Инфоурок Другое Другие методич. материалыХалықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ролі.

Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ролі.

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер

Мектеп:№46 Ә.Қастеев атындағы ЖОМ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Қалыбеков Қ.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Халықаралық байланыстардың   дамуындағы     Ұлы  Жібек  жолының   ролі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 

6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы орнын анықтау

 

 

Сабақ мақсаттары

Ұлы  жібек  жолының  қалыптасу тарихымен танысу

Ұлы  жібек   жолының   бағыттарымен  тармақтарын анықтау

Ұлы  жібек  жолының халықаарлық қатынастарды дамытудағы рөлін талдау

Ойлау дағдыларының                              

деңгейі

 

Білу,  түсіну, қолдану,  талдау, жинақтау.

 

Бағалау критерийлері                                             

 

Ұлы Жібек жолының қалыптасу тарихын біледі

Ұлы  жібек  жолының   тармақтары  мен  оның  бойындағы    қалаларды, бір-бірімен  байланысқан  мемлекеттерді  кескін картаға түсіре алады.

Ұлы  жібек  жолының   халықаралық  қатынастарды  дамытудағы  роліне талдау жасай алады.

 

Тілдік  мақсаттары

Тыңдалым, айтылым, оқылым:Бейнебаянды  тыңдайды,  өз  пікірлерін  ортаға  салады,  мәтінді  оқып  танысады.

Диалогтар   үшін   қолданылатын  тіркестер:      қалай  әсер  етті....,

не  ойландырды...,  не  ой түйдің....

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Жібек  жолы-  

Лазурит  жолы- 

Нефрит  жолы-

Дала  жолы-

Динар,солид-

Дирхем-

Құндылықтарды     дарыту

«Мәңгілек ел» идеясы аясында оқушыларға тарихтың және мәдениет  пен   тілдің ортақтығын насихаттау

Пәнаралық бай        ланыстар

География  пәнінен  картамен   жұмыс жасау    дағдысын   Ұлы  Жібек   жолының   бағыттары  мен  оның   бойындағы  қалалардың   орналасуын   кескін  картамен  жұмыс  жасау   барысында  қолданады.  Дүние жүзі тарихы пәнінен  алған  білімдерін  ортағасырдағы   Ұлы  Жібек   жолы  бойындағы  мемлекеттердің  қарым-қатынасы  мен  мәдени-экономикалық   байланыстарын   талдау   кезінде  қолданады.

Бастапқы білім

Қыпшақ   хандығы

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың   басы 

4 минут

Психологиялық  ахуал  қалыптастыру:

                    «жақсы сөз -жарым  ырыс»  тренинг

    Біз  білімді  болайық,

Асулардан    асайық.

Денсаулығымыз   зор   болып,

Ұзақ  өмір  жасайық

 

  «Қыпшақ  сөзінің   деректерде  кездесуі»   арқылы   топқа  бөлемін

1-топ      қыпшақтар

2-топ      половецтер

3-топ      командор

 

Оқушылар  слайдтағы  өлеңді  хормен  оқиды.

 

8  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-минут

 

 

 

 

 

 

9 минут

1-тапсырма    «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Тапсырма: Мәтін мазмұнын түсініп оқу.

 Топтарға мәтіндер жазылған үлестірме материалдар таратылады.

1-топ  Ұлы   жібек  жолының   басталуы,   тауарлар 

2-топ   Ұлы жібек    жолындағы  сауда  және   қалалар

3-топ   Ұлы  жібек  жолының    бағыттары

 

«Денотатты  графика» әдісі:

 

 

 

 

 


Мәтінді жұппен және топпен оқып,  мәтіндегі нақты ақпараттарды анықтап, «Денотатты  графика» әдісі бойынша анықталған ақпараттарды топтастырады.

 

 Дискриптор:  

Ұлы   жібек  жолының   пайда  болу  тарихымен және  онда  тасылған   тауарлар туралы  танысады

 Жібек   жолы  мен   оның  бойындағы  қалалар   туралы  біледі.

