1285912
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИнформатикаРабочие программыИнформатика 8 сынып. Сандардарды бірі санау жүйесінен екіншісіне аудару

Информатика 8 сынып. Сандардарды бірі санау жүйесінен екіншісіне аудару

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.


Пән: Информатика

Сынып: 8 a


Сабақтың тақырыбы: Cандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аудару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылар сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аударумен танысады.

Тәрбиелік: Сандарды бір жүйеден екінші жүйеге айналдыра алу дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: Екiлiк, сегiздiк және оналтылық санау жүйелерiндегi сандарды ондық, екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесiне ауыстыруға үйрету.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

- Оқушылармен амандасу

- Оқушыларды түгендеу

  1. Үй жұмысын тексеру

  • Санау жүйесі дегеніміз не?

  • Санау жүйесінің түрлері қандай?

  • Позициялық және позициялық санау жүйесіне мысал келтіру?

  • Екілік, сегіздік, ондық, он алтылық санау жүйесі дегеніміз не?

  1. Жаңа материалды баяндау

Ондық санау жүйесi

Ондық санау жүйесiнде он цифр қолданылады-0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.

Ондық жүйе позициялық болып табылады, өйткенi ондық санды жазуда цифрдың мәнi оның позициясына немесе санда орналасқан орнына байланысты.

Санның цифрына бөлiнетiн позицияны разряд деп атайды.

Мысалы, 425 жазылуы 4 жүздiктен, 2 ондықтан және 5 бiрлiктен тұратын сан екенiн бiлдiредi.5- цифры-бiрлiктер разрядында, 2-ондықтар разрядында, 4-жүздiктер разрядында тұрады. Осы санды қосынды түрiнде жазатын болсақ:

4*102+2*101+5*100

оның цифрлары салмағының айырмашылығы айқын болады, бұл жазбадағы 10-санау жүйесiнiн негiздеушi. Саның әрбiр цифры үшiн 10 негiздеушi цифрдың орнына байланысты дәрежеленедi және осы цифрға көбейтiледi. Бiрлiктер үшiн негiздеушi дәреже- нольге, ондықтар үшiн- бiрге, жүздiктер үшiн екiге тең және т.с.с.

Егер ондық сан бөлшек болса, онда ол да қосынды түрiнде онай жазылады. Әрбiр цифрдың бөлшек бөлiгi үшiн негiздеушi дәреже терiс және-1-ге тең-бұл бөлшек бөлiктiң үлкен цифры үшiн, ал бөлшек бөлiктiң келесi цифры үшiн-2-тең және т.с.с.

Мысалы, 384,9506 ондық саны мынадай қосындымен белгiленедi:


384,9506=3*102+8*101+4*100+9*10-1+5*10-2+0*10-3+6*10-4


Сегiздiк санау жүйесi

Сегiздiк санау жүйесi, яғни 8 негiздеушi санау жүйесi, сегiз цифрдың көмегiмен санды көрсетедi: 0,1,2,3,4,5,6,7. Мысалы,357 сегiздiк санда жетi бiрлiк, бес сегiз және квадратыүш сегiз бар, яғни 3578=3*82+5*81+7*80, мұнда 357 санынын индексi «8» санау жүйесiн бiлдiредi. Жазылған қосынды ондық жүйенiң ережесi бойынша арифметикалық әрекеттердi орындай отырып, 3578=23910 аламыз, яғни 357 сегiздiк саны 239 ондық санға сәйкес келедi.


Он алтылық санау жүйесi

Екiлiк санау жүйесiн компьютерден тыс қолдану өте қолайсыз екенiн бiлемiз. Мысалы, 89512810=110110101000100110002.

Екiлiк санды қысқарту үшiн 16 негiздеушi бар сан жүйесi қолданылады. Бұл жұйенi он алтылық деп атайды.




