In
search of real relax on summer holidays
Первый урок английского языка в 5-6
классах
Цель
: повторение усвоенных ранее лексических единиц и грамматических структур.
Задачи урока:
Образовательные:
-
активизировать употребление изученной
лексики по теме «Свободное время. Увлечения»;
-
повторить употребление Past
Simple Tense;
-
совершенствовать навыков всех кидов
речевой деятельности.
Развивающие :
-
развивать навыки составления сложных
предложений;
-
способствовать развитию внимания,
воображения, памяти;
-
развивать способность к догадке, коммуникабельности,
способности осуществлять репродуктивне и продуктивне речевые действия.
Воспитательные :
-
воспитывать стремление к рациональному сочетанию труда и отдыха;
-
развивать
опыт творческой деятельности:
-
привить
интерес к полезным увлечениям.
Тип урока
: систематизации знаний
Оборудование:
доска с вопросительными словами, новой лексикой, рисунками, листочками с
названими увлечений; конверты с текстами.
Ход урока:
I.
Организационный момент. Мотивация.
-
Hello,
boys and girls! I really welcome you to school! I’m sure you had a great time
and now you’re full of energy to start hard work.
-
How
are you? How’s your family?
-
I
know some friends who were always looking for rest on summer holidays. They
watched movies, did sports, skateboarded, swam in the small village river, even
read books. Would you like to know their names? So, match the numbers with the
ABC letters.
1. 2,
9, 12, 12, 25 (Billy)
2. 20,
15, 13 (Tom)
3. 10,
1, 3, 11 (Jack)
Предъявить рисунки с изображением мальчиков.
Постановка цели
урока.
- Today at the lesson we’re going to know more about
these boys and we’ll play some games and this way we’ll review parts of speech,
vocabulary on the topic “Free-time activities”, Past Simple Tense and read a
story in a funny way.
II.
Основная часть.
1. Дополнение сложных
предложений.
- They study in the same class and often spend time
together because they live not far from each other. They have different
characters but they get along fine. To know more about them we’ll complete the
sentences. Let’s unite in 3-5 groups and invent the ending. The more the
better!
* Billy is sporty and strong because he usually …(does
sports 5 days a week, he jumps, runs and does exercises. He is fond of playing
different sports games.)
* Tom is clever, calm and knows a lot because he likes
… (reading books about history and geography, and spends time watching
Discovery channel.)
* Jack is really fast, active and sociable, so he …
(knows a lot of children, often makes friends and travels around the town by
bike.)
- Read aloud your sentences and we’ll choose the best
ending. May be your ideas coincide with mine.
2. Игра
на повторение
вопросов.
- When these boys get together they enjoy playing
funny games, such as this one.
На спинку стула по очереди крепятся фразы,
ученик сидит на этом стуле и не видит надпись. Ему задается вопрос, на который
ему нужно ответить коротко. Затем составляет полный ответ.
a) How
much time do you spend on this? (brushing your teeth, watching TV, cooking.
shopping)
b) Who
helps you do this? (eat, do homework, clean )
c) Where
do you do this? (swim, sleep, take photos)
d) What
is in your … ? (bag, pocket, house)
e) When
do you do this? (read stories, play, listen to music)
f) Do
you do this? (drink water, wear socks, ride a camel)
g) Do
you like this? (doing a test, drinking coffee, washing cats)
3. Чтение слов и составление
словосочетаний с ними.
- The friends also spend time having a lot of other
activities. Try to read these words backwards and make up word-combinations
with them:
gninedrag, trops, skoob, sotohp, gnidraobetaks,
snootrac, gnifrus, gniklaw, sdneirf.
Физминутка.
Ученик, который называет слово на определенную букву встает и стоит до тех пор
пока все учащиеся не назовут свои слова на эту же букву. Можно помогать.
4. Работа с текстом “Once on a summer day
…”
- Would you like to know one of the exciting stories about
Billy, Tom and Jack?
a)
повторение частей речи:
(на доске написаны названия частей речи с
примерами)
To do this we’ll review parts of speech and learn some
new words:
в) ознакомить с новой лексикой
think
(thought)
shoe
throw (threw)
get down
stone
be scared
с) заполнение пропусков соответствующими
частями речи:
We’re going to play a game that is called “Mad Libs”.
I’ll ask you to name a definite part of speech which I write in blank spaces
of a story.
Учащиеся не видят этот текст. Учитель
просит назвать нужную часть речи и записывает в пропуски.
It was a hot
____(sunny) day. The ____(birds) were singing songs. _____(happy) children were
playing ____(games) at the ____(playground). The boys were sitting and thinking
on the _____(grass) and thinking what to do because they ____(played) the most
of the games.
Once the _____(boys) who were playing
_____(football) kicked the ____(ball) and threw it into the ____(tree). Tom,
Billy and Jack wanted to help. They threw ____(stones) and ____(bags) but it
didn’t get down. So, as Tom threw his _____(shoe), the ____(ball) got down.
But there was a ____(fat) ____(red) cat under the ____(tree). It was scared
and climbed up the ____(tree) _____(fast). It was mewing loudly. But it’s a
____(different ) story.
d) чтение
текста “Once on a summer day …”:
-
First
we’ll read the story with your words. Sounds funny.
е) Раздать группам учеников тексты с
пропусками для их заполнения. Прочитать. Затем сравнить с оригіналом
Now it’s time to read the real story and compare.
III. Заключительная часть.
- Рефлексия учебной деятельности.
How was the lesson? What
was difficult? What
was the most exciting activity?
What game would you like to play again?
Домашнее задание.
At home you’ll invent your own story about spending
time on summer holidays.
Оценки.