914269
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5 480 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1 400 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 60%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до 28 февраля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

Инфоурок / Биология / Конспекты / Ашық сабақ"Жалпы биология негіздері"

Ашық сабақ"Жалпы биология негіздері"


Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 184 курса профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Күні

04.09.2013ж

Пәні

Биология

Сабақ тақырыбы

«Жалпы биология негіздері» пәнінің жаратылыстану -ғылыми пәндер жүйесіндегі орны,мақсаты мен міндеттері. Жалпы биология- биологиялық заңдылықтарды,тіршілік әлемінің көптүрлілігін,тірі материяның құрылым деңгейлерін зерттейтін пән.

Жалпы мақсаты

Жалпы биология негіздерін түсініп, мәнерлеп оқуға, сыни ойлауға, мазмұнын талдай алуға үйрету.Мәтіндегі негізгі идеяны өз беттерінше ұғынуға жол ашу. Мәнерлеп, түсініп оқуға дағдыландыру. Бірлесе жұмыс жасай отырып, өз пікірін білдіруге, дәлелдеуге үйрету.

Еңбекқорлыққа, жауапкершілікке баулу.

Дерек көзі

Оқулық, хрестоматия

Оқу нәтижесі

  • Оқушылар мәтінді мәнерлеп, нақышына келтіріп, рөлге бөліп оқуға үйренеді.

  • Өз ойларын, білімін дәлелдей алуға дағдыланады.

  • Негізгі ойды анықтауға тартылады, анықтайды.

Негізгі идея

Мәтіндегі негізгі ойды аша отырып, оқушылардың мәнерлеп оқуына мүмкіндік жасау. Өз ойларын, тұжырымдарын жеткізе білуге дағдыландыру. Оқып қана қоймай, биологиялық заңдылықтарды,тіршілік әлемінің көптүрлілігін,тірі материяның құрылымын түсіне алу.

Тапсырмалар

1. Мәнерлеп оқу.


2. Жұптап талдау, топтық талдау

3.сурақтар қою


4.Постер құрау оны қорғау

Кейінгі тапсыма

Оқулықтың 2 – 6 бет мазмұндау.


Мұғалім жазбасы

1.Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

1. Әр қажетті нәрселердің болуы (бор, сүрткіш т.б.)

2.Сабаққа қажетті оқушылардың құрал-жабдықтарының түгел болуын тексеру.

3.Кезекші арқылы сыныптағы оқушыларды түгендеу.

4.Сыныптың гигеналық талапқа сайлығын бақылау.

5.Оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу.

6.Оқушылар назарын сабаққа аудару

7.Бағалау

Психологиялық ахуал оқушылардың көніл күйлерін анықтап.Сергіту сәті «Салют ату»

Қажетті құрал-жабдықтар: сынып журналы, қалам, бағалау парағы.т.б.


І.Қызығушылықты ояту. ( 7 минут)

1) бейнероликтағы суреттер арқылы биология ғылымы нені зерттейді? деген сурақ қою арқылы алдынғы 6-8 сыныптарда биология ғылымының қандай салаларымен таныс екенімізді еске түсіреміз.сурақтар қою арқылы сабақтың мақсатын айқындап алып ,сабақтың тақырыбын анықтадаймыз.

Оқушыларға ескерту:

Өздері құрған топтық ережені сақтауға

Құрал жабдық: оқулық, суреттер, әңгіме ,кітаптар.




ІІ. ІІ. Мағынаны тану. (15 минут)

ДЖИГСО әдісі арқылы оқушыларға мәтінді оқуды ұсынамын.

Мәтінді мәнерлеп оқу. Жұптап талдау. Топтық талдау.

Толық оқып,талдап болған соң топтық тасырма беремін.

ІІІ. Ой толғаныс. (20минут)

1)Топтық тапсырмалар:

1-топ: постер құру

Биологиялық ғылымдар саласы

Құрал-жабдық: оқулық, суреттерді пайдалануға болады.

2-топ: постер құру

Биология ғылымының маңызы

Құрал-жабдық: ақ парақ, түсті қалам.маркерлер,стикерлер.

2)Екі топ бір -бірлеріне сурақтар қурастыру.

1-топ:

Тірі организмдерге тән қасиеттер мен ерекшеліктерге не жатады.

2-топ: Тіршіліктің қандай құрамды деңгейлерін білесіндер.

3)Формативті бағалау.

4)АҚТ пайдаланып презентация жасау.Рефлекcия. Не білдім? Не үйрендім? парағын толтырып, жапсыру.

5)Үй тапсырмасы.

Мазмұндап оқып келуге үйрену.


