Инфоурок Другое Другие методич. материалыБағалаудың түрлері:формативти және суммативти бағалау (коучинг)

Бағалаудың түрлері:формативти және суммативти бағалау (коучинг)

Скачать материал

Күні  22.10.2015 жыл

Сабақтың тақырыбы

Қазақ тілі сабағында бағалау әдістерін тиімді пайдалану

Мақсаты

Әріптесімнің педагогикалық іс- тәжірибесін жетілдіру мақсатында жаңа идеялармен таныстыру;жаңа форматтағы бағалау түрлерін тәжірибеге енгізуге ықпалдасу: оқушылардың айқындалған критерийлерге сәйкес өз жұмысының сапасы туралы қорытынды жасай білуге қол жеткізуін қамтамасыз ету; өзін- өзі бағалау және өзара бағалау үдерістерінің дамуына ықпал ету;

Күтілетін нәтижелер

 

Мұғалімдер формативті және жиынтық бағалаудың айырмашылығын біледі; критериалды бағалауды сабақтарында қолдана алады.

Керекті жабдықтар

Флипчарт, стикер, түрлі түсті қарандаштар, оқулық.

Пәнаралық байланыс

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

 

 

10 мин

 

 

«Мұғалім не үшін өзгеру керек» көрсетілім

Құрметті әріптестер, міне өздеріңіз көріп отырғандай мұғалім өзгеру керек екен. Ал сіз бен біз өзгеруге әзірміз бе?

Пікір тыңдау.

Олай болса, бүгін мен сіздермен бірге осы мәселені шешуге бір қадам болса да қадам басамын, маған ілесетіндеріңіз болса, қолдарыңызды шапалақтаңыздар.

«Дейін-кейін» әдісі арқылы бағалау туралы білетін мәліметтерін «дейін» бағанына толтырады.

Көрсетілген бейне роликтен соң өз ойларын айтады.

Тұсаукесер

 

 

 

 

 5 мин

 

 

Ой қозғау: Бағалау дегеніміз не? Сіз оқушының білімін қалай бағалап жүрсіз?

Бағалау- оқу үдерісі мен нәтижелерін жүйелі түрде және сыни талдау, соның негңзңнде ағымдағы және кейінгі оқу үдерісіне қатысты тұжырым жасап, шешім және ұсыным шығаруға бағытталған қызмет.

Жиынтық және қалыптастырушы деген түрлері бар.

 Өз ойларын айтады?

Негізгі бөлім

 

 

 

 

20 мин

1- тапсырма: Критериалды бағалау тәсіліне

Өлеңді аяқта:

1-шумақ

 

                                          саралаймын

 

                                           бағалаймын

 

2-шумақ

 

                                          даралаймын

 

                                           бағалаймын

 

 

 

Осы тапсырманы сәтті орындау үшін табыс критерийін дайындау:

1. Өлең жолдарының ұйқасуы

2. Өлең жолдарының тақырыбы болуы

3. Буын  және бунақ санының үйлесімділігі

Критерий бойынша топтық бағалау жүзеге асады.

Бірінші топ келесі топты «Сэндвич» әдісі арқылы бағалайды.

2- тапсырма:

Критерий бойынша бағалау әрі мұғалімнің шығармашылық қабілетін байқау үшін беріледі.

Ертегі желісін құрастыру:

Бір топ бастайды, келесі топ жалғастырады. Екі айналыстан соң ертегі қорытындылану керек.

1. Ертегі мазмұнының болуы

2. Кейіпкерлер ролінің анықталуы

3.Әдеби көркемдеуіш құралдардың тиімді қолданылуы.

4. Тақырыптың ертегі мазмұнына орай таңдалынуы.

«Өкіл» әдісі арқылы бағалау

3-тапсырма:

Берілген өлең шумағын мәнерлеп оқу бойынша бағалау:

Мыс: өздеріңіз қалаған өлең шумақтарын мәнерлеп оқу (топтан бір кісі)

«Қол шапалақтау» әдісі арқылы сәтті шыққан топты бағалау

4- тапсырма:

Жүгірмелі диктант ұйымдастыра отырып, мәтіннен синоним сөздерді тауып, топқа әкелу.

(бұл тапсырма бойынша бірінші әрі дұрыс жауап берген топ бағаланады)

«Бинго» деп бірінші дауыстаған топтың жұмысы тыңдалынады.

