Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыИллюзия өнері 5 сынып

Иллюзия өнері 5 сынып

Скачать материал

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Тарауы

Күні 29.01.2018

 Сыныбы

Қатысқандар

«Қиял әлемі»

5 сынып

Сабақтың тақырыбы

Иллюзия өнері

Оқу мақсаты

5.Т/А2 Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтін, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселенітүсіндіріп айту



Көпшілігі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі көтерілген мәселелерді салыстыру



Кейбірі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселелерді салыстырып, өздігінен ой қорыту

Бағалау критерийі

1.Білу/Түсіну. Тапсырмадағы Тақырыптағы көтерілген мәселені анықтайды2.Қолдану. Тыңдалған мәтін негізінде тірек сөздерді табады3.Талдау. Көрсетілген тапсырмалар бойынша өздігінен ой қорытады

Тілдік мақсат



Құндылықтарға баулу

Білім алушылардың ой-қиялын, дүниетанымын кеңейту

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері (түстер, оны ажырату).

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Жарнамаға қатысты суреттер жинап әкелу

Сабақ барысы

Сабақ жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуалШаттық шеңбері «Өзіңе тілегеніңді өзгеге де тіле»Топқа бөлу«Мозайка» әдісі бойынша бір бет қағазда сурет көрсетілген, екінші жағында жарнама, хабарландыру, диалог сөздері шығады. Сәйкестендіру арқылы білім алушылар топтасады.І топ « Жарнама»ІІ топ « Хабарландыру»ІІІ топ «Диалог»«Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі-Сабақ мақсатымен таныстыру









суреттер

Сабақтың ортасы

1-тапсырма. Өзі тұратын ауылдағы түрлі мазмұндағы жарнамаларды, хабарламаларды еске түсіру, мазмұнына байланысты көтерілген мәселелерді анықтайды. \әңгімелеп айтады.\ТЖ І топ- Жарнама жасайды /ұялы телефонды/ІІ топ- Хабарландыру жазып, айтады.ЖЖІІІ топ- Сурет бойынша диалог құрады Осы тапсырмада алдыңғы оқудағы ресурс қолданады. Кері байланыс. Аспан денелері «Күн,бұлтты күн, ай» әдісі бойынша Дескриптор.

·  Көтерілген мәселені анықтайды

·  Жарнаманы, хабарландыруды, диалогты құрастыра алады.2-тапсырма.Бейнеүзік көрсету. Теледидардан Димаш Құдайбергеновтың Астана қаласында болатын концертінің жарнамасын жартылай көрсету. «Стоп кадр» стратегиясы арқылы видео роликті тоқтатып тастап, топтарға жекелей жұмыс беремін.ЖІ топ. «Диалог »ІІ топ. «Жарнама»ІІІ топ. «Хабарландыру»ЖЖ Жұмысты жұппен тексереді. Бір-біріне кері байланыс береді. Кері байланыс.«ПОПС» формуласын қолданамын.

·  Бірінші сөйлем. «Менің ойымша, ......»

·  Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны былай түсіндіремін....»

·  Үшінші сөйлем. «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.....»

·  Төртінші сөйлем. «Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім .....»Дескриптор.

·  Шығармашылық тапсырмаларды құрастыра алады.

·  Өздігінше ой қорытып, дәлелді пікір айтады.3-тапсырма. «Қиялмен көмкерілген шындық» С Көркем әдебиеттегі автордың қалауына сәйкес өмірлік шындықты соны тәсілдермен жаңғыртатын «магикалық кристалл» туралы Пушкин заманынан бері айтылып келеді. Өмірде болмаған, болмайтын жайларды көркем образдар арқылы жаңаша бейнелеп, дүние бейнесін қайта құрып, оған төтенше, оқырманға таныс емес түр беретін әдеби амал – көркемдік ойдан шығарудың бір түрі. Жалпы, көркемдік қиял, ойдан шығару – әдебиеттің ажырағысыз белгілерінің бірі десек, әдеттегіден бөлекше бейнелеу – осы көркемдік ойлаудың, көркем шарттылықтың ең жоғары сатысы, яғни «шындыққа сәйкеспейтін» құбылыстардың поэтикалық шындыққа айналуы. Қиял – шығармашылық еркіндік көрінісі – негізінен романтикалық ирония бастауларының бірі болып табылады. Онда, көбінесе, дүние қияли сипат алып, автордың қалауымен һәм қиялымен жаңа қырынан көрінеді, «екіге жарылып», «өңі айналдырылып» фантастикаға ұласып отырады, мұнда оқиға-құбылыстар «қияли көрінеді, қандай да бір нақтылықтан адаланады, …онда көптеген ғажайыптар орын алады». Қабылов А.Д. 


