План-конспект урока английского языка по
теме: «My town
Ulan-Ude» в 6 классе МБОУ СОШ №60 г. Улан-Удэ, 2014 г.
Тип урока: урок совершенствования речевых навыков по теме: «My town
Ulan-Ude»
Задачи
урока:
Практическая: способствовать развитию
умений монологической речи по теме «Мой город Улан-Удэ» типа описания с опорой
на учебный текст до уровня СФЕ.
Развивающая: способствовать развитию
способности к расширению высказывания речевых единиц и к логическому изложению,
способствовать развитию логики, внимания, памяти.
Воспитательная: способствовать воспитанию
уважения и бережного отношения к родному городу.
Образовательная: способствовать расширению
кругозора по теме «Мой город Улан-Удэ»
Формируемые
УУД:
Регулятивные – умение следовать
намеченному плану, контролировать свое время, сравнивать результаты своей
работы с результатами других учащихся, осуществлять самоконтроль,
саморефлексию.
Познавательные
– умение
осуществлять поиск и выделение необходимой информации, строить речевое
высказывание в устной форме, расширение кругозора учащихся.
Коммуникативные
– умение
реагировать и отвечать на вопросы, выражать свои мысли, решать поставленную
задачу.
Личностные – учащиеся понимают, что и
зачем необходимо сделать на каждом этапе урока.
Планируемые
результаты урока:
Предметные: формирование иноязычной
коммуникативной компетенции учащихся на уроке (монологическое высказывание по
теме «Мой город Улан-Удэ».
Метапредметные:
развитие
способности к репродуктивным видам речевой деятельности, умение использовать
речевые средства в соответствии с задачей
коммуникации для
выражения своих мыслей, развитие умения работать в парах и группа.
Личностные: воспитание личностных
качеств учащихся: уверенность в ответе, активность; формирование уважительного
отношения к своему городу; развитие памяти, мышления, языковой догадки.
Оборудование: мультимедийный проектор,
компьютер, интерактивная доска.
Приложение к
уроку:
презентация к уроку выполнена в программе Microsoft Power Point 2010
Ход урока:
1. Организационный момент.
а) Приветствие
Hello, boys and girls! Sit down, please! How
are you today? I am very glad to see you.
б) Сообщение
темы, цели и плана урока.
So now please listen to
the song and say what kind of the song is it? OK. This is the hymn of Buryatia.
Look at the coat of arms and the flag. ( слайд) And what is the capital of Buryatia? - Ulan-Ude - So
the topic of our lesson is «My town Ulan-Ude». And today we’ll read the text
and describe our town. Do you like it? But at first we’ll revise words and sightseeings
on this topic.
в) Фонетическая зарядка
Let’s begin from this
proverb. Listen to me and translate it. Give the Russian equivalent.
East or West Home is
Best. Do you agree
with this proverb? Let’s read it.
2. Основной этап.
а) активизация
изученной лексики, повторение достопримечательностей города.
Read and translate
these words.
Old, beautiful, town,
capital, river, famous, district, place of interest, factory, monument,
theatre, museum, cinema, hotel, square, street, library, stadium. (слайд)
Answer my questions:
What monuments in
Ulan-Ude do you know? (слайды)
What theatres do you
know?
What are the most famous
museums in Ulan-Ude?
Can you name the squares
of our town?
Thank you very much. I
see that you know our town very well. And do you know when it was founded and
what it was its first name.
б) Работа с текстом.
Ex.1 Read the text and say what the
old name of Ulan-Ude is. (слайд)
Ulan-Ude is the capital of Buryatia. It was founded in 1666. The old
name is Verhneudinsk. The town was renamed in 1934. Now it is a modern town. It
stands on the rivers: the Selenga and the Uda. There are three districts in Ulan-Ude. They are Sovetski, Zheleznodorozhni and Oktyabrski. Sovetski district is a
business and cultural centre of the town. Zheleznodorozhni is a worker’s district,
because there are many factories here. Oktyabrski is a residential part of Ulan-Ude.
Ulan-Ude has many places of interest. Soviet Square is one of the
finest open places. It is the oldest centre of the town with its Opera and
Ballet House, the movie theatre Progress and hotel Baikal. We also can see
beautiful monuments, parks, museums, cinemas, streets. The main street is Lenin
Street. It is interesting for its sightseeings. It is the favourite street
for shopping and rest.
Ex.2 What title of the text is the
best?
1. Ulan-Ude and its places of interest.
2. The History of Ulan-Ude.
3. The districts of Ulan-Ude.
Ex.3 Find the translation.
Ex.4 True or False. (слайд)
1. Ulan-Ude was founded in 1668.
2. It stands on the rivers: the Selenga
and the Angara.
3. There are four districts in Ulan-Ude.
4. Oktyabrski is a residential part of Ulan-Ude.
5. Zheleznodorozhni is a worker’s
district.
6. The main street is Pushkin Street.
Ex.5 Answer the questions. (слайд)
1.
What is the
capital of Buryatia?
2.
When it was
founded?
3.
What is the old
name of Buryatia?
4.
On what rivers
does it stand?
5.
How many
districts are there in Ulan-Ude? What are they?
6.
What is the
oldest centre of the town?
7.
What is the main
street in the town?
8.
Why is this
street interesting?
Ex.6 Complete the sentences. (слайд)
Ulan-Ude is …
It was founded ….
There are three districts in Ulan-Ude: …..
Sovetski district is …..
Zheleznodorozhni is ….
Oktyabrski is ….
Ulan-Ude has many ….
Soviet Square is ….
We also can see beautiful ….
The main street is ….
It is the favourite street for …..
Ex.7 Situation. You are a guide. Tell please our friends
about Ulan-Ude. Use the sentences from exercise №6 and the photos.
3. Завершающий этап урока.
Подведение итогов, выставление оценок и домашнее задание.
Thank you for the lesson. All of you
tried your best today. Your marks for today. Your homework is to write a letter
about our town.