Тема
: Модуль 4b. Формирование навыков
аудирования и говорения «Компьютерные проблемы»
Цели:
1)повторить изученные и ввести новые слова
по теме «Современные компьютерные технологии»
2) воспитывать интерес к освоению
технического прогресса
3)развивать умения и навыки говорения и
аудирования
Оснащение:
Ноутбук, экран, проектор
Ход урока:
1.Орг.момент
Приветствие:
-Good afternoon, boys and girls! Glad to
see you. Sit down, please!
Беседа с
дежурным:
-Who is on duty today? Who is upsent?
-What`s the date today, The day of a week?
-Thank you.
2. Осн. Часть
1)-На экране появляется компьютер с
составными частями и словами (слайд)
-Look at the screen.
-What can you see on the screen ?
- The words, connecting with computer, picture
-What will be the theme of our lesson?
-We will talk about computer)
-yes, The theme of our lesson is computer problems (слайд)
2)Phonetic
exercise (слова на экране) повторяют за мной
-Now , phonetic exercise for you. Please, repeat
after me.
{d} – disk driver, document, download
{m} – monitor, memory
{k} – cursor, connect, crash
{ai} – website, provider, virus
-Good of you.
3)Homework.
-Aliya, what was your hometask?
- Let`s check it. I give you cards and you should
fill the gaps with the words.(даю словосочетания
с пропущенными
словами
с
4а на
карточке)
Fill the gaps:
a problem, robots, power, speech, responses, brain
nuclear………., figurative ….., household….., overcome
………, emotional ……., artificial….
- Don`t forget to sign. You have 3 minutes.
-Your time is up. Hand in your cards.(передаем
карты)
-Please,
look at the screen.
-How can we name them?
-Software
{‘sɒftweǝ}-программное
обеспечение (повторяют хором)
-How do you name the next things with one word?
-
-Hardware
{‘ha:dweǝ}
– комплектующие(повторяют хором)
-https://vk.com/
- How do you name the next?
-Link{liŋk} - ссылка
-Write down these words in your vocabularies(записывают
слова
)
-Open your books at page 60 ex. 2.Choose the
correct word. Don`t forget about Word List. I will give you 3 minutes.
-Can we start?
Ответы:
в книге
4) Речевая
зарядка.
Please, boys and girls, let`s remember some gadgets
or new technologies in our life.(mobile phone, laptop, e-book device,
dvd-player, headphones)
-But what is your favorite gadget?
-Dinar, have you got a personal computer?
-Ilyas,have you got a computer at home?
-Have you had any problems with your computer?
-but sometimes we can have problems with computer. For
example: (слайд)
-have a virus, Lost some files. What are the
solutions(решения)?
-Please say and match the problems to the solutions. Ex.
3a p.60. Read and translate
-Now check it please (проверка ответов
на слайде)
-Thank you! The next task is to make the dialogue in
pairs. Ex.3b for you. Use the language in the box to talk about
computer problems. At first let`s read the sentences.
(ученики читают и переводят фразы)
-Ok! You have an example in your books. And you have 3
minutes to do it.
(Ученики составляют диалоги)
- Your time is up. Now let`s listen to the dialogue
between pairs. Any volunteers?
-(Ученики
говорят диалоги)
-Well done! Now let`s do the next Ex. 9 p.61.
Listen
to five speakers talking about computers and match them to statements A till E.
Please, read for yourself the statements (прослушивание
диалога
и
заполнение
таблицы
в
учебнике)
1-d,
2- b,
3- c,
4- e,
5- a (на слайде)
-Well done! And now let`s
listen to the dialogue between two boys who have faced the computer problems.
Then will read and translate. Ex.4a p.60 for you. (прослушивание,
чтение и перевод текста учащимися)
3. Заключение
1) Рефлексия:
-что нового мы узнали?
-что больше всего понравилось, не
понравилось?
2) Дом.Задание:
выучить слова из 4б, упр.2,3 стр.144
3)Оценки