 Ұлы   жібек  жолының   тармақтары  мен  бағыттары  туралы   біледі

2-тапсырма    «Тұжырымдамалық   карта»  әдісі.  картамен  жұмыс:  

 

1-топ  Ұлы   жібек  жолыныңбағытарын  көрсету

2-топ  Ұлы   жібек  жолы  бойындағықалаларды  көрсет

3-топ Ұлы   жібек  жолы  бойымен   бір-бірімен   байланысқан  мемлекеттерді  көрсет  

 

Дискриптор: 

Картадан   Ұлы  жібек  жолының   бағыттарын  көрсетеді

Ұлы  жібек   жолы  бойындағы   Қазақстан   жеріндегі  ірі   қалаларды  көрсетеді

Картадан  кем  дегенде   үш   мемлекетті    көрсетеді

 

 

ҚБ.   Жұлдызша  арқылы

 

 

 

3-тапсырма: Бірге   ойлаймыз әдісі.  Оқушыларға «Ұлы жібек жолының тармақтары туралы»  бейнебаян көрсету.

-          не көрдіңіз,

-          не ойландырды?- деген сұрақтар қойып,  оқушылармен пікір алмасу жүргізу.

 

Дискриптор:  

Бейнебаяннан   көргені  туралы   оқушылармен   пікір  алмаса  алады

Бейнебаян  туралы  өзіндік   пікір  түйіндей  алады

 

 

4-тапсырма БФЕ (барлық   фактілерді  ескеру)  әдісі  бойынша   топтық жұмыс.    Зерттеу сұрақтары:  

 

1.Ұлы  жібек жолының  дамуы  халықаралық  қатынастарды  нығайтты   ма?

2.  Ұлы  жібек жолының  дамуы   неліктен  елдер   арасындағы   қарым-қатынастардың  дамуы  ретінде   көрінеді?

3  ортағасырлық   Қазақстанның  экономикалық  және    мәдени   дамуына   Ұлы  жібек  жолы    қалай  әсер  етті?

 

Дискриптор

Ұлы  жібек жолының   халықаралық  қатынастарды  дамытудағы   рөлін талдайды

Ұлы  Жібек   жолының   ортағасырдағы  мәдени-экономикалық  дамуға    тигізген әсері туралы ойын түйіндейді.

 

ҚБ:   жұлдызша  арқылы

 

7-сынып  Қазақстан   тарихы

Үлестірме  материалдар

 

 

Байпақов К.,  Нұржанов  А.  «Ұлы   Жібек   жолы   және   ортағасырлық   қалалар»

Алматы,   2005ж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұлы   жібек  жолының   картасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұлы жібек жолы  туралы   бейнебаян

 

 

 

 

 

 

 

слайд

Сабақтың  соңы  5  минут

Үйге  тапсырма:  «Әңгіме   құрастыру»  әдісі

 «Ұлы  Жібек  жолы бойындағы  Отырар  қаласы»  деген  тақырыпта   әңгіме  жазу

слайд

 

Рефлексия:Описание: Описание: C:\Users\Администратор\Downloads\20161124_115003.jpg

 

Білім  қоржыны

Бағалау:  Жұлдызды  бала

 

Жұлдызшалар

 

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


«Бірге   ойлаймыз»  әдісімен  жұмыс  жасағанда   барлық  деңгейдегі  оқушыларды   қатыстыруға  көңіл  бөлемін, «Ойлан,  жұптас,  бөліс»  әдісі  кезінде  С  деңгейіндегі  оқушыларға  жетелеу  сұрақтарын  беріп  отырамын. Қалай  әсер  етті.... ,

не  ойландырды...,  не  ой түйдің....деген  сұрақтарға   қабілетті   оқушылар  жауап  береді.  БФЕ   әдісі  бойынша  топтық жұмыс  жасағанда  қабілеті А деңгейдегі оқушы, С деңгейдегі оқушыға көмек көрсетуін   бақылаймын.  Оқушылардың  қосымша  мәліметпен  жұмыс  жасауына  көбірек   көңіл  бөлемін.

Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігін  бағалаймын.  Әр  тапсырма  соңында   жауап  берген   оқушыларға   жұлдызшалар  беріп  отырамын.  Сабақ  соңында    көшбасшы  «жұлдызды  баланы»   анықтаймын.

Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. .

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ролі."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
