Конспект урока английского языка в 4 классе по теме «Любимые
занятия. Простое прошедшее время»
Тагирова Разина Ильгизовна
Учитель
английского языка МБОУ «Среднекорсинская ООШ»
Основное
общее образование
Цель:
повторить лексику по теме «Любимые занятия», образование прошедшего времени
правильных глаголов.
Задачи:
· Обучающие:
Сформировать представление о новой лексике, научить правильно читать новые
слова.
· Развивающие:
Развивать навыки произношения английских звуков, чтение английских слов;
развивать
память, логическое мышление;
развивать
навыки устной речи;
развивать
умение работать самостоятельно, в паре.
· Воспитательные:
Формировать навыки работы в парах, воспитывать уважительное отношение друг к
другу, воспитывать интерес к изучаемому предмету.
1.
Организационный момент
Good
morning children! - Good morning, teacher!
Nice
to see you again! - Nice to see you, too!
How
are you? - Fine, thanks.
Sit
down, please.
-Tell
me, please, what day is it today?
-
What day of the week is it today?
- Who is absent?
I think you are ready to work hard. Sit down, please.
- Let’s start our lesson.
- Look at the screen, please. Here is a video. It will help
you to guess the topic of our lesson. Be attentive, please. You will name the
activities then. (просмотр видео)
- What acivities could you see at the video. Who knows?
Raise your hand please.
- Look at the screen once more, please There is a riddle.
“It is something you like to do in your free time. It makes your life more
interesting. What is it?” For example – cooking, playing computer games, playing musical instruments.
- Hobby. Favourite activities.
- Yes, you are right. They are hobbies, favourite
activities.
2. Фонетическая зарядка
- So, let's continue our lesson from reading a funny
poem. Listen to me attentively and then repeat all together.
My hobby
We are best friends
My hobby and I.
We have such fun
My hobby and I.
We are best friends,
Can you say why?
3. Речевая разминка
- Now answer my questions, please.
Do you have enough free time?
What do you do in your free time?
What are you doing this weekend?
What did you do last summer vacation?
What new activity would you like to try
doing in your free time?
- Thank you very much. Good job!
4.
Постановка цели, мотивационный момент
-
Now tell me please, what is the topic of our lesson? My favourite activities.
-
Yes,
you are right. What are we going to do? We are going to speak about our
favourite activities and The Past Simple.
5. Активизация раннее изученной лексики по теме «любимые
занятия»
- The next task for you is to name the
activities. Look at the screen, there are some pictures. Well, who knows raise
your hand.
6. Развитие навыков диалогической речи
- Well done. Let’s go on. I’ll give you
papers with the topic your dialogues. Your task is to make short dialogues
about your favourite activities. 1 minute at your disposal.
1. .P1: Do you have a favourite activity?
P2: Yes? I do. My
favourite activity is fishing. What about you?
P1: I have a favourite activity too. My
favourite activity is sport. I like sport very much.
P2: That’s great.
2. P1: Have you got a favourite activity?
P2 Yes, I have. My favourite activity is
dancing. And, I hope, you have a favourite activity too. What is your favourite activity?
P1: I’m fond of playing football. I like football very
much.
P2: That’s wonderful.
3. P1: Have you got a hobby?
P2: Yes, of
course. My hobby is painting. And what is your hobby?
P1: My hobby is listen to music. I like rock very
much.
P2: It’s
wonderful.
-
Take
your marks (оценки)
7. Актуализация
знаний
-
Look
at the screen now. Read the verbs.
Jumped cooked listened walked was
С
точки зрения грамматики, что общего у этих слов? В каком времени они
употреблены? - Past simple.
Как
вы догадались? - По глаголам. Все глаголы имеют окончание -ed, а глагол to be
стоит во второй форме.
Какое
слово здесь лишнее? - Was.
Почему?
Потому что это неправильный глагол, а остальные правильные.
Сегодня мы повторим правило
Past Simple и закрепим его практически.
Look
at the screen, you can see sentences
I
cooked a cake yesterday.
He
played football last week.
Как
вы догадались, что это Past Simple? - 1)
Говорится о событиях, которые уже произошли. 2) По глаголам. 3)По словам -
помощникам: yesterday, last week, которые употребляются во времени Past Simple. А
сейчас давайте вспомним, как образуются правильные глаголы в прошедшем времени.
-Yes, you are right.
Правильные глаголы в Past Simple
образуются путем добавления окончания –ed.
8.
Обобщение и систематизация знаний.
-
I see you are tired. Let’s play and do
it. (Физкультминутка)
I’ll turn on a music. The next task is to
choose one of this paper shirts and move slowly trying to find your partner. As
soon as you find your partner rise your hands. И так, сейчас Вам
нужно будет из моего стола взять по одному глаголу, и пока играет музыку найти
свою пару. Кто нашел, возьмитесь за руки и поднимите свои руки вверх. Я буду
знать что вы готовы. Mix Pair Share
-
Take
your marks (оценки)
9.
Активизация речевой и мыслительной деятельности.
Заметили
ли вы, что в прошедшем времени глаголы звучат по-разному? Open your books on
page … and find exercise …
[d]
|
[t]
|
[id]
|
turned
|
looked
|
wanted
|
played
|
walked
|
skated
|
listened
|
finished
|
started
|
lived
|
jumped
|
shouted
|
What
is the difference between them? (перевод) (если надо, даю подсказку:
обратите внимание на произношение окончания - ed). Who can answer?
-
Окончание произносится по-разному.
-
How?
-
В первом столбике оно читается как [ d ].
-
Why?
-
Потому что основа слова заканчивается на гласную или звонкую согласную.
-
Good! Read please. (Читает первый столбик).
-
What about the second group? - ..., answer.
-
Читается как [ t ], потому что основа слова заканчивается на глухой согласный
звук. - That's right.
And
the third group. ..., answer, please.
-
[ id ]. Потому
что основа слова заканчивается на t или d.
-
Read them. (читает)
-
Now let's read the verbs together. (4-5 слов из разных колонок)
А
теперь давайте закрепим и отработаем это правило. Look at the
blackboard. Here you can see some words and baskets with sounds. Your task is
to put these words to the right basket.
-
Take
your marks (оценки)
10. Применение
знаний в новой ситуации (plickers) ответить на
вопросы.
I
see that you know Past Simple Tense well enough. So let's try to do more
interesting tasks.
Look
at the screen. Your task is to choose the right answer and raise your special
cards.
-…..Take
your marks (оценки)
11. Проектная
работа
-
Now we will do the project. Divide into 2 groups. The 1st group will
do the project about your favourite activities in different seasons, the 2nd
group- about different activities of the members of your family. Take your
pens, felt pens, my envelopes with pictures. Your task is to choose the
pictures, paste them on the poster and sign them.
You have 6 minutes. And don’t forget that you will tell your classmates about
your work.
-
Take
your marks (оценки)
12.
Домашнее задание
Good. So look at the screen, open your diaries and write down your home task: Дома вам
надо придумать свою историю о том, что делала ваша семья или какая-то другая
семья вчера вечером, а также нарисовать картинку для иллюстрации. На следующем
уроке мы сможем оценить, что же у вас получилось.
13.
Рефлексия
Now
tell me please, what we have done at this lesson? Was this lesson
interesting/useful for you? (Что делали на уроке, довольны ли
результатом работы, благодаря чему, получилось ли сделать упражнения, было ли
интересно на уроке? Оцените свою работу на уроке и выберите соответствующий
вашему мнению смайлик. (делают)
Thank
you. Our lesson is over. Good bye!