Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Ашық сабақ "Дауыссыз дыбыстар"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Другое

Ашық сабақ "Дауыссыз дыбыстар"

библиотека
материалов

Сынып: 5 «Б»

Пәні: Қазақ тілі

сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар, түрлері

Сабақтың мақсаты: білімділік – оқушыларға дыбыстардың жіктелуі, дауыссыз дыбыстар олардың түрлері, жасалу жолдары туралы толық мағлұмат беру; тәрбиелік – оқушыларды сауаттылыққа, көркем жаза білуге, талдау жұмыстарын жүргізуге тәрбиелеу; дамытушылық – ойлау қабілетін, шығармашылығын дамыту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ой қозғау, ойын, талдау

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту

Сабақтың көрнекілігі: сызбалар,суреттер

Техникалық құралдар: Компьютер, интерактивті тақта

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

3. Оқушылардың ынта-зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Өткен тақырыптарға шолу жасау

  1. Берілген сурет арқылы қазақ тіл, оның салалары туралы қысқаша мәлімет беру

hello_html_cfce21f.gif


  1. Анықтау сұрақтары

    1. Фонетика нені зерттейді?

    2. «Әліпби» сөзі қалай жасалған?

    3. Қазақ әліпбиі қандай әліпбилердің негізінде қай жылдары жасалды?

    4. Әріп дегеніміз не?

    5. Қазақ тіліне тән қанша, қандай дыбыстар бар?

    6. Дауысты дыбыстар дегеніміз не?



  1. Дауысты дыбыстардың жіктелуі

hello_html_m387c3cb4.gif


ІІІ. Жаңа тақырып. Дауыссыз дыбыстар, түрлері

Өкпеден шыққан ауаның кедергіге ұшырап шығуынан жасалған дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейміз.

  1. Дауыссыз дыбыстардың түрлеріне сызба арқылы талдау жасау

hello_html_m206aa4fc.gif

  1. 262-жаттығу.

Көп нүктенің орнына тиісті жұп дауыссыздардың тиістісін қой. Әр оқушы дұрыс әріпті таңдап, көрсетіп отырады.


п-б

... айдасыз, са...ар, са...тау, қа...ылда, ла...ылда, са...ақ

т-д

Ба...пақ, қа...ақ, са...ақ, ...ақ, ...абыс, ...алап, ...әрі, ...аналық

к-г

Ә...е, е...ін, кө...тем, кө...ер, ...үл, ...еремет, тө..., тер...еу

қ-ғ

Қа...аз, қа...ты, ба...дарлама, ба...ыр, ...асыр, ...арыш, ...асық, қа...

с-з

А...амат, ба...тыр, сү...бе, сү...істі, ...ағыз, қа...

ш-ж

Ша...пау, қа...ымас, қа...қын, ...апырақ, ...иен, ...аттық, ...алтылда


  1. Оқулықпен, дәптермен жұмыс

  1. 264-жаттығу

Көшіріп жазып (алғашқы абзацын), қатаң дауыссыздарды бір, ұяң дауыссыздарды екі, үнді дауыссыздарды ирек.

сызықпен сызу

  1. 265-жаттығу

Берілген жұмбақтардың шешуі болатын дыбыстарға сипаттама беру


  1. Сергіту сәті

Әзіл жұмбақ

Фонетикалық екі ұғым

Бірі мен бірі сыбайлас,

Бірі – айтылады да естіледі,

Екіншісі – жазылады а көрінеді. (Дыбыс, әріп)

****

Бір ағашта отыз жеті алма,

Оны алып жемек болсаң,

Он шақтысы тамағыңнан еркін өтіп кетеді

Қалғандары қақтығып барып өтеді. (Дауысты, дауыссыз дыбыстар)



ІV. Қорыту

  1. Бүгінгі сабақты қалай меңгергенін бақылау үшін сызбаны толтыру. Дұрыс жауабына қосу белгісін қою

Дыбыстар

Қатаң

Ұяң

Үнді

П,ч

+



В,г


+


Р,л,м



+

Щ,х,с

+



Ж,з,д


+


У



+

Ц

+



К,қ

+



Й,л



+

Б,ғ

+




V. Үй тапсырмасын беру.

1. Дауыссыз дыбыстар, түрлері

2. 267-жаттығу. Бірыңғай бір дыбыстан басталатын сөйлем немесе өлең жолын құрастырып жазу.

VІ. Бағалау

Сабаққа толық, жақсы араласа білген оқушыларды өз деңгейлерінде бағалау.


Автор
Дата добавления 12.02.2016
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров127
Номер материала ДВ-446503
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
