Басы
|
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастықты қалыптастыру.
Тақырыпқа
байланысты сөздер арқылы топқа бөлу.
«Миға шабуыл»
әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау
1. Алғашқы радиобайланыс қашықтығы (250 м)
2.
Электромагниттік толқындар жылдамдығы (300000
км/с)
3.
Алматыдағы алғашқы телемұнара қай жерде
орналасқан? (Көктөбе)
І топ №17.4, ІІ
топ №17.5, ІІІ топ №17.6 есептерді орындайды
|
Қиындылар арқылы топқа бөлу
|
Ортасы
|
«Ой
қозғау»
Өнер
–білім бар жұрттар,
Тастан
сарай салғызды.
Айшылық
алыс жерлерден,
Көзді
ашып-жұмғанша,
Жылдам
хабар алғызд. Ұлы дала ағартушысы Ы. Алтынсаринннің бүгінгі сабаққа
қаншалықты қатысы бар және де бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін.
«Ойлан.
Топтас. Бөліс» «Постер» қорғау әдісі (оқулықпен, мәтінмен жұмыс)
Байланыс:
1)
әр түрлі техникалық құралдар арқылы ақпарат беру және қабылдау;
2) почта, телефон, телеграф, радио, т.б. хабарын таратуды қамтамасыз ететін халық
шаруашылығының бір саласы. Ерте кезде хабар жаяу жүргінші немесе салтатты кісі арқылы ауызша,
сондай-ақ, от, дабыл, қада, белгі арқылы жеткізілген. Қоғамдағы өзгерістер
мен дамуға, тех. жетістіктерге орай Байланыс құралдары жетіле түсті. 18
ғасырдың аяғында оптикалық телеграф пайда болды. 19 ғасырда сым бойымен тез
хабар бере алатын телеграф аппараттары шықты. 1837 жылы сызық пен нүкте (код)
арқылы тұтас сөздерді бере алатын Морзе аппаратын, 1876 жылы телефон, 1895
жылы радиобайланыс құралы ойлап табылды. Техника құрал-жабдықтарының сипатына
қарай Байланыс почта және электрлік Байланыс болып бөлінеді. Почта Байланысы
арқылы хат, газет, журнал, бандероль, т.б. жеткізіп беру және ақша аудару
қызметтері атқарылады. Бүгінде почта корреспонденцияларын іріктеудің
автоматтандырылған жүйелері қолданылады. Электрлік Байланыс құрылымы бойынша
сым арқылы және радиотолқын арқылы таралатын байланыс болып, ал ақпарат түрі бойынша
телефон, телеграф,фототелеграф, телевизия, т.б. болып бірнеше түрге бөлінеді. Телеграф аппараттары
бағанадағы сым, жер асты кабелі, радиорелелік желілер арқылы жалғасады.
Телеграф техникасының жетілдірілген түрі — факсимильді байланыс
(фототелеграфия). Онымен газет беттерінің көшірмесі, фотография, сурет, қолжазба, сызба,
сондай-ақ, Байланыстың басқа түрімен қабылданбайтын құжаттар беріледі.
Телефон Байланысы: халықаралық, қалааралық және жергілікті болып бөлінеді.
Қалааралық телефон-телеграф Байланыссы көбінесе, симметриялық және
коаксиальдык кабельдерден тұратын магистралдық желілер арқылы жүргізіледі.
Жергілікті жердегі (қаладағы) телефон байланысы автоматты телефон стансалары(АТС) арқылы жұмыс істейді. Онда бір абонентті
екінші абонентке стансадағы автомат-аспаптар жалғайды. Қалааралық байланыс
телеграф, фототелеграф, телевизия және радиорелелік желілері арқылы да
беріледі. Радиобайланыс қазіргі заманда өте кең тараған.
Жалпы
«tele» - сөзі грек тілінен аударғанда «алыс» деген мағынаны білдіреді. Сонда:
телеграф – (tele- алыс, графе – жазамын) - әріп арқылы цифр түріндегі
хабардың және олардың қабылдау пунктіне міндетті түрде жазылуы.
Телефон (tele – алыс, фоне – дыбыс) – электр
қуатымен сым арқылы алыстан сөйлесудің техникалық аппараты.
Радио –
электромагниттік толқын тарату арқылы ара қашықтыққа сигнал беру тәсілі.
Теледидар
– электромагниттік толқын арқылы алыстағы бейнені көрсететін
радиотехникалық құрал.
Интернет –
компьютер арқылы еларалық байланысқа, ақпаратқа шығу.
Телекс - абоненттің
хабарласудың халықаралық желісі.
Телефакс –
бейне хат -байланыстың автоматты, компютерлік (факсимельдік
фототелеграф) желісі.
Байланыс
құралдарының даму кезеңдері «Досыңа көмектес»
Радио,
телефон, лазер сөздеріне 5 жолды өлең құрастырту.
Слайдпен
жұмыс «Байланыс құралдары»
|
оқулықпен жұмыс
топпен жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.
Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаты орындалды.
Сабақ барысында оқушылар байланыс құралдарының дамуы, сандық
технология, оптикалық-талшықтық коммуникациялық тораптар жайлы меңгерді.
Сабақ жақсы өтілді.
Иә
Уақытты үнемді және тиімді пайдаландым.
Топтық, жұптық, жеке жұмыс жүргізілді.
|