·  Мәтінді мұқият тыңдап, мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз.Негізгі сөз тіркестерін түртіп алыңыз«Түртіп алу»стратегиясын пайдаланамын.Тыңдап отырған кезде негізгі сөз тіркестерін түртіп алады.Дескриптор

·  Көтерілген басты мәселені анықтайды

·  Негізгі мәселеге қатысты дәлелді пікір айтады.



















































Бейнеүзік





















































Аудиотың-далым

Сабақ соңы

Рефлексия «Плюс-минус-қызығамын» әдісі бойынша білім алушылар рефлексия жасайды. 

«Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі

Үйге тапсырма«Мен де қиялдай аламын» эссе жазып келу.

















Саралау

Бағалау

Денсаулығына және қауіпсіздік техникасын сақтау ескертіледі

Қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушыларайтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қолдана алады.2-тапсырмада қолдауды қажет ететін оқушыларға жарнама, хабарландыру, диалогтың құрылымы көрсетілген үлгі ұсынамын.Нәтижесіндебалалар топтық жұмысты жасауда қолданады.

·  Дескриптор

·  Аспан денелері арқылы бағалау

·  «ПОПС» формуласы

·  ҚБ өзара бағалау

·  Топтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАУ

САБАҚ: Қиял әлемі

Мектеп: «Қ.Билялов атындағы гимназия» КММТарбағатай ауданы, Ақжар ауылы

 

Күні: 29.01.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Шенгельбаева Гульнур Амангельдиновна

 

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандарсаны:

Сабақ тақырыбы:

Иллюзия өнері

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

5Т/А3 Тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын сұрақтарға жауап бере отырып түсінеді.



Оқушылардың басым бөлігі:Тыңдалған мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты ақпаратты анықтайды.



Кейбір оқушылар:Негізгі және қосымша ақпаратты анықтай отырып, өз көзқарасын білдіреді, өмірмен байланыстыра отырып тұжырым жасай алады.



Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды, негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, өмірмен байланыстыра алады.



Негізгі сөздер мен тіркестер: Қиял, қиял әлемі, иллюзия өнері, сиқыр, фантазия, иллюзианист, арман, ұшқыр қиял, фокус, көзбояушылық.



Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  Қиял мен иллюзияның арасында ұқсастық бар ма?

  Айырмашылықтары туралы не айта аласыз?

  Иллюзианист туралы пікіріңіз қандай?

  Қиял, арман, иллюзия, фокус, фантазия сөздерінің мағанасын ажырата аласыз ба?



Талқылауға арналған тақырыптар:

  Иллюзия деген не?

  Иллюзианист деп кімді атайды?

  Сиқыр өнері туралы не ойлайсың?

  Сиқыршы болсаң өмірде нені өзгертер едің?



Сіз қыран жетпеген жерге қиял жететінін неліктен екенін айта аласыз ба?



Жазу үшін ойға салу:

Алдыңғы оқу

Қиял- адамға тән қасиет. Арман туралы.

Құндылық



Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланғанжаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 





















Ынтымақтастық атмосферасы: Шаттық шеңберіне тұрып, баяу музыка сазымен, көздерін жұмғызып, тәтті қиялға берілу. Қиялдарымен бөлісу.

  Қиялдарың өздеріңе қанат бітіріп, армандарыңа жетіңдер- деп сабаққа сәттілік тілеймін.«Шашылған әріптер» әдісі бойынша топқа бөлемін.1-топ «Қиялшыл» тобы2-топ «Иллюзия» тобы3-топ «Фантазия» тобыСабақ тақырыбын ашу мақсатында фокус көрсетіп жатқан бейнежазбаны көрсетемін.Миға шабул: «Поп корн» әдісі арқылы:

  Бұл қандай өнер?

