Сабақ – Урок- Lesson
Пән-предмет- Object: қазақ әдебиеті –казахская
литература - kazakh literature
Күні- дата-date:
-------------------
Сынып-класс-grade: 7 «а»
Тақырып – Тема- Subject: Оралхан Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат».
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға мәтін мазмұнын меңгерте
отырып, кейіпкер бейнесіне жан - жақты талдау жасату.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Мазмұнына байланысты оқушыларға кейіпкер бейнесіне жан - жақты талдау
жасату, түйін шығарту.
Дамытушылық: Оқушыларға кішігірім іс - әрекеттерін жоспарлатып, өз бетінше жұмыс
жасату.
Тәрбиелік: Әңгіме мазмұнына түйін жасай отырып өзіндік көзқарас қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Қажетті материалдар: плакаттар, скотч, маркерлер, интербелсенді тақта,
презентация, А3 плакаты.
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: СТО элементтері, «Ыстық орындық»,»Автор
үстелі»,
Модульдер: Оқытудағы
жаңа тәсілдер; Оқу үшін бағалау және оқытуды бағалау; Сын тұрғысынан ойлауды
дамыту; Дарынды балалармен жұмыс; АҚТ-ды пайдалану;
Мәңгілік Ел- өтпелі тақырып «ҚР Гимнінің шығу
тарихы»
Сабақтың
барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Салематсіз
бе!
Здравствуйте!
Good
morning!
Sit
daun please.
That
is you day today?
Кеспе қағаздардағы суреттер бойынша оқушыларды 2 - топқа
бөлу.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
What was yout homework?
Ой
қозғау
Шолу сұрақтары. (2мин)
Мұғалім сөзі: Үйге О. Бөкейдің өмірі мен
шығармашылығына шолу жасап, әңгіме мазмұнымен танысып келу берілді. (сұрақтар
қою)
Әр оқушы жазып келген қысқаша мәліметін «Ыстық
орындық» әдісі бойынша оқиды.
1 - топқа: О. Бөкейдің өмірі,шығармашылығы
2 - топқа: Жазушының қызмет жолы.
Интервью - тест
(О. Бөкейдің өмірі бойынша).
Сұрақтар
1. Оралхан Бөкей кім?
2. Қай жылы, қай жерде дүниеге келді?
3. Отбасы жайлы не білесің?
4. Автор жайлы айтқан ақын - жазушылардың құнды
пікірін жазыңыз.
Интервью - тест
(О. Бөкейдің қызмет жолы бойынша).
Сұрақтар
1. Ең алғашқы еңбек жолы қай жерде, қандай
қызметтен басталды?
2. Автор қандай жоғарғы оқу орнын бітірген?
3. О. Бөкей қандай газет - журналдарда қызмет
атқарды?
Интервью - тест
(О. Бөкейдің шығармашылығы бойынша).
Сұрақтар
1. Автордың ең алғашқы шығармасы қалай аталады?
2. Жазушының есімін танытқан қай повесть?
3. О. Бөкейге қай шығармасы үшін ҚР Мемлекеттік
сыйлығы берілді?
4. Автордың бірнеше шығармаларын атап жазыңыз.
III. Жаңа сабақ The theme
of our lesson is Оралхан
Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат».
Мағынаны
тану
Мұғалім сөзі: Әңгіме
туралы қысқаша аудионұсқа тыңдау.
1-тапсырма. Топпен жұмыс. Бағалау критерийлерін
дарынды оқушы Аружан белгілейді.
Әңгімені композициялық
құрылымға бөлу- басталуы,байланысуы, дамуы,шиеленісуі,шарықтау шегі, шешімі-
әңгімені мазмұндау.
2-тапсырма. Топпен жұмыс.Балалар, слайдқа назар
аударайық! Суреттерде не бейнеленген? Бұл суреттердің біздің басты кейіпкерге қандай
қатысы бар?
Әдебиет теориясымен де сабағымызды байланыстырып
отырсақ. Әңгіменің сюжеті қалай? Композициялық құрылымына талдау жасаңыздар.
(ауызша жауап).
Суреттер біздің басты кейіпкеріміз Тортайға
тікелей қатысты. Демек, біз бүгінгі сабақта Тортай бейнесін талдаймыз. Ол үшін
Тортайға мінездеме беріп өтсек.
Тортайға мінездеме - оқушылар мағынасын ашады және оқып шығады.
Мәтіннен алынған дәйексөз-------- Ықтимал жауап
1. Қой аузынан шөп алмас. (Жуас, момын, ұялшақ,
жасқаншақ).
2. Құлағының сәл мүкісі бар. (Саңырау, құлағы
естімейді).
3. Кетерінде сүйікті кітабын сыйлап тұрып:«Мен
үшін де оқы. Бәлкім, мен міне алмаған ақ боз атқа сен мінерсің»,- деді.
(Достыққа адал, мейірімді).
4. Аузымызды ашып тыңдайтын абызымыз. (Білімді,
оқып - тоқығаны мол).
5. «Тоқ бала, аш баламен ойнамайды» (Жетімдікті,
тауқыметті көп көрген).
6. - Кел жаныма, мен сені тым жақсы көремін.
Бастықтың баласымын деп мұрныңды көкке көтермейсің, қарапайымсың. (Қамқор,
ақылшы).
7. «Әкем де, шешем де - сол кітап». (Кітапқа
ерекше құмар).
IV. Бекіту
Рефлексия
«Аян» -
«Тортай» сөздеріне синквейн құрастыру.
3-тапсырма: Жұппен жұмыс. Бір-бірін формативті бағалау. Карточка+тест
4-тапсырма. Топпен жұмыс. Венн диаграммасы. Екі шығарманы салыстыру.
1-топ – үндестігі
2-топ- айырмашылығы
V. Қорытынды.
VI.Бағалау
VII.Үйге
тапсырма: Автор үстелі
әдісі «Баяғыда бір жетім бала болыпты...» деп Аян мен Тортай ертегісін
ары қарай жалғастырыңдыр.
VIII. Рeflection