Класс: 3 «А», «Б», «В»
Тема: «В зоопарке»
·
Цель:
1.Обучающая:
·
ввести
в активный словарь учащихся новые
·
лексические
единицы;
·
совершенствовать
навыки чтения и синхронного перевода;
·
совершенствовать
навыки письменной речи;
·
совершенствовать
навыки восприятия и понимания речи на слух.
2.Развивающая:
развивать артикуляционный аппарат, память, мышление, внимание.
3.Воспитательная:
воспитывать культуру общения на уроке.
Оборудование: доска, учебник,
наглядный материал, раздаточный материал (карточки с названием животных),
компьютер, учебник, рабочая тетрадь.
Ход урока:
1. Орг. момент.
Good
morning children! I’m glad to see you. Today we have many guests at our lesson
and say “good morning” to them. You may seat down. Today at our lesson we are
going to do the following:…..(план на доске)
2.
Актуализация знаний.
Well,
now, we are going to remember the words from the last lesson. I’ll give you
paper ball and say the Russian word and you should translate it in English and
give the plural form. Let’s start! Медведь, обезьяна, лев, тигр. Well done.
3.
Артикуляционная гимнастика.
Look
at the blackboard, here you can see some sounds which we will meet in our new
words. Let’s listen to me, repeat after me (произношение
учителем звуков с элементами фонетической ритмики). Great!!!
4. Изучение нового материала.
Children,
tell me please, where can we see some wild animals? Yes, you are right! At the
Zoo. Let’s go to the Zoo. How do you think, which animals can we see at the
Zoo? Yes, you are right! Let’s look at the blackboard at my flashcards. Listen to me and look at me (произнесение
новых слов с ранее рассмотренными звуками и применением фонетической ритмики). Ok, repeat after
me all together and then one by one.
Well done. Let’s play paper ball game (игра
в мячик, образование множественного числа существительных).
Well,
children, do you like to go to the Zoo? Ok, open your books at p.116, ex.2a. look
at the picture, what animals can you see? You can see three animals but four
paragraphs. What animal is missing? Let’s read, translate the text and match
the animals with paragraphs. Let’s start.
Well
done. And now we are going to get relax.
5. Физ.минутка.
Сменить
вид деятельности
6. Продолжение изучения нового материала.
Let’s
continue our work with text. Open you ex.books and write down the date.
Ex.2b
Are the sentences true or false. Let’s read the sentence, translate it and
determine true or false. And write it down.
Ok,
it’s nice.
You
may close your ex.books and I want to tell with you about animals in the Zoo.
Choose the card and speak about animal which has written on your card.
It’s
great work.
And
now time to do some ex-s in your workbooks
Listen
and number.
Ex-s 1b,2 (при
наличии времени)
7.
Подведение итогов. Рефлексия.
Tell
me please, what have you known at our lesson?
8.
Заключительный этап.
Open
your datebooks and write down your home task for Wednesday
p.118,
ex.3a,3b
Your
marks for today…
Thanks
for the lesson, good bye.