Тема
« Discovery of English»
Цель:
формирование языковой компетенции.
Задачи:
1. Совершенствовать
навыки чтения, устной речи, аудирования, письма.
2. Активизировать
употребление в речи глаголов в настоящем времени.
3. Развивать
творческое мышление, самостоятельность учащихся, совершенствовать
произносительные навыки; развивать интерес к изучению английского языка.
Оборудование:
часы из картона, медали, иллюстрации, карточки с рисунками.
Ход
урока
I.
Организационный момент
-Good morning, children! I am glad to
see you.
II.
Сообщение темы и целей урока
- Today we shall learn
how to tell the time, you will tell what you and your friends doing now and of
course we shall play.
III.
Речевая разминка
-Let’s start with phonetic exercises.be my echo.
Repeat after me.
[s]
[w] [ts] [g] [b] [ d] [ r] [ t] [ z]
Window,
she, they, that, child, is, what, stop, clock
IV.
Основная часть урока
1. Обучение
диалогической речи
Учитель раздает учащимся часы, называет
время, а дети устанавливают стрелки на нужное время и показывают часы учителю.
T. It’s 2(3,4,12) o’clock
T. Now I see that you can tell the time.
2. Тренировка
в Present
Simple
T. What do you do at 7 o’clock in the morning? (I wash
hands and face).
T. What so you do in the afternoon? (I watch TV).
V.
Физкультминутка
VI.
Работа с текстом
Here
comes Monday
Chapter
I
This is Mrs. Peck, a mouse. This is Mr.
Peck, a mouse.
They
have goy 12 children. Here they are!
This is their Grandfather. They live in a wardrobe. It
is their house.
It
is morning. Mr. Peck sees a strange balloon.
-
I
see a strange balloon. Please, look at it. What do you think it is?
Mrs. Peck looks at the
strange red balloon and says:
- Yes, it is a very
strange balloon. But I don’t know what it is. Let’s ask Grandfather.
Agree
or disagree
1) Mr.
Peck is a cat. -------- ---------
2) Mice
have got 10 children. -------- ---------
3) They
live in a wardrobe. _____ ______
4) Mr.
Peck knows what it is. _____ ______
VII.
Обобщающее повторение
T. Do you like the tale? Why? Can you
retell the first chapter?
VIII.
Итог урока
T. What new words do you know? What story have we read?
Do you like it? What is all for today, good bye.