Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / "Дауыссыз л, р дыбыстары" 1 "В" сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

"Дауыссыз л, р дыбыстары" 1 "В" сынып

библиотека
материалов

hello_html_1474044.png

Мамекова Гульмира Сагуовна

Астана қаласы

48 мектеп –лицейдің бастауыш сынып мұғалімі

Пәні:қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л, р дыбыстары.

Сабақтың мақсаты:

Дауыссыз дыбыс түрлерімен таныстыру. Үнді дауыссыз дыбыс туралы алған білімдерін пысықтау. Л, р дыбыстарының сөз басында келгенде жазылуы мен айтылу ерекшеліктерін түсіндіру.

Білім: білгенін еске түсіре отырып, атау;

Түсіну: жаңа ақпаратты бұрынғы біліммен байланыстыру;

Қолдану: түсінгені арқылы өзі білетін ақпараттардан мысалдар келтіру.

Талдау: арқылы алған білімін салыстырып, айырмашылығын ерекше атап көрсету.

Жинақтау, бағалау: суретпен жұмыс арқылы ауызша және жазбаша шығармашылық жұмыс жасай отыра, қорытынды шығару, көзқарасын айту, талқылау.


Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдістері: интерактивті, түсіндіру, сұрақ-жауап, оқулықпен жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: оқулық,тақта, слайд, үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Психологиялық дайындық.

Оқушыларды топқа бөліп отырғызу. Әр оқушы өзіне ұнаған жануардың суретін алып, сол жануардың суреті бейнеленген орынға отырады. Әр топ топбасшысын сайлайды және өз тобының атын қимыл арқылы қорғайды.

Топтың бағалануы лимон арқылы жүреді. Әр топ тапсырманың орындалғанына қарай берілген лимондарын лимон ағашына барып жапсырады.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (6-7 мин)

Әр топқа кесте беріледі. Сол кестеге әр оқушы 3 сөзден жазып, оны қорғап шығады. Әр топтағы бір сөйлеуші бір мысалға тоқталып, ережені сол бойынша түсіндіріп береді.


Оқушының аты-жөні

Үй жұмысы











  • 15 мысалға –

  • 10 мысалға -

  • 3 мысалға -


ІІІ.Жаңа сабақ. (7 мин)

Тақтаға әріптері түсіп қалған сөздерді жазып қоямын. Оқушылар түсіп қалған әріптің орнына сол сөздің суретін барып іледі. (білім деңгейі)

Таақ, ...ақ, сиы..., ...еген, қа..., сы...ға, кемпі...қосақ, та..., сү...гі

Сауатты жазылуын экраннан көрсету: тарақ, сиыр...т.б.

Жазған сөздерді көркем жазумен дәптерге көшіреді. Дұрыс жауабын экраннан көрсету.

Әр топ өзіне ұнаған суретті бір-бір сөйлеммен «микрофонға» айтып шығады (түсінік\ қолдану деңгейі).

  • 7-8 мысалға –

  • 4-6 мысалға -

  • 1-3 мысалға -



  • Балалар, біз л мен р әріптерді қойдық.

  • Л мен р қандай дыбыстар? (1 мин)

Ереже: сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, ы мен і жазылмайды. рақат, рең, лайсаң, лек.

Бұл ережеде мынадай ескертпе бар. Кейде ы, і дыбыстары естіледі, бірақ сөздің басында жазылмайды. Кейде ы, і дыбыстары естіледі және сөз басында жазылады.

Экраннан бір мысал көрсету

Айтылғанда

Жазылғанда

ылай

лай

ырақмет

рақмет

ілебіз

лебіз

ілгіш

ілгіш

ырым

ырым



Енді қазір мен сендерге жұмбақ тыңдатамын. Сендер сол жұмбақтан осындай мысалдарды табыңдар топпен ақылдасып.

Айтылғанда

Жазылғанда

ілезде

лезде

іліп

іліп


Жұмбақтың жауабын табу: «сүлгі»

* ол қандай зат (сүлгі), оны не үшін қолданамыз, сол жайлы жұпта диалог құру: стикер берілген жұп оқушы жұмыстары ортада жарияланады. (талдау деңгейі)


Оқушылардың жұптасып айтқандары бойынша бірігіп сурет салынады (жинақтау деңгейі) және сол суретті пайдаланып әр оқушы шағын мәтін жазады (бағалау деңгейі): «Мен тазалықты сүйемін» тақырыбы бойынша жұмыс.

Критерий:

  1. 3-4 сөйлем.

  2. Тақырыптық мазмұн.

  3. Емлелік сауаттылық.

IV. Қорытындылау

Алған білімдеріне арналған сұрақтар қою.

  • Дауыссыз дыбыс түрлерін ата?

V. Бағалау

Бағалау парағы\ смайликтерді қоршауға алыңыз

Сабақтағы көңіл-күйім



Жазбаша жұмыс орындауым


Сұрақтарға жауап беруім


Жұптық жұмысты орындауым


Топтық жұмысқа қатысуым



VI. Үйге тапсырма 5 жаттығу 76 бет. Қарамен жазылған сөздерді л, р әрпінен басталатын сөздермен салыстыр. Олардың жазылуын есте сақта