Он алтылық позициялық санау жүйесiнде санды жазу үшiн ондық санау жүйесiнiң цифрлары 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 және жетпейтiн алты цифрды белгiлеу үшiн ондық сандарының мәнi 10,11,12,13,14 және 15 болатын сәйкес алфавитiнiң алғашқы үлкен әрiптерi: A, B, C, D, E, F қолданылады. Осылайша ондық жүйенiң барлық цифрлары және сонымен қатар латынның алты әрiптерi он алтылық жүйенiң «цифрлерi» болып табылады.

Мысалы,

3Е5А116=3*164+Е*163+5*162+А*161+1*160

Ондық жүйенiң ережесi бойынша арифметикалық операцияларды орындай және А=10, Е=14 ескере отырып,3Е5А116=25539310 аламыз.



3. Есептер шығару

8→10

hello_html_m7b9f0c8c.gif, hello_html_m13b215ed.gif, hello_html_5c37f6da.gif, hello_html_ma46d9c7.gif, hello_html_7617bb13.gif, hello_html_b194c1.gif, hello_html_5a6e27.gif, hello_html_526d8ae0.gif hello_html_m18d9fa48.gif


10→8

hello_html_m313cc437.gif, hello_html_m6798f68.gif, hello_html_m1b445c2e.gif, hello_html_19c4c430.gif, hello_html_m32a8b661.gif hello_html_m5812ce78.gif


16→10

hello_html_1965a194.gif, hello_html_2166fffb.gif, hello_html_m22ccefa2.gif, hello_html_100dc455.gif, hello_html_3c43759a.gif, hello_html_mbdbc036.gif, hello_html_m10af43b3.gif hello_html_m18d9fa48.gif


10→16

77, 3924, 1443, 565, 1985→ hello_html_m1ac6e103.gif


28

hello_html_2e0d08a2.gifhello_html_m5812ce78.gif

hello_html_178ea2b4.gifhello_html_m5812ce78.gif

hello_html_6e34656f.gifhello_html_m5812ce78.gif

hello_html_m7375b1c0.gifhello_html_m5812ce78.gif

hello_html_m4aab6af4.gifhello_html_m5812ce78.gif


216

hello_html_2e0d08a2.gifhello_html_m1ac6e103.gif

hello_html_178ea2b4.gifhello_html_m1ac6e103.gif

hello_html_6e34656f.gifhello_html_m1ac6e103.gif

hello_html_m7375b1c0.gifhello_html_m1ac6e103.gif

hello_html_m4aab6af4.gifhello_html_m1ac6e103.gif




  1. Үй тапсырмасы: Cандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аудару тақырыбын оқу 11-15 бет


  1. Бағалау: мұғалім


  1. Қорытынды: Cандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аудару тақырыбымен таныстырылды








Тапсырма


1. Санау жүйесi деп ____________________________________________________________

_____________________________________________________________________________.


2. Санау жүйесi екi топқа бөлiнедi : ______________________________________________


_____________________________________.


3. Ондық санау жүйесінің негіздеушісі _____________________________________.


4. Екiлiк сан ________________________________________________________ жазылады.



5. Бит деп __________________________________________________________ атайды.


6. Сегiздiк санау жүйесiнiң негiздеушiсi _______________ тең.


7. Он алтылық санау жүйесiнде санды жазу үшiн _____________________________

_________________________________ цифрлар қолданылады.






Тапсырма


1. Санау жүйесi деп ____________________________________________________________

_____________________________________________________________________________.


2. Санау жүйесi екi топқа бөлiнедi : ______________________________________________


_____________________________________.


3. Ондық санау жүйесінің негіздеушісі _____________________________________.


4. Екiлiк сан ________________________________________________________ жазылады.



5. Бит деп __________________________________________________________ атайды.


6. Сегiздiк санау жүйесiнiң негiздеушiсi _______________ тең.


7. Он алтылық санау жүйесiнде санды жазу үшiн _____________________________

_________________________________ цифрлар қолданылады.






