Инфоурок Другое Другие методич. материалыУрок казахского языка в 5 классе. Фастфудтың зияны

Урок казахского языка в 5 классе. Фастфудтың зияны

Скачать материал

«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімі №5 орта жалпы білім беретін мектебі» ММ

 

САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ КОНСПЕКТІСІ

ТАӘ: Медебаева Динара Миндаловна

 

Пән: қазақ тілі

 

Сынып: 5 «в»

 

Күні : 21.01.2019 жыл

 

 

Сабақ тақырыбы:

Фастфудтың зияны

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.О1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.

5.А4. Шағын көлемді мәтінге сұрақтар қою, соған сүйеніп баяндау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

 Сөздер мен сөз тіркестерін біледі.

Суретте берілген заттардың атауын айтады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Сөз тіркестерін, жай сөйлемдер құрастырады.

Мәтіндегі ақпаратты анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтін бойынша   сұрақтарға  жауап бере алады

Мәтін бойынша өз ойын айтады және дәлелдейді.

Критерийлер

-          Сөздер мен сөз тіркестерін,сөйлем құрастыра алады

-          Мәтін бойынша   сұрақтар құрастыра алады

-          Сөздер мен сөз тіркестерін қолданып, диалогке қатысады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Жаңа сөздермен сөз тіркестерді, термин сөздерді айта алады, мағынасын түсініп, оларға сөйлемдер құрай алады.

Пәнге   қатысты  сөздік қор мен терминдер:

тез бұзылады, ескерту, жиі, сапа, қазы-қарта, артық салмақ, қуырылған, қан аздық ауруы

Құндылықтарға баулу

Ø  шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Ø  денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

Пәнаралық байланыс

Биология,орыс тілі

Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Шаттық шеңбері.

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып «Жүректен-жүрекке» тренингі арқылы бір-біріне тілек тілейді.

Топқа бірігу.Түрлі-түсті смайликтер  тарату.

Сабақ «Лабиринт» әдісі бойынша жүзеге асады.

Мұнда көбелек гүлге жетуі үшін 5 жапыраққа қону керек. Әр жапырақта тапсырма берілген, сол тапсырмаларды орындау арқылы көбелекті гүлге жеткіземіз. Әрбір тапсырманы орындау арқылы жапыраққа жеткен оқушыға жұлдызшалар үлестіріп отырамын.

Бағалау Жұлдызшалар арқылы

 

 

Топқа бірігу смайликтер түсі арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

«Лабиринт» суреті, слайд, жұлдызшалар

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақтың ортасы/

сабақтың негізгі бөлімі

25 мин

Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.

-Суреттерден нені байқадыңыз?

-          Берілген суреттерді топтастырыңдар.

-          Қай топтағы тағамдар сендерге ұнайды? Неге?

-          Қай топтағы тағамдар адамға пайдалы?

 -Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?

 

1-тапсырма. Суретке қара. Оларды ата. Қайсысы пайдалы?

(жеке жұмыс)

Барлық оқушылар суретте берілген тағамдарды атайды.

Оқушылардың басым бөлігі жай сөйлем құрастырады.

Кейбір оқушылар тағамдардың пайдасы мен зиянын айта алады, өз ойын дәлелдейді.

Қалыптастырушы бағалау

2-тапсырма «Т кестесі» (өзара бағалау)

Пайдасы

Зияны

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сөздермен жұмыс:

 

3-тапсырма: Мәтінді оқы.

     Бүгін мектепте «Фастфудтар» деген тақырыпта сынып сағаты өтті. Сынып сағатына оқушылар, гастроэнтеролог – дәрігерлер қатысты.

    Дәрігерлер мектеп оқушыларына тез дайындалатын тағам туралы айтты. Гамбургер, хот-дог, майға қуырылған картоп, газдалған сусындардың зиян екенін ескертті. Олар «Дайындаушылар фастфуд тағамдарының сапасына қарамайды. Сондықтан, фастфуд тағамдары тез бұзылып, көп ауруға себеп болады. Балалар фастфуд тағамдарын жақсы көреді. Ол денсаулыққа зиян. Сендер дұрыс тамақтана біліңдер», - деді.

   Қазір 6 жастан 14 жасқа дейінгі балаларда қаназдық ауруы көп кездеседі. Ал асқазан ауруы бірінші орында тұр. Фастфуд тағамдары артық салмақ қосады.

4-тапсырма: Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер. «Серпілген сауал» әдісі

1.      Мектепте не өтті?

2.      Сынып сағаты қандай тақырыпта өтті?

3.      Оған кімдер қатысты?

