сүлеймен ауылына көшіп келуі
Дамуы
– Ораз үйімен қатар қоныс тебуі
Шиеленісуі
– Мұқанның сырқаттануы
Шарықтау
шегі – Арқа сүйеген Сүлейменнің сараңдық танытуы
Шешімі
-
Ораздың адамгершілік танытуы
|
Әңгіменің
композициялық құрылымына талдау жасайды.
|
|
Бағалау
Жалпы
тапсырма
|
Кейіпкерге
хат.
Қалаған
әңгіме кейіпкерлеріне хат жазу.
|
Әңгімедегі
кейіпкерлерге хат жазады.
|
|
Кері
байланыс
|
Білемін.
Білдім. Білгім келеді.
|
Стикерлерін
тақтаға іледі
|
|
Бағалау.
|
Оқушыларға
өздерін бағалату.
|
Оқушылар
өзін-өзі бағалайды.
|
|
Үйге
берілген тапсырма
Жалпы
тапсырма
|
Саятшылыққа
байланысты ырым –тыйым сөздер және мақал –мәтелдер тауып жазып келу.
|
Әңгіменің
композициялық құрылымына талдау жасайды.
|
|
|
|
|
|
|