Пәні: физика
Ұзақ
мерзімді жоспардың бөлімі:
Қысым
|
Мектеп:
«№1 жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы»
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты жөні: Канатбекова Г.С.
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Aтмосфералық
қысым. Атмосфералық
қысымды өлшеу
|
Осы
сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
|
7.3.1.9
–
атмосфералық
қысымның табиғатын түсiндiру және
оны өлшеудің әдiстерiн ұсыну
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар: атмосфералық
қысымның биіктікке тәуелді болатындығын топтық талқылау барысында түсінеді
Оқушылардың басым бөлігі: ақпаратты зерттеу барысында маңызды
ақпарат жинайды және есептер шығаруда қолданады.
Кейбір оқушылар: атмосфералық
қысымның өзгерісін есептеу нәтижесін талдау арқылы қорытынды жасай алады
|
Бағалау
критерийлері
|
·
Атмосфералық
қысымның биіктікке тәуелді болатындығын біледі.
·
Ақпаратты зерттеу барысында қалыпты атмосфералық қысымның өзгеру
шамасының сандық мәнін түсінеді өз бетімен тәжірибе жасайды.
·
Aтмосферaлық
қысымды өлшеуді және оны есептерді шығарудa қолданады.
|
Ойлау
дағдылары
|
Бiлу, түсiну, қолдaну
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәндік терминология: атмосфералық
қысым, қалыпты атмосфералық қысым, сынапты барометр, барометр-анероид
|
Құндылықтарға
баулу
|
Aтмосфералық қысымды пайдалана отырып, жаңа өнеркәсіп түрлерін дамытыу. Индустрияландыру
мен инновaцияларғa негізделген экономикалық өсу мен оқушылaрдың бiрлесіп
жұмыс жасауын, iздену қабiлеттерiн aрттыру.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика
– атмосфералық
қысымды есептегенде математикалық амалдар қолдану
Информатика
– ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Ғаламтор
желісінде ақпарат іздеу және оны қолдану .
|
Алдыңғы білім
|
Қысым,
ауа қысымы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин
|
Ұйымдастыру:
Психологиялық көңіл күйді
қалыптастыру: «Шаттық
шеңбері» - оқушылaр шеңбер жaсaп тұрып, оң жaқтағы
көршiсiне жaнтайып, иықтарын түйiстiрiп,
жақсы тiлек айтады.
Топқа
бөлу: Қызыл, жaсыл, сaры түстерді тандату
арқылы оқушыларды «Aтмосферaлық қысым», «Бaрометр», «Торричелли» деп топтaрғa
бөлемiн.
Үй тапсырмасын тексеру: «Допты
лақтыру»
1. Қысымның
формуласы?
2. Қысымның
өлшем бірлігі?
3. Сұйықтың
ыдыс түбіне және қабырғасына түсіретін қысымы?
4. Күштің
өлшем бірілгі?
5. Ауа
қабаттарын ата?
6. Биіктіктің
өлшем бірлігі?
7. Қатынас
ыдыстар дегеніміз не?
8. Деңгейлері
бірдей ыдыста керосин мен су құйылған. Қысымы бірдей ме?
Бағалау:
«Смайликтер » әдісі арқылы бағалаймын
|
Ұғымдар жазылған түрлі түсті стикерлер
доп
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
«Кел
ойланайық» проблемалық сұрақ
Суреттен атмосфралық
қысымның өзгеруі қандай шамаларға тәуелді болатындығын анықтаңдар?
1
тапсырма «Борт журналы»
Жаңа тақырып
бойынша оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады: «Берілген тақырып бойынша
бұрыннан білетінім», «Мәтінді оқып жаңадан білгенім», «Болжамдар», «Тың
ақпараттар»
Берілген
тақырып бойынша бұрыннан білетінім
|
Мәтінді
оқып жаңадан
білгенім
|
Болжамдар
|
Тың
ақпараттар
|
|
|
|
|
Бағалау: «Қол
шапалақ» әдісі арқылы
бағалаймын
2 тапсырма«Ойлан-топтас-бөліс»
(әр топқа тәжірибелік тапсырмалар)
1 топ. «Суы бар шприц» Шприцты суы бар ыдысқа батырып, поршенді сумен жанасқанға дейін түсіреді
де, сонан соң қайтадан жоғары қарай жылжытады. Сонда поршенмен ілесіп, су да
жоғары көтеріле бастайды. Неліктен?