Мәлімет алады

Қорытынды

 

 

 

 

10 мин

 

Олай болса, сіздерге біраз уақыт бұрын «Дейін және кейін» кестесі берілген болатын. Енді  сабақ соңында «кейін» бағанын толтыруларыңыз сұралады.

Уильям Уорд:

Жай мұғалім хабарлайды,

Жақсы мұғалім таныстырады,

Керемет мұғалім көрсетеді,

Ұлы мұғалім шабыттандырады,- дейді. Білім беру жүйесі мамандардан кәсіби икемділік пен ұтқырлықты, сан қырлы шығармашылық қызмет пен өзін-өзі ұйымдастыру жағдайында біліктілікті қажет етеді. Сондықтан қазіргі жас буын- еліміздің келер күнгі келбеті. Ендеше мен сөзімнің соңында әріптестестеріме сәттілік пен табыстар -тілеймін.

Құрметті әріптестер, бүгінгі бағалау әдіс- тәсілдері бойынша өз білімімізді «Блоб ағашында» бағалай қояйық.

Бүгінгі мастер класқа берер бағаңыз

«Бас бармақ» арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  

 

 

 

 

ДЕЙІН

КЕЙІН

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

ДЕЙІН

КЕЙІН

 

 

 

 

МҰҒАЛІМДЕР НЕЛІКТЕН ӨЗГЕРУІ КЕРЕК?

 

Мұғалімдер неліктен өзгеруі керек? Неліктен біз олардан қажырлы еңбек етуді, ескіше  көзқарастан алшақтап, жұмысты жаңаша орындауды  сұраймыз?

 

Себебі - сіз алғашқыда мұғалімдікке неліктен келген болсаңыз, сол себепті өзгересіз. Сіздің табыс көзіңіз ешқашан жай жұмыс болған емес – көбіне ол миссия, міндет, сондықтан сіз өзгересіз. Сіз балаларға жаныңыз ашиды, әрі ол білім мен дағдыларды меңгергенше дейін сіз оларды балаларға бере алмайсыз, сондықтан сіз өзгересіз.

 

Неліктен өзгеру қажет? Сіздің өзгеруіңіз қажет, себебі әлемдегі барлық адамдардың ішінен – мұғалімдер ғана үзіліссіз оқудың бағасын түсінеді. Қарым-қатынастың маңыздылығын интуициялы  түсінгендіктен, басқа балалар үшін істеген істеріңіз арқылы өз балаларыңызға мұра қылып қалдыруға мүдделі болғандықтан, сіз өзгересіз. Оқу бір жерде тұрмайтынын, өзгерістің болмауы өсудің тоқтағанын білдіретінін түсінгендіктен сіз өзгересіз.

 

Неліктен өзгеру қажет? Себебі мұғалім болу ақшадан, мәртебеден және  танымалдықтан да артық екендігін ұғынып, мұғалім болу туралы шешім қабылдадыңыз. Сіз әлемді өзгерту - жалпы өзгеріс болдыру үшін мұғалім болдыңыз… Сіз дұрыс бірдеңе істеу үшін өзгересіз – себебі ол дұрыс және сіз басқаларға үлгі болу қажеттігін түсінесіз, өйткені олардың да дұрыс істегені жөн. Сіз көп сағаттар бойы тынымсыз жұмыс істеуге әдеттендіңіз. Сіз өзіңізге жүктелген міндеттерге мойынсұндыңыз және аз танылғандығыңызға үйрендіңіз. Сіз істегендеріңіздің ұзақ нәтижесі бар екенін білесіз.

 

Әлем өзгергендіктен, сіз өзгересіз, және қазіргі сәтте өзгеріссіз қалу өте қауіпті екенін білесіз.  Сіз өзгересіз, себебі сіз білім алғанды, білім бергенді жақсы көресіз, балаларды сүйесіз және олар мына жылдам өзгеретін әлемде бағыт беріп отыратын сізді қажет ететіндігін білесіз, оны істеу үшін сізге алдымен өз жолыңызды табу қажет. Сондықтан сіз де, олар да өзгеруі қажет.

С Бич, 2012

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Бағалаудың түрлері:формативти және суммативти бағалау (коучинг)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Эксперт по взаимоотношениям

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