Рефлексивтік есеп. №1

Пән: биология

Сынып: 9 сынып

Пән мұғалімі: Шокатова Сагдат Кажымукановна


Сабақ бойынша орындалған жұмыстар

СҚШ

Жоспардағыдай келесі биология сабағында «Жалпы биология негіздері» пәнінің жаратылыстану -ғылыми пәндер жүйесіндегі орны,мақсаты мен міндеттері. Жалпы биология- биологиялық заңдылықтарды,тіршілік әлемінің көптүрлілігін,тірі материяның құрылым деңгейлерін зерттейтін пәнімен таныстық. Ондағы мақсатым оқушылардың шығармашалық қабілеттерін дамыту болды. Сабақты бастамас бұрын оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөліп алдым. Сыныпта жағымды ахуал туындату мақсатында «салют ату » сергіту сәттін ұйымдастырдым. Тренинг кезінде сыныптағы оқушылардың күлкісі естілді. Осыдан оқушылардың көңіл - күйлерінің көтерілгенін байқауға болады.

Сәттілік:

Балаларға екі қолмен бірдей шапалақтау арқылы салют ату ұнады.

Қиындық:

Оқушылардың алдынғы сыныптарда өткен материалдарын ұмытып бара жатқандары.

Шығу сәті:

Сабақ барысы кезінде қолданатын керекті сөздерімді қағазға жазып алдым

Келесі кезекте оқушыларды бағалау критерийімен формативті бағалау мен таныстырдым. Топ басшыларын сайлатып, әр топ басшысына бағалау парағын бердім. Әр тапсырма сайын дұрыс жауап беріп, жұмыс істеп отырған оқушыларға топ басшылары баға қойып отыратындығын ескерттім. Мұнда топ басшылары өздеріне үлкен жауапкершілікпен қарауға тырысып, топта сұрақтар қоя отыра оқушылардың мәтінді толық мазмұндауына, әр оқушының жауабын өзге оқушылар тыңдау керек екенін ескертіп отырды. Неғұрлым көп балл жинаса, демек алатын бағасы соған байланысты болады.

Сәттілік:

Әр бала өз бағасын алу үшін тапсырмаларды жылдам, тиянақты орындауға қызығушылығы артады.

Қиындық:

Топта баяулық таныту.

Шығу жолы:

Топ ішінде бірлесе талдап белсенділік таныту керектігіне көзін жеткізді, келесі жолы тырысу керектігін ескертті.



Қызығушылықты ояту сәтінде бейнероликтағы суреттерді пайдаланып, биология ғылымы нені зерттейді? деген сурақ қою арқылы алдынғы 6-8 сыныптарда биология ғылымының қандай салаларымен таныс екенімізді еске түсірдік .

Сурақтар қою арқылы сабақтың мақсатын айқындап алып ,сабақтың тақырыбын анықтададық.


Сәттілік:

Оқушылар білетін сурақтарына белсене жауап берді.

Қиындық:

Биология салаларына анықтама бергенде.

Шығу жолы:

Суреттер арқылы естеріне түсірте отырып анықтама беруді үйрендік.

Мәтін мазмұнымен танысу кезінде оқушылар мәтінді бөліктер бойынша кідіріс жасап оқып, жалғасын «болжам» жасап отырды.Болжам жасау оқушылардың өз болжауын жасап кең ойлануына, ізденулеріне жол ашты.


Сәттілік:

Оқушылар мәтіннің жалғасына болжау жасау үшін мұқият тыңдап отырды, яғни мен өзінің жауап беруім мүмкін деп оқушылар мәтінді жаппай мұқият тыңдап отырды.

Қиындық:

Оқушылардың мәтінді оқығанда дауыстары ақырын естіліп, балалар қатты оқуын талап етті.

Кейбір оқушы ойын жеткізе алмай қиналды. Шыдамсыз оқушылар одан бұрын жауап беруге тырысып, одан бұрын жауап беріп қойып отырды.

Шығу сәті:

Өздері құрған ережені жиі естеріне салып отыруға тура келді.

Ой толғаныс кезеңінде топ басшыларына тапсырма бердім. Топ басшысы бірлесе отырып талдап, орындады.

Бірінші топ: постер құру

Биологиялық ғылымдар саласы

Екінші топ; постер құру

Биология ғылымының маңызы

Екі топқа берілген тапсырма бір бірімен тығыз байланысты болғанымен бұл тапсырмалар мазмұны жағынан әр түрлі болды.

Кері байланыс кезінде оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан не алдым, не үйренгісі келетіндіктерін жазды. Смайликтер арқылы сабақтағы көңіл күйлерін көрсетті.