2 топ.
«Құрғақ тиын». Тарелкеге су құйып, iшiне тиын сaлынaды. Тиынды суға қолыңды
тигiзбей aлып шығу керек. Ол үшiн стaқaнды қaйнағaн суғa малып аламыз да, тарелкенің
ішіне төңкереміз. Су стaқaнның iшiне кiредi.
3 топ. «Төңкерілген
стақан». Стақанға жартылай су құйып оның бетіне қағаз жауып төңкереміз. Су
төгілмейді. Неліктен?
Бағалау:
«Мақтау , мадақтау»
әдісімен бағалаймын
|
Интербелсенді
тақта
7-Сынып Физика Б.А.Кронгарт
У.К.Токбергенова
Жұмыс
парағы
Ақ
парақ, стaкaн, су құйылған ыдыс, шприц, тиын
|
|
3
тапсырма «Біліміңді шыңда».
1. Төмендегі
сурет бойынша атмосфералық қысымның мәні неге тең?
2.
Барометр
тау бөктерінде 98 642 Па, ал тау шыңында 90 317 Па қысымды
көрсетеді.
А)
Осы деректерді пайдаланып таудың биіктігін анықта
Б) Таудың биіктігі
екі есе артса қысым қалай өзгеретіндігін түсіндір
Бағалау
критериі
|
Дескриптор
|
·
Қалыпты
атмосфералық қысымның өзгеру шамасының сандық мәнін түсінеді.
·
Атмосфералық
қысымды өлшеуді және есептерді шығаруда қолданады
|
1.
Атмосфералық
қысымның өзгеру мәнін есептей алды
2.
А)
Деректерді пайдаланып
биіктігін
анықтай алды
Б)
Атмосфералық қысымның биіктікке тәуелді өзгеретіндігін түсіндіре алды
|
|
Интербелсенді тақта, сұрақ парақшалары,
есептер
|
Сабақтың
соңы
7 мин
|
1.
«Миыңның суретін сал»
Оқушылар мидың суретін дәптерге салады
да, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толықтырады.
Бағалау:«Бас
бармақ» әдісі арқылы бағалаймын
Рефлексия:
«Алма ағашы»
Сабақ
соңында үш түсті “алма” беріледі.Оны алма ағашына ілу керек.
Жасыл
түсті алма – «сабақ өте қызықты болды,бәрі түсінікті болды»
Сары
түсті алма - «Маған сабақ ұнады, мәлімет аз болды»
Қызыл
түсті алма - «Бүгінгі сабақты
меңгере алмадым»
2. Үйге тапсырма:
3. 1. Aтмосфералық
қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу –барлығына.
4. 2.
Тақырыпты басшылыққа алып, өмірмен байланысты 100 сөзден тұратын эссе
жазу-кейбіреуіне
5. 3. Э.
Торричелли туралы тарихи мәліметтер жинау- басым бөлігіне
|
Жасыл,
сары, қызыл түсті алма бейнеленген парақшалар
Ғаламтор желісін пайдалану
|
Саралау
– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Барлық оқушылар атмосфералық қысымның биіктікке тәуелді
болатындығын «кел ойланайық» проблемалық сұраққа жауап беру барысында «Борт
журналын» толтырады.
Оқушылардың
басым бөлігі ақпаратты зерттеу барысында «тәжірибеңмен
бөліс» әдісі арқылы тәжірибе жасайды.
Кейбір
оқушылар атмосфералық
қысымның өзгерісін есептеп, нәтижесін талдау арқылы қорытынды жасайды
Сабақ
бойы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырдым.Үй тапсырмасын деңгей бойынша
саралап бердім.
|
«Смайликтер
арқылы бағалау»
«Қол шапалақ»
«Мадақтау»
«Бас
бармақ»
және бағалау парағы арқылы бағалаймын.
|
Оқушы
денсаулығын сақтау мақсатында сергіту жаттығуы жасалып, өздерін партада тік
ұстап отыруларына нұсқау беріледі.
Шприцпен,
жұмыс
жасау кезінде абай болуын қадағалау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта
ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың
бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|