Дисциплина
Английский язык
Преподаватель:Әлімсейтова.А.Т.
Группы:
Дата
проведения урока:
Тема
урока:“Cultural Heritage of Kazakhstan. Preposition of time and place.
Цели
урока :
1.Обучающая:
изучить программный документ Нурсултана Назарбаева "Рухани жанғыру "
дать понятие об отличительных особеностях предлога;
2.Развивающая:
развитие коммуникационных навыков студентов
3.Воспитательная:
воспитать истинного патриота своей страны,любящего и уважающего традиции
культуру Казахстана ;
Вид
урока:
комбинированный
Тип
урока:
интеллектуальный урок- конференция
Технология
обучения: элементы критического мышления, интерективное обучение, инновационно-коммуникационная
технология
Методы обучения: фронтальный опрос, объяснительно-иллюстративный, частично-поисковый материал
Оборудование и наглядность: интерактивная доска, слаид, учебники, словари, нетбуки, раздаточный
материалы
Межпредметная связь:
история Казахстана, география,
русский и казахский язык
Ход урока
I.Organization
moment- 3мин
Позитивный
настрой
на урок
(под
музыку)
Good morning my country!
Good morning my сity!
Good morning my college!
Good morning my
groups!
I’m glad
to see you, today!
How are
you?
II.
Актуализация
знаний обучающихся (12-15мин)
Actualization students’ knowledge
Now, lets revise our previous lesson. What do know
about Kazakhstan?
Lets check our knowledge with intellectual game
1. Викторина о Казахстане
1. Quiz about Kazakhstan
2. Снежный ком:
Snowball
подобрать прилагательные к словам: группа,
колледж, Казахстан
choose suitable adjectives for words: group, college,
Kazakhstan
2.Студент называет прилагательное по
смыслу, второй повторяет
его слово и добавляет свое и т.д.
The student gives the adjective, the second repeats
his word and adds his own, etc.
III.Объяснение
нового материала (20-25мин)
III. Explanation of new material (20-25min)
Уважаемые студенты, сколько красивых эпитетов
о Казахстане вы назвали и это действительно так. Казахстан-это уникальная
страна, которая смело шагает вперед.Благодаря мудрому руководству лидера наций
Нурсултана Назарбаева Абишевича.Сегодня ,мы изучим один из важных программных
документов Рухани Жангыру
Dear students, how many beautiful epithets about
Kazakhstan you have mentioned. Kazakhstan is a unique country that go ahead for
the future. Thanks to the wise leadership of the leader of the nations
Nursultan Nazarbayev Abishevich. Today, we will learn one of the most important
state program “Modernization of Kazakhstan”
1.Опережающее задание (три студента по 2
направления), 4-студент - основные задачи:переход на латиницу и культурное
наследие.
1. An advanced task (three students in 2
directions), four students-the main tasks: transition to the Latin alphabet and
cultural heritage.
2.Словарная работа:Рухани жаңғыру
culture- мәдениет
cultural heritage-мәдени мұра
sacred places-қасиетті
жерлер
to inherit- мұра болу
implement- іске асыру
restoration-
восстановление
Scholar- ғалым
Representative-представитель
3.Работа с текстом (из послание
президента).Каждая команда работает над двумя предложениями -записывает
предложения,вставляет предлог, читает и переводит
Work with the text (from the message of
the president). Each team works on two sentences - writes sentences, reads and
translates
Complete the text with prepositions to,
from, of ,at,with, in
Cultural heritage is inherited from past
generations , maintains in the present
and the benefit of future generations.. Cultural heritage includes buildings,
monuments, historical place, books, documents, works of art, and artifacts that
are considered worthy of preservation for the future, such as folklore,
traditions, language, and knowledge. Starting
in 2004 we have implemented the Madeni mura program aimed ___restoration of
Kazakhstan’s cultural and historical monuments and cultural sites ___local
significance. Cultural landmarks we should strengthen protection ___our
national holy sites, another priority area for our citizens. We
need a "Spiritual Shrines of Kazakhstan" project or, as scholars say,
"Sacred Geography of Kazakhstan". Each nation, each civilization has
its own sacred places which are importance and are known to every
representative ___this nation. This can be achieved through a “Spiritual Holy
Sites of Kazakhstan” or “Sacred Geography of Kazakhstan” project.
4.Ответы на вопросы
Answer the question
What is cultural heritage?
When did head of state implement program?
IV.Закрепление изученного материала(25-30мин)
- Сообщения каждой команды о сакральных
местах Казахстана.
1. Reports of each
team about the sacred places of Kazakhstan.
а)Мавзолей Кожа Ахмет Яссауи Mausoleum of
the
Khoja Ahmet Yassawi
б)Сакские
курганы
b) Sak burial mounds
в)Мавзолей
Айша
Биби
)
Aisha Bibi Mausoleum
Почему мы должны беречь сакральные места?
Why should we protect the sacred places?
Почему Нурсултан Назарбаев уделяет такое
внимание этой теме?
Why does Nursultan
Nazarbayev pay such attention to this topic?
2.Защита проекта
The project work
Отразите в кластере основные положения
программного документа Рухани
жаңғыру 5мин
Reflect in the cluster the main provisions of the
program document Modernization of Kazakhstan
3.Продолжьте предложение:
Модернизация –
3. Complete the
sentence: Modernization-
V.Подведение
итога урока (5мин)
V. Summarizing the lesson (5min)
Что такое модернизация для меня?
What is modernization for me?
VI.Рефлексия-
таблица (3мин)
Reflection-table
knew this fact before
|
+ -new information
|
don't understand, have questions
|
|
|
|
|
|
|
VII.Комментирование
оценок 2мин
VII.Assessment
VIII.Домашннее
задание 3мин
Home task-3min
To
write essay about Modernization of Kazakhstan