Сәттілік:

Әр топтағы оқушыларға өз қабілеттерін көрсетуге мүмкіндік туды.

Қиындық:

Оқушылар өздерін әлі де еркін сезіне алмайды. Видеоға түсіріп тұрғанда қысылды.

Шығу сәті:

Мадақтау қолдандым, оқушылардың осылай еңбектене берсе олардан кейін мықты - мықты азаматтар шығатындығын т.б мысалдар келтірдім.. Біраз уақыттан соң оқушылар өздерін еркін сезінгені байқалды.










Күні

03 .09. 2014ж

Сыныбы

10

Пәні

Биология

Сабақ тақырыбы

Жасушаның ашылуы және зерттеу тарихы. «

Жалпы мақсаты

Жасушаның ашылуы және зерттеу тарихын түсініп, мәнерлеп оқуға, сыни ойлауға, мазмұнын талдай алуға үйрету.Мәтіндегі негізгі идеяны өз беттерінше ұғынуға жол ашу. Мәнерлеп, түсініп оқуға дағдыландыру. Бірлесе жұмыс жасай отырып, өз пікірін білдіруге, дәлелдеуге үйрету.

Еңбекқорлыққа, жауапкершілікке баулу.

Дерек көзі

Оқулық, хрестоматия

Оқу нәтижесі

  • Оқушылар мәтінді мәнерлеп, нақышына келтіріп, рөлге бөліп оқуға үйренеді.

  • Өз ойларын, білімін дәлелдей алуға дағдыланады.

  • Негізгі ойды анықтауға тартылады, анықтайды.

Негізгі идея

Мәтіндегі негізгі ойды аша отырып, оқушылардың мәнерлеп оқуына мүмкіндік жасау. Өз ойларын, тұжырымдарын жеткізе білуге дағдыландыру. Оқып қана қоймай, биологиялық заңдылықтарды,тіршілік әлемінің көптүрлілігін,тірі материяның құрылымын түсіне алу.

Тапсырмалар

1. Мәнерлеп оқу.


2. Жұптап талдау, топтық талдау

3.сурақтар қою


4.Постер құрау оны қорғау

Кейінгі тапсыма

Оқулықтың 7-11 бет мазмұндау.


Мұғалім жазбасы

1.Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

1. Әр қажетті нәрселердің болуы (бор, сүрткіш т.б.)

2.Сабаққа қажетті оқушылардың құрал-жабдықтарының түгел болуын тексеру.

3.Кезекші арқылы сыныптағы оқушыларды түгендеу.

4.Сыныптың гигеналық талапқа сайлығын бақылау.

5.Оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу.

6.Оқушылар назарын сабаққа аудару

7.Бағалау

Психологиялық ахуал оқушылардың көніл күйлерін анықтап.Сергіту сәті «Салют ату»

Қажетті құрал-жабдықтар: сынып журналы, қалам, бағалау парағы.т.б.


І.Қызығушылықты ояту. ( 7 минут)

1) бейнероликтағы суреттер арқылы цитология ғылымы нені зерттейді? деген сурақ қою арқылы алдынғы 6-9 сыныптарда биология ғылымының қандай салаларымен таныс екенімізді еске түсіреміз.сурақтар қою арқылы сабақтың мақсатын айқындап алып ,сабақтың тақырыбын анықтадаймыз.

Оқушыларға ескерту:

Өздері құрған топтық ережені сақтауға

Құрал жабдық: оқулық, суреттер, әңгіме ,кітаптар.




ІІ. ІІ. Мағынаны тану. (15 минут)

ДЖИГСО әдісі арқылы оқушыларға мәтінді оқуды ұсынамын.

Мәтінді мәнерлеп оқу. Жұптап талдау. Топтық талдау.

Толық оқып,талдап болған соң топтық тасырма беремін.

ІІІ. Ой толғаныс. (20минут)

1)Топтық тапсырмалар:

1-топ: постер құру

Жасуша теориясы,жасуша теориясының ашылу кезендері.

Құрал-жабдық: оқулық, суреттерді пайдалануға болады.

: ақ парақ, түсті қалам.маркерлер,стикерлер.

2) бір -бірлеріне сурақтар қурастыру.

1.Жасушалық биология нені зерттейді?

2.Жасуша теориясының ғылым үшін қандай маңызы бар.

3.Жасушаны зерттеу әдістері қандай?

4.Жасушалық теорияның негізгі шарттарын атандар.

Неліктен жасушаны зерттеу үшін жарық микроскоппен қатар электрондық микроскопты қолданады?

3)Формативті бағалау.