  Сиқырды кім жасайды?

  Сиқырды тағы қалай атайды?

  Қандай сиқыршыларды білесіңдер?

  Сиқыр өнеріне көзқарасың қалай?

  Көзбояушылық дегенді қалай түсінесің?Осы сұрақтарға жауап алған соң, сабағымыздың тақырыбын айтып, мақсатымен таныстырамын.Иллюзия өнері туралы презентацияны көрсете отырып, сабағымыз.а арналған мәтінді тыңдатамын.«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы сұрақтар қоямын:

  Иллюзия деген не?

  Иллюзианист деп кімді атайды?

  Сиқыр өнері туралы не ойлайсың?

  Сиқыршы болсаң өмірде нені өзгертер едің?

Музыка ойнатқышбаяу әуен



Түрлі түсті стикерге жазылған әріптер

Компьютер, интербелсенді тақта,дауыс күшейткіш

Ортасы 

































1-тапсырма Т/Ж

1-топ «Иллюзия» сөзіне Фрейер моделін жасау




Дескриптор:

  Иллюзия сөзіне мәтінді тыңдай отырып анықтама береді;

  Синоним, антонимдерін айта алады;

  Сөз тіркесін, сөйлем құра алады

 

;2-топ «Иллюзианист» сөзіне модель жасау. Сөздің мағынасын түсіндіру.

Дескриптор:

  Мәтінді тыңдай отырып,сөздің мағынасын түсінеді:

  Сөздің моделін жасай алады;

3-топ «Қиял», «Иллюзия» сөздеріне «Қос диаграмма» әдісін пайдалана отырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтары туралы толық сипаттап айтып беріңдер.

Дескриптор:

  Екі сөзді салыстыра алады:

  Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айта алады:

  Ойды қорытып тұжырым жасай алады:ҚБ «Бағалау парағы» арқылы жүргізіледі.2-тапсырмаЖ/Ж «Қос жазба күнделігі» Мәтіннен негізгі, қосымша ақпаратты табыңдар, мәнін түсіндіріңдер

Дескриптор:

  Негізгі және қосымша ақпаратты мәтіннен табады.

  Ақпаратқа түсініктеме береді.

  Өз ойын өмірмен байланыстырады.ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау.Тапсырмада 3қате бар болса-Тапсырмада 1-2 қате кетсе-толық орындалса -

3-тапсырмаС/Т

Төрт сөйлем тәсілі» арқылы әр оқушы тыңдалған мәтін бойын- ша өздерінің түсінгендерін көрсетеді.1.Пікір (мәтін б-ша туындаған өзіндік пікірі 1сөйлем)2.Дәлел (өзіндік пікіріді 1сөйлеммен дәлелдеу)3.Мысал ( өзіндік пікіріді негіздеуге 1сөйлеммен мысал. Мысал өмірден алыну керек)4.Қорытынды (өзіндік пікіріді 1сөйлеммен тұжырымдап беру.)Дескриптор:

  Тыңдалған мәтін бойынша пікір білдіру

  Пікірді дәлелдей алу

  Пікірін негіздеуге өмірмен байланыстыра мысал кетіру

  Ойын тұжырымдап жеткізу.ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалау.



Плакт, түрлі-түсті маркерлер











Плакт, түрлі-түсті маркерлер






Плакт, түрлі-түсті маркерлер


















































Аяғы 















«Өрмекші торы» әдісі арқылы сабақты оқушылар бір-біріне сұрақтар беріп қорытындылайды.Рефлекция: «Ойды аяқта» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушыларға парақтар беріледі.

  Бүгін мен білдім...

  Мен үйрендім...

  Қолымнан келді...

  Қиындық тудырды...

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс

 

 

 

 

 

Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуалқалай болды?Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақытішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандайтүзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Солұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетінсұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдауСабақта қандай екінәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды даескеріңіз)?1:

2:

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелегеноқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Иллюзия өнері 5 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по работе с молодежью

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
