Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚазақ тілі:"Тазалық -денсаулық кепілі"

Қазақ тілі:"Тазалық -денсаулық кепілі"

Скачать материал

 

САБАҚ:Тазалық – денсаулық кепілі

Мектеп:.№31

Күні: 20.05.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Саукинбаева С.Ж

СЫНЫП:5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру (5.Т6.).  Шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау (5.А4.);

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтінді тыңдайды, сұраққа жауап береді

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құрай алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтіннің жоспарына сүйеніп баяндай алады

Бағалау критерийлері

 

 

·         Мәтін мазмұнына сай жоспар құрады

·         Жоспарға сай мәтінді баяндайды

·         Мазмұнға бағытталған сұрақтарға жауап береді

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере  алады.

Мазмұнын жоспарға сүйеніп баяндап айта алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

тән күтімі, ауыз қуысы, тіс тазалығы, моншаға бару, душқа түсу, талшық,, формалин, дезодорант, ұнтақшалар

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

 

 

 

·      Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

·      Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

·      Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

·      Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауғаарналғансұрақтар:

Тазалықтыңденсаулыққапайдасықандай?

Несебептітазалықденсаулықкепілідепойлайсың?

Құндылықтарға баулу

 

Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыс

Биология, дене шынықтыру.

Алдыңғы оқу:

 

Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жаза алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған шаралар

Ресурстар

Басы

5 минут

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

«Бес саусақ » әдісі бойынша оқушылар бір-біріне тазалық, денсаулық сөздерін қолдану арқылы тілек тілейді.

Оқушыларды сандар арқылы (1,2,3) топқа бөлу

«Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қоямын.

1.       Тазалық деген сөзді қалай түсінесіңдер?

2.       Тазалықтың денсаулыққа әсері бар ма?

Сұрақтар

Ортасы

15 минут

 

 

 

 

Оқушыларға мәтінді аудиожазба арқылы тыңдатамын.

 

Тазалық – денсаулық  кепілі.

Тазалық –денсаулық кепілі дегеніміз – ол күнделікті денсаулықты сақтап, оны нығайтуға бағытталған шаралары. Бұл – тән күтімі, ауыз қуысын, тісті тазалау, ыңғайлы аяқ-киім кию, үй ішінде тазалық сақтау. Теріні тазалықта ұстау үшін денені, басты сабындап жуу жүйелі дағдыға айналуы қажет. Аптасына бір рет моншаға барып жуыну, душқа шайыну керек. Ал жиірек кір алатын бет, қол, мойын қосымша күтімді қажет етеді.

Тіс пен ауыз қуысын тазалау күтіміне мыналар жатады:

1. Белгілі бір тәртіп бойынша тіс ысқышпен тіс тазарту.

2. Күніне тіс екі рет тазартылып тұрса, ысқышты орта есеппен алғанда төрт айда бір рет, ал талшықтары синтетикалық болса, 6-8 айда 1 рет ауыстырып отыру керек. 

Қолдағы барлық микробтардың 90 % тырнақ астында орналасады және оларды тек шеткамен ғана тазартуға болатынын ескерту керек. Бет пен мойынды таңертең және ұйықтар алдында жуса болғаны.Аяқты аптасына кемінде бір рет, әсіресе жазда, күнде жуып тұру қажет. Аяқ терлейтін болса, түнге қарай терден құтылу үшін суық сумен аяқты жуып, табанды, бармақ арасын аптасына екі рет 5% формалин ерітіндісі сіңген мақтамен сүрту керек. Қол, қолтық асты және дененің басқа бір бөліктері терлесе, дезодарант қолдану ұсынылады, арнайы ұнтақшалар себіледі. Міне оқушылар әр адамның мәнді де, сәнді өмір сүруі үшін тазалықтың денсаулық үшін әсері ұшан-теңіз екен. Сондықтанда өмірлеріңіздегі ең жарқын жастық шақтарыңызда тазалықтарыңызды сақтап, дендеріңіздің саулығына бүгінен бастап қамқор болыңыздар.

1-тапсырма. «Суреттер сөйлейді»  әдісі арқылы оқушыларға мәтін бойынша таңдалған бірнеше сурет беріледі. Сол суреттер арқылы мәтін мазмұнын еске түсіре отырып, өз сөздерімен әңгімелейді.Әр топқа суреттер таратылып ,өз ойларын қосады.

 

           1.тән күтімі               2.Ауыз қуысы, тісті тазалау

                            

3.Киім тазалығы, аяқ киім тазалығы

 

 

4.Үй ішінде тазалық сақтау

               5.Моншаға бару, душқа шайыну

 

6.Қол жуу                                  7. Бет пен мойынды жуу

                            

 

2-тапсырма.

«Оқиғалар тізбегі» әдісі арқылы оқушылар мәтіннің мазмұны бойынша жоспар құрайды.

Құрылған жоспардың негізінде  отырып баяндайды.

Жоспар:

1.       Күнделікті тазалықты, денсаулықты сақтап,оны нығайту

2.       Тән күтімі, ауыз қуысын, тісті тазалау, ыңғайлы аяқ ким кию, үй ішінде тазалықты сақтау.

3.       Әр адамның мәнді де сәнді өмір сүруі үшін тазалықтың денсаулыққа әсері ұшаң- теңіз екенін түсі

оқушылар тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша  берілген ашық сұрақтарға жауап береді

 

Ашық  сұрақтар :

 І топ

1.       Тазалықтың денсаулыққа әсері қандай?

2.       Тазалық –денсаулық кепілі деп неліктен айтамыз?

ІІ топ

1.       Теріні тазалықта қалай ұстау керек?

2.       Тіс пен ауыз қуысын қалай тазалау керек?

ІІІ топ

1.       Қолдағы микробтарды  қалай тазарту керек?

2.       Бет, мойын, аяқ-қолды қалай жуып, күту керек?

 

 

 

 

 

Мәтін, слайдтар

Соңы

5 минут

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 

БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім)

 

Бес саусақ » әдісі

1.       Тазалық – денсаулық кепілі деп нені айтамыз?

2.       Теріні тазалықта қалай ұстау керек?

3.       Тіс пен ауыз қуысын қалай тазалау керек?

4.       Қолдағы микробтарды қалай тазарту керек?

5.       Бет пен мойынды қалай жуу керек?

Аяқ пен қолды жуып қалай күту керек?

 

Бағалау

Сабақ барысында жақсы жауап беріп, белсенді қатысып отырған оқушылар смайликтер арқылы бағаланады.

 

Рефлексия

 

 

 

 

 

Оқушылардың бүгінгі тақырып түсінгенін/түсінбегенін анықтау үшін «Бағдаршам» әдісіне саламыз

мүлдем түсінбедім

 

жартылай түсіндім

 

толық түсіндім

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

·       

·       

·       

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағалау

 

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

 

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

 

 

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

 

2:

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі:"Тазалық -денсаулық кепілі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Противопожарный инженер

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