4)АҚТ пайдаланып презентация жасау.Рефлекcия. Не білдім? Не үйрендім? парағын толтырып, жапсыру.

5)Үй тапсырмасы. &1 7-12 бет.

Мазмұндап оқып келуге үйрену.


































Күні

03 .09. 2014ж

Сыныбы

10

Пәні

Биология

Сабақ тақырыбы

Заманауи цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістері. Цитологиялық зерттеулердің басқа биологиялық ғылымдар, медицина және ауыл шаруашылығы үшін маңызы.

Жалпы мақсаты

цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістерін түсініп, мәнерлеп оқуға, сыни ойлауға, мазмұнын талдай алуға үйрету.Мәтіндегі негізгі идеяны өз беттерінше ұғынуға жол ашу. Мәнерлеп, түсініп оқуға дағдыландыру. Бірлесе жұмыс жасай отырып, өз пікірін білдіруге, дәлелдеуге үйрету.

Еңбекқорлыққа, жауапкершілікке баулу.

Дерек көзі

Оқулық, хрестоматия,электрондық оқулық

Оқу нәтижесі

  • Оқушылар мәтінді мәнерлеп, нақышына келтіріп, рөлге бөліп оқуға үйренеді.

  • Өз ойларын, білімін дәлелдей алуға дағдыланады.

  • Негізгі ойды анықтауға тартылады, анықтайды.

Негізгі идея

Мәтіндегі негізгі ойды аша отырып, оқушылардың мәнерлеп оқуына мүмкіндік жасау. Өз ойларын, тұжырымдарын жеткізе білуге дағдыландыру. Оқып қана қоймай, биологиялық заңдылықтарды,тіршілік әлемінің көптүрлілігін,тірі материяның құрылымын түсіне алу.

Тапсырмалар

1. Мәнерлеп оқу.


2. Жұптап талдау, топтық талдау

3.сурақтар қою


4.Постер құрау оны қорғау

Кейінгі тапсыма

Оқулықтың 7-11 бет мазмұндау.


Мұғалім жазбасы

1.Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

1. Әр қажетті нәрселердің болуы (бор, сүрткіш т.б.)

2.Сабаққа қажетті оқушылардың құрал-жабдықтарының түгел болуын тексеру.

3.Кезекші арқылы сыныптағы оқушыларды түгендеу.

4.Сыныптың гигеналық талапқа сайлығын бақылау.

5.Оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу.

6.Оқушылар назарын сабаққа аудару

7.Бағалау

Психологиялық ахуал оқушылардың көніл күйлерін анықтап.Сергіту сәті «Салют ату»

Қажетті құрал-жабдықтар: сынып журналы, қалам, бағалау парағы.т.б.


І.Қызығушылықты ояту. ( 7 минут)

1) бейнероликтағы суреттер арқылы цитология ғылымы нені зерттейді? деген сурақ қою арқылы алдынғы 6-9 сыныптарда биология ғылымының қандай салаларымен таныс екенімізді еске түсіреміз.сурақтар қою арқылы сабақтың мақсатын айқындап алып ,сабақтың тақырыбын анықтадаймыз.

Оқушыларға ескерту:

Өздері құрған топтық ережені сақтауға

Құрал жабдық: оқулық, суреттер, әңгіме ,кітаптар.




ІІ. ІІ. Мағынаны тану. (15 минут)

ДЖИГСО әдісі арқылы оқушыларға мәтінді оқуды ұсынамын.

Мәтінді мәнерлеп оқу. Жұптап талдау. Топтық талдау.

Толық оқып,талдап болған соң топтық тасырма беремін.

ІІІ. Ой толғаныс. (20минут)

1)Топтық тапсырмалар:

1-топ: постер құру

цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістері. Цитологиялық зерттеулердің басқа биологиялық ғылымдар, медицина және ауыл шаруашылығы үшін маңызы.

Құрал-жабдық: оқулық, суреттерді пайдалануға болады.

: ақ парақ, түсті қалам.маркерлер,стикерлер.

2) бір -бірлеріне сурақтар қурастыру.

1.Жасушалық биология нені зерттейді?

2.Жасуша теориясының ғылым үшін қандай маңызы бар.

3.Жасушаны зерттеу әдістері қандай?

4.Жасушалық теорияның негізгі шарттарын атандар.

Неліктен жасушаны зерттеу үшін жарық микроскоппен қатар электрондық микроскопты қолданады?

3)Формативті бағалау.

4)АҚТ пайдаланып презентация жасау.Рефлекcия. Не білдім? Не үйрендім? парағын толтырып, жапсыру.

5)Үй тапсырмасы. &1 6-10 бет.

Мазмұндап оқып келуге үйрену.


