Смотр
знаний по английскому языку
Тема: «Семья»
Цели урока:
Обучающий аспект:
1. Обобщить и
систематизировать лексико-грамматический материал по теме «Семья»
2. Тренировать
учащихся в построении предложений с опорой на наглядность.
3. Формировать
и развивать навыки чтения, перевода, аудирования и говорения.
4. Повысить
мотивацию к изучаемому языку.
Развивающий аспект:
1. Развивать
логическое мышления, языковую догадку.
2. Развивать
умение анализировать, сопоставлять.
3. Развивать
память, внимание.
Воспитательный аспект:
1. Воспитывать
чувство уважения и любви к семье, родным и близким.
2. Воспитывать
уважительное отношение к собеседнику.
Оборудование: компьютер,
презентация PowerPoint, аудиозапись, наглядность по теме «Семья», распечатки с
заданиями, боевые листы, открытки к 23 февраля, сертификаты.
Тип урока: обобщение и систематизация изученного; урок
практического применения знаний и умений.
I.Организационный момент. Приветствие.
Good morning, children!
Sit
down, please!
I’m very glad to
see you, your parents and our teachers.
Let’s begin our
lesson!
Today is the 22d
of February. Today is Friday.
Tomorrow on the
23d of February we shall celebrate a holiday. It’s Defender of the
Fatherland Day.
At the end of the
second lesson you write greeting cards for your fathers, grandfathers, brothers
and uncles.
Беседа о
воинских званиях.
soldier
corporal
sergeant
praporschik
lieutenant
captain
major
lieutenant-colonel
colonel
general
Now you are
getting fighting sheets with fighting tasks.
And the first
listen to me. I read the poem. You listen and name the members of the family in
English.
Я прочитаю вам стихотворение,
а вы должны всех членов семьи, которых я назову, произнести по- английски.
Расскажу–ка вам,
друзья,
Как живет моя семья.
Шьёт роскошные наряды
Нам с сестренкой мама, mother.
Вышивает тетя, aunt.
У неё большой талант.
Служит в самом главном банке
Наш любимый дядя, uncle.
Каждый день после работы
Он гуляет с дочкой, daughter.
Варит вкусное варенье
На зиму бабуля, granny.
Весь вареньем перемазан
Мой двоюродный брат, cousin.
Есть ещё щенок пушистый
У моей сестрёнки, sister.
Со щенком гулять по саду
Ходит старший брат мой, brother.
Если что-то сделать надо,
Обращаюсь к папе, father.
Папа мастер хоть куда,
Мне готов помочь всегда
Он научит сына, son.
Чтоб умел все делать сам.
- Good.
Say me, please? What are we going
to tell about?
-
About
family.
-
Great.
Фонетическая
зарядка.
Отработка звуков через изученную лексику.
Look at the
screen, listen and repeat after me!
Совершенствование навыков
употребления лексики с помощью лексических упражнений.
Прежде чем начать беседу о семье, нам необходимо вспомнить лексику и
грамматику. Let’s play a little.
Найдите спрятанные слова.
Слова на экране.
jokplmotherk
phbanephewofgm
hgrfatherokui
nkdenieceuclw
jthfsvjosonulf
ksrdaughteryw
kbrotheruhfbp
vesuxcousinqot
hgysisterjmng
wbmeparentscepim
gtyhauntglmo
hunclenyhkja
We have learned
the poem “My Family”. Look at the screen and read all together.
(дети рассказывают
стихотворение «Моя семья»)
Good.
Речевая зарядка.
And now answer my questions.
Have you got a
family?
Have you got a
mother (a father, an uncle…)
What is your
mother’s (father’s, uncle’s…) name?
How old is she (he)?
What is she (he)?
Where does she
(he) work?
Обучение
диалогической речи.
Make the
dialogue. Work in pairs. (Работа в парах.)
- Hallo!
- ____________!
- What is your
name?
- My name is Tim.
And your?
- My name is
_________. Have you got a family?
- Yes, I have.
- Have you got a
mother?
- Yes, I have. I
have got a mother.
- What is your
mother’s name?
- Her name is
_________________.
- How old is your
mother?
- She is
______________________.
- What is she?
- She is a
_______________. Have you got a father?
- Yes, I have. I
have got a _____________.
- What is his
name?
- My father’s
name is Ban.
- How old is your
father?
- He is
______________________.
- Where does he
work?
- He is an
engineer. He works in a _____________.
- Bye.
- Bye-bye.
_________________________________________
Twenty-nine, teacher, plant, father,
thirty-two,
hallo,
Bob, Mary
Физкультминутка.
Совершенствование навыков аудирования.
а) Now we are going
to listen to the text about a family.
Hallo,
dear girls and boys from Russia.
My
name is Helen. I am from Great Britain, from London. I am ten. I am a pupil and
I go to school. I have got a family. My family is little. I have got a mother,
a father and a brother. My mother’s name is Kate. She is a doctor and she works
in a hospital. My father’s name is Sam. He is a worker and he works in a plant.
My brother Paul is four. He doesn’t go to school. My family like sport very
much. We like to swim and go to swimming-pool all together. I love my family
very much. Tell me about your family. Bye.
Task.
1. My name is Helen.
(T)
2. I am nine. (F)
3. I am from America.
(F)
4. I go to school.
(T)
5. My family is big.
(F)
6. My mother’s name
is Kate. (T)
7. She is a teacher.
(F)
8. She works in a
hospital. (T)
9. My father is a
worker and he works in a plant. (T)
10. My brother Paul goes to school. (F)
11. We like sport very much. (T)
Open your
textbooks at page 85, find ex. 7. Listen to the tape and be ready to discuss
the text.
б) Let’s work with the text. Look at
the screen and say true or false.
9. Физминутка.
а) Let’s have a
rest.
Thank you for the lesson. You
may be free.
My dear, dear father
Let me kiss your face.
I want you to be happy
Today and always.
Tomorrow, on the
23d of February we shall celebrate Defender of the Fatherland Day.
And today we make postcards to your
fathers, grandfathers, uncles and brothers. (слайд
1)