Сабақтың тақырыбы: Сан
есім
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сан есімнің жасалу
жолын, ерекшелігін әртүрлі мысалдар келтіре отырып, өздігінен білім алу арқылы
оқушылардың өздеріне меңгерту.
Дамытушылық: Білім
сайысына дайын, ойлау қабілеті жоғары, шығармашылықпен жұмыс істей алатын, жеке
тұлғаны дамыту.
Тәрбиелік: Ана тілін
құрметтей білетін зерделі, зерек білімді, адамгершілігі жоғары, парасатты,
патриот оқушы тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас
сабақ
Сабақтың типі: Жаңа білім
беру сабағы
Сабақтың көрнекілігі:
тірек сызбалар, тірек сигналдар, семантикалық карта т.б.
Сабақтың әдісі: Баяндау,
түсіндірмелі, сұрақ-жауап, топтстыру, іздендіру, практикалық, Венн-диаграмма...
Пәнаралық байланыс:
Математика
Сабақтың
барысы: I.Ұйымдастыру
кезеңі.
II.Үй тапсырмасын сұрау.
Балалар, үй тапсырмасынан
Сын есімнен өткен тақырыптың бәрін еске түсірейікші.
ІІІ.Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс.
мына создердің ішінен тек қана сын есімді
сызып шық: кең мектеп, жаңа, оқушы, биік, екінші, отыр,
жаңалық, әдемі.
№
|
Мақсаты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
1
|
Білім
|
Балалар, «білім
таусылмайтын кең». Кен дегеніміз үлкен байлық, таусылмайтын білім.
І топ. Сандарды
білдіретін сөздерді жазу.
ІІ топ. Санға зат есімді
тіркестіріп жазу.
ІІІ топ. Астын сызу.
|
Оқушылар берілген
тапсырманы орындайды, сандарға зат есім тіркеп жазады, сандардың астын сызады.
|
2
|
Түсіну
|
Міне
балалар, сандарды қатыстырып көп мысал келтірдіңдер.
Нені
байқадыңдар?
|
Сандарды топтық сөзбен
тіркестіріп атауға болатынын байқадық.
|
Олай болса бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы қалай аталады деп ойлайсыңдар?
Мақсатымыз не?
Ал қандай міндеттер
атқаруымыз керек?
Сабақтың міндеті:
1. Сан есімді талдау
2. Жаттығулар орындау
3. Топтастыру стратегиясы
бойынша жұмыс.
4.« Кім тапқыр, кім зерек
ойыны»
5. Жаңылтпаштан сан
есімді табу
6. Семантикалық картамен
жұмыс
|
Сан есім
Сөйлем ішінен сан есімді
таба білу.
Жаттығу орындау.
|
3
|
Қолдану
|
Оқулықпен
жұмыс.
Балалар, сан есімдердің
ережесін оқып, өздерін шығарған ержемен салыстырыңдар және топтастыру әдісі бойынша
жұмыс жасаңдар.
Кім көп біледі?
|
Оқулықпен жұмыс жасайды.
Топтастырады.
|
ІV.Жаңа тақырып.
№
|
Мақсаты
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
|
1
|
Білім
|
Балалар, "Ббілім таусылмайтын кең". Кең
дегеніміз үлкен байлық таусылмай- тын білім.
І топ. Сандарды білдіретін сөздкрді жазу
ІІ топ. Санға сан есімді тіркестіріп жазу
ІІІ топ.Астын сызу.
|
Оқушылар берілген
тапсырманы орындайды, сандарға зат есім тіркеп жазады, сандардың астын
сызады.
|
2
|
Түсін
|
Міне балалар, сандарды
қатыстырып көп мысал келтірдің дер.
Нені байқадыңдар?
|
Сан есім
Сөйлем ішінен сан есімді
таба білу.
Жаттығу орындау.
|
Олай болса бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы қалай аталады деп ойлайсыңдар?
Мақсатымыз не?
Ал қандай міндеттер
атқаруымыз керек?
Сабақтың міндеті:
1.сан есімді талдау
2.Жаттығулар орнату
3.топтастыру стратегиясы
бойынша жұмыс
4." кім тапқыр, кім
зерек ойыны"
5.Жаңалтпаштан сан есімді
табу
6. Семантикалық картамен
жұмыс
|
3
|
Қолдану
|
Оқулықпен жұмыс
Балалар, сан есімдердің
ережесін оқып, оздерің шығарған ережемен салыстырыңдар және топтастыру әдісі
бойынша жұмыс жасаңдар.
Кім көп біледі?
|
Оқулықпен жұмыс жасайды.
Топтастырады.
|
№
|
Мақсаты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
4
|
Талдау
|
1-тапсырма. 156-жаттығу
Сан есімнен тіркескен сөздерді бірге жазу.
|
|
2-тапсырма. Кім тапқыр,
кім зерек ойыны. Жаңылтпаш жаттау, оның ішінде сан есімді табу.
|
|
3-тапсырма. Семантикалық
картамен жұмыс.
|
|
5
|
Жинақтау
|
Венн
диаграммасы бойынша жұмыс. Сан есім мен сын есімді салыстыру, ортақ қасиетін
табу.
|
Оқушы ізденеді, ойланады,
салыстырады
|
6
|
Бағалау
|
Қане балалар, өз
білімімізді түйіндеп, бағалай білейік.
Тапсырма: "Тәуелсіздік - қасиетті ұғым" тақырыбында санды
қатыстырып, 4 сөйлем құрастыр.
|
|
|
Сабақты
қорыту
|
Сонымен,
сан есімнен қандай ой түйдік, бүгінгі сабақтың өтілу жүйесі ұнады ма? Өз
ойларын
|
Оқушы сөйлемді, тұжырым
жасайды, өз ойын қорытындылайды.
|
Үйге тапсырма
1. Сан есім
2. 158-жаттығу.
3. Сан есімі бар жұмбақ жазу.