4.      Дәрігерлер оқушыларға не туралы айтты?

5.      Фастфуд тағамдары неге тез бұзылады?

6.      Фастфуд тағамдарының қандай зияны бар?

7.      Сендер фастфудты жейсіңдер ме?

8.      Фастфудты кім сатып әпереді?

ТД: фастфуд тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді

ОД: диалог құрастырады.

ЖД: мәтінді әңгімелейді, өз ойын дәлелдейді Дескриптор.

-          мәтін мазмұнын түсінеді.

-           мәтін бойынша  сұрақтар құрастырады.

Бағалау.

Топтпр  жұмысты бас бармақ арқылы  бағалайды.

5-тапсырма.Жеке жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны

Оқушылар әрқайсысы бір сөйлемнен  орфографиялық нормаға сай  берілген үш қатардағы сөздерді пайдаланып сөйлем құрап дәптерлеріне жазады. Тақтада үш оқушы орындайды.

1

Тез

1

тамақтану

1

тағамдар

2

Асқазан

2

мерзімі

2

төмен

3

Газдалған

3

сапасы

3

өнімдер

4

Денсаулыққа

4

тағамдарының

4

өткен

5

Тағамның

5

бұзылатын

5

көбейді

6

Дұрыс

6

ауруы

6

болады

7

Фастфуд

7

сусындар

7

зиян

8

Жартылай

8

дайын

8

қажет

9

Сақталу

9

зиян

9

сапасы

Дескриптор.

-          жалғаулар мен шылауларды қатыстырып сөйлем құрайды;

-          Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады;

 

Тақырыпты болжау суреттері, слайд

 

 

https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=dd785f677eb19f4d166401c62e6f5610&n=13

 

 

https://7kun.kz/wp-content/uploads/2015/03/13.jpg

 

http://fotohomka.ru/images/Nov/18/2cbc8a8e6f4e108e5a8dd5728bb466d0/mini_6.jpg

Кесте, А4 қағазы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербеленді тақта, слайд, кестеде сөздер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

Бағалау.

Оқушылар бір-бірінің жұмыстарымен ауысып, тексереді де  «Жұлдызшалар» арқылы тексерген жұмысты бағалайды.

Үйге тапсырма:Оқулықта берілген №7 тапсырманы орындау.

Бағалау.

Сабақ барысында әрбір жапыраққа өткен кезде үлестіріліп отырған жұлдызшаларды санау арқылы бағалауКері байланыс «Бас бармақ»  әдісі

 

https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=095a92749b9cf17132139e7197e31253&n=13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Қолдау, бағыт – бағдар көрсетемін.Саралаған тапсырма дайындадым.

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушы білімін тексеруді жоспарлаймын : «Бас бармақ», смайлдар, «Бес бармақ»

Денсаулық жəне қауіпсіздік, құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)

Сергіту сәті.

Топтық , жұптық жұмыс арқылы өзіне және айналадағы адамдарға құрмет көрсету;ынтымақтастыққа уйрету

Рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары қолжетімді ма?

 

Оқушылар бүгін не үйренді?

 

Сабақтағы ахуал қандай болды?

 

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

 

Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?

Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары пән бойынша бағдарламаға сай, қолжетімді. Оқушылардың жас ерекшеліктерін және жеке қажеттіліктерін ескеріп қойылған.

Оқушылар «Фастфудтың зияны» тақырыбы бойынша жаңа сөздер мен сөз тіркестерді білетін болады. Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді

Сұхбаттасын түсінеді және әрекет жасайды

Мұғалімнің көмегімен заттың атын, санын, сынын,қимылын білдіретін сөздердің мағынасын түсінеді ауызекі тілде қолданады.

Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру үшін «Жүректен-жүрекке» тренингін өткіздім

Сабағымда бірнеше белсенді оқу тәсілдерді қолдандым. Олар оқушылардың қызығушылықтарын арттырады

 

Дифференциация сабақтың 2 кезенінде қолданылды. Оқушылардың жеке қажеттіліктерін ескердім.

Мен 40 минутқа сабағымды жоспарлап құрастырдым. Әр кезеңнің уақыты шектеулі.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұхбаттасу

2:Постер жасап қорғау

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Белсенді оқу әдістері, тапсырмалар сабақтың одан да жақсы өтуіне әсер етеді

2: Кері байланыс сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізеді

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Тапсырмаларды дайындағанда оқушылардың жеке қажеттіліктерін ескеру керек екенін түсіндім.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок казахского языка в 5 классе. Фастфудтың зияны"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Политолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
