Қазақ әдебиеті
Тақырып: Айтыс
Сынып:6
Сабақтың мақсаты
1) Білімділік:
-оқушылардың тақырыпты толық меңгеруіне қол жеткізу. Тақырыпты сапалы түсініп,
негізгі идеяны саналы ұғындыру.
2) Дамытушылық:-
оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, дүниетанымдық көзқарасын
қалыптастыру. Логикалық ой-өрістерінің кеңеюіне жағдай жасау.
3) Тәрбиелік
: оқушыларды Отанын, қазақ халқының тілі мен дәстүрін қастерлейтін саналы,
парасатты азаматты тәрбиелеу
Сабақтың түрі:
жаңа білімді меңгерту
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, топтық жұмыс, ой шақыру, ой
қозғау, қызығушылығын ояту, жигсо
Көрнекіліктер:
интербелсенді тақта, оқулық
Сабақтың
барысы
Ұйымдастыру кезеңі
1 әрекет Сабаққа
психологиялық ахуал туғызу үшін «Балбырауын» күйі ойналады
2 әрекет Топқа
бөлу
Ой шақыру
Балалар айтыс сөзі
қалай түсінетіндеріңізді айтыңыздаршы. Оқушылар осы сөзі мағынасын ашады, сол
арқылы жаңа тақырыпты меңгерудің алғы шарты орындалады
Мақсат
тапсырмалар
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Күтілетін
нәтиже
|
1 Білу
|
Оқушыларға
сұрақтар беріледі.
Айтыс
ауыз әдебиетінің қандай түрі?
Айтыстың
қандай түрлері бар?
Айтыс
өлеңдерін шығарушы кімдер?
Жұмбақ
айтыстың ерекшелігі туралы не білдіндер?
|
Оқулықта
берілген материалды оқып, сұрақтарға жауап береді.
|
Материалмен
танысады, ерекшеліктерін ажыратады, бір-біріне білмегенін үйретеді.
|
2 Түсіну
|
Жыр
жарысы, тапқырлық, ел жадында сақталуы, өмір шындылығы, ақындықты дәріптеу
берілген тірек сөздерінен сөйлем құрастырыңдар.
|
Оқушылар
берілген тірек сөздерге сөйлем құрайды.
|
Сөйлемдер
құрау арқылы өз ойларын жинақтайды, ойлау тапқырлығы артырады.
|
3
Қолдану
|
Флипчарт
Түсінгендерін
қабырға газетіне салып жеткізесіңдер.
|
Оқушылар
топ болып ақылдасады айтыс туралы талдап жеткізеді.
|
Оқылған
теория бойынша арқылы ізденісі артырады.
|
4 Талдау
|
Венн
диаграмма арқылы айтысты өздерің білетін басқа халық ауыз әдебиетінің
түрімен салыстырып көріңдер.
|
Венн
диаграмма арқылы айтысты орыс фольклормен талдау жасайды.
|
Ойын
қорытындылайды.
|
5
Жинақтау
|
Айтыс
туралы мазмұндаудың тірек сызбасын құрыңдар.
|
Оқушылар
тірек сызбаны толтырып қояды.
|
Ойлардың
мағынасын ашады, қорытындылайды.
|
6 Баға
беру
|
Оқушылардың
жаңа тақырыпты қандай дәрежеде меңгергенін саралау.
|
Нені
білдім, нені түсіндім сұрақтарына жауап іздейді.
|
Оқушылар
өзін –өзі бағалайды.
|
Үйге тапсырма:
айтыс туралы тың деректер тауып келіңдер
Сабақты
қорытындылау: -Ал, балалар сабағымыз осымен аяқтады бүгінгі сабақ ұнады ма?
(смайлик суреттерін тарату)
Пайдаланған әдебиеттер:
1. Оқулық
«Қазақ әдебиеті» С.Ч. Тұрсынғалиева