С А Б А Қ № 30
Тақырып: Ілияс
Есенберлин шығармасы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Ілияс
Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерін толықтыру, қосымша
жаңа мәліметтер беру.
2.Дамытушылық:
есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамытып,тыңдай білу және оймен бөлісуәрекеттерін
ұштастыру,мәтін арқылы сөз қорын байытып,ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік: Ілияс
еңбектері арқылы туған елін,Отанын сүю,құрметтеу сезімдеріне әсер ету. Адамгершілік,эстетикалық
тәрбие беруді жалғастыру.
Сабақтың типі:
жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру,мәнерлеп оқу,сұхбаттасу,сұрақ-жауап,
Сабақтың көрнекілігі мен құралдары: І.Есенберлиннің портреті, тірек сызбалар, кітап көрмесі.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
2. Жаңа сабақ.
I. Сабақтың тақырыбына қызығушылығын туғызу
– побуждение.
* Ұжымдық жұмыс: оқушылардың Ілияс
Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы өткен тақырыптар бойынша
білімдерін тексеру арқылы жаңа мәліметтер беру.
«Инсерт» стратегиясы.
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
II. Сабақ тақырыбының мазмұнын ашу –
осмысление.
Топпен жұмыс. Оқушылар алдын ала дайындап әкелген тапсырмаларымен өз ойларын ортаға
салады.
1 топ –
әдебиетшілер тобы - бұл топ оқушылары Ілияс Есенберлин өмірі мен
шығармашылығы туралы жаңадан жинақтаған мәліметтермен таныстырады.
2 топ - тарихшылар
тобы ақынның шығармашылығының еліміздің тарихында орны туралы мәліметтер
беру.
III. Оқушылардың ой-пікірлерін білу –
рефлексия
* Бағалау.
Сарапшылар тобына сөз беру.
* Мұғалімнің қорытынды сөзі:
* Үйге тапсырма: «Көшпенділер»
трилогиядан үзіндіні оқып келу.
С А
Б А Қ № 31
Тақырып: Ілияс
Есенберлин «Көшпенділер».
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Ілияс
Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерін толықтыру, қосымша
жаңа мәліметтер беру.
2.Дамытушылық:
есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамытып,тыңдай білу және оймен бөлісуәрекеттерін
ұштастыру,мәтін арқылы сөз қорын байытып,ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік: Ілияс
еңбектері арқылы туған елін,Отанын сүю,құрметтеу сезімдеріне әсер ету.
Адамгершілік,эстетикалық тәрбие беруді жалғастыру.
Сабақтың типі:
жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру,мәнерлеп оқу,сұхбаттасу,сұрақ-жауап,
Сабақтың көрнекілігі мен құралдары: І.Есенберлиннің портреті, тірек сызбалар, кітап көрмесі.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
2.Үй тапсырмасын тексеру: «Көшпенділер» трилогиядан үзіндіні оқып келу.
I. Оқушылардың сабақ тақырыбына деген
қызығушылығын ояту – побуждение.
- Ілияс Есенберлин кім?
- Қандай шығармалардың авторы?
- «Көшпенділер» трилогиясында нені суреттейді?
II. Сабақ тақырыбының мағынасын ашу – осмысление
«Көшпенділер» трилогиядан үзіндісімен жұмыс.
Сұрақтармен жұмыс:
1. 1 топ оқушылары – 3-4 сұрқтартар
бойынша жұмыс.
2. 2 топ оқушылары – 5-6 сұрқтартар
бойынша жұмыс.
3. 3 топ оқушылары – 7-8 сұрақтар бойынша
жұмыс
III.Оқушылардың ой-пікірін білу – рефлексия.
Әр топтан 1-2 оқушы ортаға шығып өз ойларын
айтады,немесе дәптерге жазғаннын оқып береді.
Бағалау.
Үйге тапсырма:
«Көшпенділер» трилогиясындағы тарихи тұлғалар жөнінде реферат дайындау.