Тема:
Правила чтения OR, AR
Цели.
Образовательная: активизировать
использование и употребление лексических единиц в речи по теме “Профессии” с
использованием компьютерной презентации.
Развивающая: развивать
умения и навыки коммуникативной компетенции учащихся.
Воспитательная: воспитывать
и формировать интерес у учащихся к изучению иностранного языка.
Речевой материал:
- лексический – названия
профессий,
- грамматический – речевые конструкции “Is it a
teacher? ”, “Do you want to be a teacher? – Yes, I do. No, I
don’t ”;
Оборудование.
- Системный
блок компьютера, клавиатура, мышь.
- Мультимедийный
проектор.
- Презентация
“Профессии”.
Ход урока
I. Подготовка учащихся к иноязычной деятельности
Приветствие. Организационный момент.
T. –
Good morning!
Good morning, children!
Good morning, teacher!
Good morning, good morning,
Good morning to you!
Good morning, good morning
I’m glad to see you!
Good, sit down please.
Му
name is….
I’m happy to see
you.
How are you?
ПРЕЗЕНТАЦИЯ Песня «What s your name?»
At first, Let’s
introduced with you and sing the song ««What s your name?»
Предлагает исполнить песню «What s your name?»
3.Постановка цели и задач урока. Мотивация
учебной деятельности учащихся
ПРЕЗЕНТАЦИЯ
answer me
-Who sings the songs? (a
singer)
Look at the presentation
think and say what are we going to talk about you? . Today
we are going to talk about professions.
Объявление
темы урока, прикрепление надписи на доске
- For
the correct answer you will get a smile
But first we will make a phonetic drill. (Слайд
2)
1. Фонетическая зарядка.
(отработка изученной лексики по теме “Профессии”)
Look at the pictures. Let us look, read and repeat the words. (Учитель
показывает слайды, а дети называют слова). (Слайд 3)
2. Речевая зарядка.
What profession do you know? Let’s remember all together (по слайду 4 -16)
Let’ play the game «Snow ball»
(list of the words)
a doctor
a teacher
a writer
a vet (veterinarian)
a singer
a model
an actor\actress
a pilot
a reporter
a sportsman
a police officer
a farmer
II. Основной этап.
Аудирование 129
Look at the presentation.
This is my family. ( 17 слайд)
-What do you think?
-What is my
mother’s profession?
-This
is my aunt.
What do you think?
-Is she a doctor
or a dentist?
- What is my father’s
profession? What is my uncle’s profession?
Let’s listen an audio about my father’s profession, my uncle’s
profession
(Слушаем аудиозапись 129)
Guess
Письменная работа ( 18 слайд)
-Ребята вы узнали о моей семье. Я хотела
бы узнать о вашей семье.
Задание
на карточках
-What is your father?
Новая тема (слайд 19)
As for me, my is a taxi driver. He drives a car.
Правило чтения.
Ребята, обратите внимание на выделенное буквосочетание.
Физминутка
Мы говорили о родителях, но
кто вы в данный момент
Who are you? You are pupls.
Let’s have a rest.
Песня I’m a
pupl
Задания на доске(дети выходят
и выбирают себе профессию и соответствующую надпись, затем задают вопрос соседу)
(20 слайд)
Now, children, it’s time to speak about your future professions.
What professions do you like?
What do you want to be?
Task 1. Unscramble the words. (Зашифровать
слова)
III. Заключительный этап.
Подведение итогов.
Организованный конец
урока.
T. – What did you like at the lesson? What didn’t you like?
(Pupils’ answers)
T. – So open your day-book and write
your home task.
The Home task is to make your crossword: Jobs.
T. – Thank you very much for your work.
The lesson is over. Good-bye.